Ak nenájdu nového majiteľa, populárny kreatívny priestor Košičanov zatvoria

  • Košice môžu prísť o jeden z najkrajších priestorov pre kreatívne duše
  • HalmiSpace je vychýrený svojim dobrým jedlom, skvelou kávou aj najrôznejšími eventmi
  • Jeho zakladateľ Juraj Karlík by ho však najradšej prenechal niekomu, kto jeho myšlienku bude šíriť ďalej
35079446_10211472665677115_6903493864791736320_n
Halmi Space
  • Košice môžu prísť o jeden z najkrajších priestorov pre kreatívne duše
  • HalmiSpace je vychýrený svojim dobrým jedlom, skvelou kávou aj najrôznejšími eventmi
  • Jeho zakladateľ Juraj Karlík by ho však najradšej prenechal niekomu, kto jeho myšlienku bude šíriť ďalej

Slovensko rozhodne nie je chudobné na zaujímavé priestory. Jediné, čo potrebuješ, je vedieť, kde hľadať. Môže to byť napríklad Café Republika so svojim retro dizajnom v Žiline (viac si prečítaš TU), útulný coworking na trnavskom Nádvorí (čítaj TU) alebo luxusná reštaurácia Liviano (rozhovor so šéfkuchárom nájdeš TU). Jedným z takýchto priestorov je v našej východniarskej metropole aj HalmiSpace. Už čoskoro však možno natrvalo zatvorí.

S jeho zakladateľom, Jurajom Karlíkom, sme si na rozhovor sadli len pred pár mesiacmi (celý si ho môžeš prečítať TU). Už vtedy jeho posledná veta znela: „Vážte si to, čo tu máme, lebo to nie je sa­moz­rej­mosť a ne­musí to tu byť.“ Len o pár mesiacov neskôr na blogu HalmiSpace citlivo opísal, že sa rozhodol s projektom skončiť.

„Začínali sme s jednoduchou víziou: vytvoriť miesto plné možností na neustály rast, rozvoj a posúvanie hraníc nás a komunity. Miesto, kde je kreativita esenciálnou súčasťou všetkého, čo robíme, a je jedno, či si u nás zákazník pochutná na káve a zdravom obede, pracuje v coworkingu alebo navštívi niektoré z tisícky podujatí, ktoré sme za ten čas zrealizovali. Na začiatku nikto z nás nevedel, ako naplniť tak zdanlivo jednoduchú víziu, no po piatich rokoch neustálych pokusov a omylov sa nám to podarilo.

Dlhší čas však cítim, že sa môj život od pôvodnej myšlienky kreatívneho centra uberá iným smerom. Rozhodnúť sa ukončiť HalmiSpace nebolo jednoduché, ale je to rozhodnutie, ktoré už nechcem odkladať.“ Nuž a ak si o tomto priestore doposiaľ nepočul, na jeho návštevu máš posledných pár dní. Prevádzka totižto končí už k 1. júlu 2018, ale to len za podmienky, že sa nenájde nový nástupca, ktorý by projekt ďalej rozvíjal.

Juraja sme sa rozhodli teda opýtať, o čo Košičania a návštevníci HalmiSpace prídu?

„O čo Košičania prídu, to musia povedať Košičania. Ja viem, o čo prichádzam ja. No viem aj to, čo som sa za tých 5 rokov naučil, že to čo si myslím, že dávam ľuďom nie je to isté, čo si tí ľudia z toho zoberú. Veľakrát sa stane, že si myslím, že dávam oveľa väčšiu hodnotu, než tí ľudia prijímajú, no občas sa sa stane, že sa nájdu aj ľudia, ktorí si z toho dokážu zobrať oveľa väčšiu hodnotu než si ja myslím, že do toho dávam.

Je to pomerne zložito po mojom povedané, no ja nemám žiadne právo a schopnosti, aby som ja povedal, o čo Košičania prichádzajú, keď skončí HalmiSpace. Ja som HalmiSpace nikdy z pohľadu bežného Košičana nevnímal. To je teda otázka na Košičanov, nie na mňa.“

Reakcie fanúšikov nenechali na seba dlho čakať a hoci svoj koniec HalmiSpace ohlásilo len pred pár dňami, už teraz za ním smútia mnohí.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: facebook.com/HalmiSpace

Čo plánuje Juraj ďalej? Bude nejaký ďalší vlastný projekt? „Ja nemám niečo, čo by ma úplne drivovalo, že sa budem púšťať do vlastného projektu. Možno si to ľudia myslia, no ja viem, že vtedy som schopný prinášať najväčšiu hodnotu sebe aj ľuďom, ak som na tom správnom mieste. Momentálne ma čaká pátranie a hľadanie, kde to moje miesto je, čo neznamená, že budem sedieť na zadku.

Už teraz som zapojený do zaujímavých projektov a dávajú mi zmysel a viem si predstaviť, že sa im budem aj dlhodobejšie venovať. HalmiSpace vzniklo, lebo muselo vzniknúť, aj keď som nevedel, ako to bude vyzerať, ja som vedel, že toto tu musí vzniknúť v Košiciach. A niečo také silné, ako som cítil, keď som zakladal HalmiSpace, tak toto momentálne nemám. Je však možné, že keď HalmiSpace skončí, tak sa mi na to otvorí nový priestor a možno to príde relatívne rýchlo. To ja neviem.“

Jednou z pravidelných návštevníčok priestoru je aj známa blogerka Lapkinn. Zhodou náhod tu ešte tento mesiac stihne s fanúšikmi diskutovať: „Teším sa na diskusiu, pretože priestory HalmiSpace mám veľmi rada. Z každého kúta cítiť pozitívnu a priateľskú atmosféru, preto tu vždy bola veľká radosť a pohoda vychutnať si kávu či čaj. Navyše, veľmi rada som chodievala aj na diskusie, ktoré sa tu pravidelne konali na rôzne témy. Keďže HalmiSpace som si obľúbila, zvykli sme do ich exteriérových či interiérových priestorov aj fotiť. HalmiSpace mi bude veľmi chýbať, pretože to bola moja obľúbená „stálica“ medzi košickými kaviarňami.“

Bola by veľká škoda, keby sa nenašiel odvážlivec, ktorý by v HalmiSpace aj naďalej ponúkal Košičanom možnosť dobre sa najesť, oddýchnuť si a načerpať novú inšpiráciu v jedinečnom priestore.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech