Ďalší potravinový problém na obzore: Slovenské reťazce sťahujú z predaja nakazenú zeleninu

  • Veľké obchodné reťazce naprieč Európiu sťahujú z trhu mrazenú zeleninu, ktorá by mohla obsahovať nebezpečné listérie
  • Opatrenie sa týka aj Slovenskej republiky
kukurica-au
twitter, pixabay
  • Veľké obchodné reťazce naprieč Európiu sťahujú z trhu mrazenú zeleninu, ktorá by mohla obsahovať nebezpečné listérie
  • Opatrenie sa týka aj Slovenskej republiky

Opäť sa potvrdilo, že tou najlepšou voľbou pri kúpe potravín sú tie, ktoré prejdú čo možno najkratším alebo žiadnym procesom priemyselného spracovania. Štátna veterinárna a potravinová správa SR totiž najnovšie upozorňuje na škodlivé výrobky, konkrétne mrazenú zeleninu, ktoré sa nachádzajú aj na slovenskom trhu.

Potravinári dostali upozornenie na nebezpečnú baktériu listéria z Maďarska aj Belgicka od výrobcu „Greenland“. Problémom má byť ich možná kontaminácia baktériami spôsobujúcimi listeriózu. Výrobky sa mohli objaviť hneď v niekoľkých nákupných reťazcoch. Nie je vylúčené, že spomínaná baktéria by sa mohla nachádzať aj v mrazených fazulách a v špenáte, informuje o tom britských Mirror.

 

Ku kontaminácii baktériami Listeria monocytogenes mohlo dôjsť u šarží vyrobených v období od 13. augusta 2016 až 20. júna 2018. Potravinové výrobky, ktoré obsahujú závadnú surovinu, sú momentálne sťahované z trhu v niekoľkých európskych štátoch.

Mrazená sladká kukurica a zeleninové zmesy s obsahom kukurice, v ktorých bola zistená listéria boli dodávané do SR – VOS HO&PE FAMILY s. r. o. a Ryba Žilina, spol. s r.o. Príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy vykonali v spoločnostiach úradné kontroly a zistili, že inkriminované výrobky boli distribuované v SR aj zariadeniam spoločného stravovania.

Do 15. júna 2018 bolo hlásených 47 ochorení v Rakúsku, Dánsku, Fínsku, Švédsku a Veľkej Británii. Pravdepodobným zdrojom ochorení bola práve mrazená zelenina (kukurica) pochádzajúca z Maďarského výrobného závodu. Objavilo sa aj 9 úmrtí súvisiacich s infekciou (úmrtnosť súvisiaca s nákazou predstavovala 19 %).

Baktéria Listeria monocytogenes vyvoláva ochorenie zažívacieho traktu, ktoré postihuje najmä ľudí so zníženou imunitou, seniorov, tehotné ženy a novorodencov. U zdravého človeka môže ochorenie prebiehať v podobe ľahších chrípkových príznakov. Baktérie prežívajú aj teploty pod nulou a ku zníženiu rizika infekcie z mrazenej zeleniny by ju spotrebitelia mali dôkladne uvariť. Riziková je naopak konzumácia bez varenia, napríklad v šalátoch a smoothies.

zdroj: uvzsr.sk,svssr.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech