AKTUÁLNE: Nervozita stúpa, v Pennsylvánii sa Biden doťahuje na Trumpa. Ten žiada zastaviť hlasovanie

 • Trump tvrdí, že voľby sú podvod zosnovaný demokratmi. Požaduje zastavenie hlasovanie, OBSE tvrdí, že prezidentove obvinenia sú nepodložené
 • Víťaza amerických volieb nepoznáme ani dva dni po volebnom utorku. Bližšie k víťazstvu má momentálne Joe Biden
 • Demokratický kandidát Joe Biden získal najväčší počet hlasov voličov v histórii USA, podľa CNN zatiaľ cez 71,6 miliónov
 • Zatiaľ má viac voliteľov Biden, a to 253. Donaldovi Trumpovi sa zatiaľ podarilo získať 213 voliteľov, podľa niektorých médií 214
 • Zostáva ešte sčítať päť štátov, v ktorých je súboj veľmi tesný. Nervozita sa prejavila aj na protestoch v uliciach
Biden
TASR/AP, Seth Wenig, Matt Slocum
 • Trump tvrdí, že voľby sú podvod zosnovaný demokratmi. Požaduje zastavenie hlasovanie, OBSE tvrdí, že prezidentove obvinenia sú nepodložené
 • Víťaza amerických volieb nepoznáme ani dva dni po volebnom utorku. Bližšie k víťazstvu má momentálne Joe Biden
 • Demokratický kandidát Joe Biden získal najväčší počet hlasov voličov v histórii USA, podľa CNN zatiaľ cez 71,6 miliónov
 • Zatiaľ má viac voliteľov Biden, a to 253. Donaldovi Trumpovi sa zatiaľ podarilo získať 213 voliteľov, podľa niektorých médií 214
 • Zostáva ešte sčítať päť štátov, v ktorých je súboj veľmi tesný. Nervozita sa prejavila aj na protestoch v uliciach

Víťaza amerických volieb nepoznáme ani dva dni po volebnom utorku. Demokratický kandidát Joe Biden získal najväčší počet hlasov voličov v histórii USA, podľa CNN zatiaľ cez 71,6 miliónov. Prekonal tak rekord Baracka Obamu z roku 2008, ktorého podporilo 69,5 miliónov Američanov. Podarilo sa mu získať aj štáty Michigan a Wisconsin.

Zostáva ešte sčítať päť štátov, v ktorých je súboj veľmi tesný plus Aljaška, tam je ale vysoko pravdepodobná výhra Donalda Trumpa. 

Zatiaľ má viac voliteľov Biden, a to 253. Donaldovi Trumpovi sa zatiaľ podarilo získať 213 voliteľov, podľa niektorých médií 214.

Američania majú deň D. Lady Gaga, Taylor Swift, Madonna, Billie Eilish vyzývajú ľudí aby šli voliť

Biden má viac ciest k víťazstvu. Získať potrebuje ešte 17 voliteľov.

 • Na výhru demokratickému nominantovi stačí udržať si štáty Nevada (6) a Arizona (11), výsledky v nich sú ale veľmi tesné a zostáva ešte sčítať množstvo hlasov. Spolu 17 voliteľov.
 • Ďalšia cesta vedie cez Pennsylvániu (20), kde sú výsledky tiež veľmi tesné.
 • Vyhrať by mohol aj Georgii (16), no potreboval by ešte jedného voliteľa z Maine, ktorého pravdepodobne nezíska.
 • Ďalšou cestou by bola výhra Georgie (16) a Nevady (6) spolu (22). Alebo výhra Georgie (16) a Arizony (11) spolu (27).

Pozrime sa na to, ako sú na tom jednotlivé štáty:

Nevada (6)

V Nevade je zatiaľ sčítaných 87 percent hlasov. Zatiaľ je vo vedení Joe Biden s 49,4%, Donald Trump za ním zaostáva o 0,9 %. Rozdiel je veľmi tesný o vyše 11-tisíc hlasov. Zostáva sčítať ešte 11% (147- tisíc hlasov). Demokrati veria, že veľa z nich bude z veľa z nich bude z väčších miest, kde majú tradičnú podporu. Nevadu vyhrala v roku 2016 aj Hillary Clinton ale rozdiel bol aj vtedy 27 tisíc hlasov.

Na úplné výsledky si ešte počkáme. Úradník Joe Gloria dúfa, že hlasy budú sčítané do soboty alebo nedele. 

KVÍZ: Američania volia prezidenta, predpovedajú pád Donalda Trumpa. Si odborník na USA?

Arizona (11)

V Arizone zatiaľ vedie Joe Biden ale rozdiel je len veľmi tesný. Joe Biden má 50,5%, Donald Trump 48,1 %. Rozdiel medzi kandidátmi je 65-tisíc hlasov. Zostáva ešte sčítať (14%) 489 tisíc hlasov.

Ide o hlasy, ktoré boli odovzdané poštou alebo absenčné hlasy. Problémom je, že boli odovzdané buď cez víkend, alebo v deň volieb. Obe tímy si vysvetľujú tieto hlasy po svojom. Demokrati tvrdia, že sú z demokratických okrskov, čiže hlasy pre nich. Republikáni zas tvrdia, že keď boli odovzdané neskôr sú to ich hlasy.

Pennsylvánia (20)

Pennsylvánii vedie Donald Trump, ale jeho rozdiel sa čoraz viac zmenšuje so započítavaním hlasov poštou a skorých hlasov. Trump vedie o 1,5 %, čo prestavuje 98-tisíc hlasov. Zostáva ale ešte sčítať ďalších 8 % hlasov, čo predstavuje 534-tisíc hlasov. Tieto hlasy sú hlasy odovzdané absenčne alebo poštou, navyše sú z demokratických oblastí ako Philadelphia, kde je sčítaných len 86,4 %. Hillary Clinton prehrala Pennsylvániu o 44- tisíc hlasov. Podľa analýz sa Bidenovi darí oveľa lepšie v rurálnych oblastiach, kde Clinton zlyhala. Pomôcť mu môže aj jeho pôvod siahajúci do tohto štátu, a taktiež aj fakt, že Bidenova kampaň sa v posledných dňoch pred voľbami sústredila práve na tento štát.

Koho výhru by si si prial v prezidentských voľbách v USA ?

Georgia (16)

Situácia je napätá aj v Georgii. Donald Trump tam vedie len o necelých 15-tisíc hlasov. Sčítaných je 98 % hlasov, zostáva ešte sčítať 109-tisíc hlasov. Bidenov tím si myslí, že by mohli vyhrať aj tu. Hlasy, ktoré treba sčítať, sú absenčné hlasy, alebo hlasy odovzdané poštou z demokratických lokalít.

 Severná Karolína (15)

Republikánsky prezident Donald Trump priebežne vedie v Severnej Karolíne so ziskom 50,1 percenta pred svojím demokratickým súperom Joeom Bidenom, ktorý dosiahol podporu na úrovni 48,7 percenta, čo znamená, že súboj je stále otvorený.

Sčítaných je 95% hlasov, ale na oficiálne výsledky si ešte budeme musieť počkať nejakú dobu.

„S veľmi malými výnimkami sa volebné výsledky v Severnej Karolíne nezmenia do 12. alebo 13. novembra, kým nedorazia všetky korešpondenčné hlasy a nebudú sčítané každým okresom,“ uviedla na tlačovej konferencii Karen Brinsonová Bellová, výkonná riaditeľka volebného výboru Severnej Karolíny.

 Štátni činitelia spracúvajú približne 5,5 milióna hlasovacích lístkov, pričom nevybavených je 117 000 poštou zaslaných lístkov a presne neurčený počet sporných lístkov.

KOMENTÁR: Hrozí v Amerike kolaps demokracie? Trump sa vyhlasuje za víťaza a v uliciach sa čakajú nepokoje

Šéfka Bidenovej kampane, sa o Bidenovi vyjadrila ako budúcom prezidentov

Šéfka Bidenovej kampane, sa o Bidenovi vyjadrila ako budúcom prezidentovi. Podľa jej dát smerujú k výhre, čo ukáže podľa nej ukáže ďalší vývoj. Podľa nej Trump vie, že prehráva a je preto zúfalý.

 

Trumpova kampaň dohliadne na sčítavanie v Pensylváni

Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden plánuje vo štvrtok verejné vystúpenie. Kampaň úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa zároveň v tento deň chystá „dôležitý oznam“ v Nevade a usporiadala tiež tlačovú konferenciu v Pensylvánii. Informovali o tom televízne stanice Sky News a CNN.

Trump vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter opäť vyzval na zastavenie počítania hlasov a dodal, že „KAŽDÝ HLAS, KTORÝ PRIŠIEL PO DNI VOLIEB, SA NEPOČÍTA!“.

Biden, ktorý Trumpa dobieha v kľúčových štátoch, naopak napísal, že „každý hlas musí byť spočítaný“.

 Štát Pensylvánia prijíma aj hlasy, ktoré pošta doručí do 6. novembra, v prípade že boli odoslané pred zatvorením volebných miestností. Prezident toto opatrenie plánuje napadnúť na súde. Trumpova kampaň zároveň oznámila, že vo štvrtok ráno miestneho času (17.30 h SEČ) usporiada tlačovú konferenciu v nevadskom meste Las Vegas.

Krátko predtým zvolala Trumpova kampaň tlačovú konferenciu aj vo Filadelfii, na ktorej oznámila, že má súdny príkaz umožňujúci jej dohliadať na proces sčítavania hlasov v štáte Pensylvánia, považovanom za kľúčový.

Trump žiada zastavenie hlasovania hlavne v štátoch, kde sú výsledky tesné a hrozí mu prehra. V Arizone, kde je naopak možné, že sa dostane do vedenia takú požiadavku nemá. 

Najnovšie Trumpov štáb podal žalobu v štáte Nevada tvrdí, že v tomto štáte sa udial volebný podvod. Ako dôkaz uviedol tvrdenie dvoch voličov. Jednej z nich nemalo byť umožnené hlasovanie, pretože mala už predtým údajne hlasovať poštou. Okrem toho Trumpov tím tvrdí, že sa malo voliť za iných ľudí alebo, že mali voliť príslušníci iných štátov. Reportér ABC News uviedol, že neodpovedali ani na jednu otázku týkajúcu sa dôkazov. 

OBSE: Trumpove tvrdenia o manipulácii volieb sú nepodložené, bojí sa násilia

Nepodloženými tvrdeniami nazval obvinenia amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajúce sa údajných volebných nezrovnalostí tím medzinárodných pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorý dohliadal na priebeh prezidentských volieb v Spojených štátoch. Tvrdenia ako tie Trumpove podľa OBSE „poškodzujú dôveru verejnosti v demokratické inštitúcie“. Informovala o tom vo štvrtok stanica CNN.

Šéf pozorovateľskej misie OBSE Michael Link obvinil Trumpa, ktorý pre údajnú manipuláciu volieb žiada zastavenie sčítavania hlasov vo viacerých amerických štátoch, z „hrubého zneužitia úradu“. Link zároveň varoval, že Trumpove opakované falošné obvinenia o volebných podvodoch by mohli mať ďalekosiahle následky.

„Aj keby priznal prehru a náležitým spôsobom by odovzdal úrad (prezidenta), jeho stúpenci by podporení jeho rétorikou mohli násilie považovať za legitímny nástroj, pretože sa už necítia byť demokraticky reprezentovaní,“ citovala Linka agentúra AFP. „A toto je nebezpečenstvo, ktoré ide omnoho ďalej než je volebný deň,“ uviedol.

OBSE, ktorej členom sú aj Spojené štáty, vo svojej priebežnej správe označila samotné voľby za založené na princípe súťaže a „dobre zvládnuté“, a to napriek právnej neistote a viacerým logistickým výzvam. Volební úradníci naprieč krajinou prispeli podľa OBSE k vyššej volebnej účasti, a to napriek komplikáciám, ktoré spôsobila pandémia COVID-19. OBSE zároveň odmietla Trumpovu kritiku korešpondenčného hlasovania.

Trump vyhlásil víťazstvo vo viacerých kľúčových štátoch – Pensylvánii, Georgii či Severnej Karolíne, a to napriek tomu, že sa tam hlasy voličov ešte stále zrátavajú. V Michigane sa za víťaza zase vyhlásil aj

Trumpov tím už podnikol právne korky v štátoch Georgii, Pensylvánii, Michigane a Nevade, požadujúc zastavenie prijímania neskoro prichádzajúcich korešpondenčných volebných lístkov i zastavenie procesu sčítavania hlasov. Tvrdil pritom, že tamojšie úrady bránia republikánskym pozorovateľom v prístupe na miesta sčítavania. V štáte Winsconsin požiadal o prepočítanie hlasov.

Trump zároveň už v stredu ráno spochybnil legitimitu voličských hlasov zaslaných poštou a pohrozil tiež, že nebude akceptovať výsledky volieb a obráti sa na Najvyšší súd.

Internetom sa šíria dezinformácie, ktoré aktívne podporuje Trump 

Portál Buzzfeed upozornil na dezinformácie, ktoré sa šíria internetom. V nich ľudia tvrdia, že voľby sú podvod a hlasy pre demokratov sú vymyslené a naopak pre Donalda Trumpa odhadzované. Na sociálnych sieťach ich pomáha šíriť aj portál Breibat alebo alebo web The Federalist. Podobné tvrdenia podporuje aj tím Donalda Trumpa, jeho rodina aj on samotný. Komentátori sa zhodujú, že takéto správanie je nebezpečné a nezodpovedné. 

Trumpovi priaznivci sa snažili prerušiť sčítavanie hlasov

Trumpovi priaznivci, často ozbrojení, sa snažili prerušiť sčítavanie hlasov v niekoľkých štátoch.  Prostestovalo sa aj v meste Las Vegas (Nevada), kde demonštranti tvrdili, že voľby sú podvod zaistený demokratmi. Podľa CNN sa demonštrácie odohrali aj v Arizone, kde dokonca z bezpečnostných dôvodov zavreli budovu, kde sčítavali hlasy. Trumpovi stúpenci mali byť ozbrojení strelnými zbraňami.

Trump sa znova vyhlásil za víťaza, podľa neho vyhral aj Michigan

Úradujúci americký prezident Donald Trump sa v noci na štvrtok vyhlásil za víťaza volieb v štáte Michigan napriek tomu, že podľa odhadov amerických médií tam v skutočnosti zvíťazil jeho demokratický vyzývateľ Joe Biden.

„Za účelom voliteľského hlasovania sme sa vyhlásili za víťazov v štáte Pensylvánia (ktorá nepovoľuje právnych pozorovateľov), v štáte Georgia a v štáte Severná Karolína, pričom vo všetkých má Trump veľký náskok. Okrem toho týmto vyhlasujeme víťazstvo v štáte Michigan v prípade, že sa tu podľa široko dostupných informácií naozaj objavilo obrovské množstvo potajomky prihodených hlasovacích lístkov,“ píše sa na Trumpovom účte na sociálnej sieti Twitter. Tá však príspevok označila za „sporný“ s tým, že „môže obsahovať zavádzajúce informácie“.

Zástupcovia Trumpovho volebného štábu zároveň požiadali súd o zastavenie sčítavania hlasov v Michigane.

Michigan je kľúčovým štátom so 16 voliteľskými hlasmi. Podľa televízie CNN má Biden po víťazstve v tomto štáte amerického stredozápadu už 253 voliteľských hlasov, podľa niektorých iných médií až 264. Na celkové víťazstvo vo voľbách je ich potrebných 270.

Trump v roku 2016 nečakane zvíťazil v Michigane o menej než pol percentuálneho bodu nad svojou vtedajšou demokratickou rivalkou Hillary Clintonovou.

Protestuje sa aj v tábore demokratov

Polícia v meste Portland v americkom štáte Oregon zatkla po demonštráciách v stredu neskoro večer výtržníkov a zhabala petardy, kladivá a pušku. Guvernérka Oregonu Kate Brownová povolala aj štátnu Národnú gardu, aby zasiahla proti „rozsiahlemu násiliu“, ktoré nasledovalo po hlasovaní v amerických prezidentských voľbách. Vo štvrtok ráno o tom informovala tlačová agentúra Reuters.

Polícia v Portlande oznámila, že v centre mesta došlo k výtržnostiam a nepokojom a na demonštráciách zatkla desať ľudí. Portland sa po májovej násilnej smrti Afroameričana Georgea Floyda pri zatýkaní policajtmi stal epicentrom hnutia Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží).

Polícia v New Yorku tiež informovala, že na protestoch, ktoré sa rozšírili v meste po voľbách v stredu neskoro večer, zatkla približne 50 osôb.

Demonštrácie prebehli v stredu večer aj v niekoľkých ďalších mestách USA, pričom aktivisti požadujúci prepočítanie odovzdaných voličských hlasov naďalej organizovali zhromaždenia napríklad v Atlante, Detroite, New Yorku a Oaklande.

V štáte Michigan, ktorý je dôležitým z hľadiska hlasov voličov, požadovali demonštranti pochodujúci centrom mesta Detroit úplné sčítanie týchto hlasov a „pokojné odovzdanie moci“.

Podobných okolo 100 akcií je naplánovaných po celých USA od stredy až do soboty 7. novembra, uviedol Reuters.

Spojené štáty pred volebným dňom, teda pred 3. novembrom, celé mesiace zažívali protesty vyvolané májovou smrťou Floyda, ktorý zomrel, keď mu policajt v Minneapolise kľačal pri zatýkaní na krku takmer deväť minút.

Protesty znovu nabrali na sile po policajnej streľbe na Afroameričana Jacoba Blakea v meste Kenosha v štáte Wisconsin a nedávno aj na 27-ročného Afroameričana Waltera Wallacea ml., ktorého zastrelili dvaja policajti vo Philadelphii.

Správu priebežne aktualizujeme.

Zdroje: CNN, TASR, ČT24, ABC News, NBC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK