KOMENTÁR: Hrozí v Amerike kolaps demokracie? Trump sa vyhlasuje za víťaza a v uliciach sa čakajú nepokoje

Debata
TASR/AP, Julio Cortez

Nočná mora Ameriky sa naplnila. Na výsledky prezidentských volieb si budeme musieť počkať ďalšie hodiny, prípadne dni. Momentálne nemá výhru istú ani jeden kandidát, výhra bude tesná. Vo voľbách v roku 2016 bolo rozhodujúcich 80-tisíc hlasov v nerozhodných štátoch, teraz to môže byť ešte menej.

Tesný výsledok v prípade výhry demokratického kandidáta Joea Bidena s takmer určitou pravdepodobnosťou spochybní súčasný prezident Donald Trump, ktorý sa už teraz považuje za víťaza aj napriek tomu, že doteraz neboli sčítané všetky hlasy a môže dôjsť k zvratu, či už v prospech Bidena alebo samotného Trumpa.

Trump už celé mesiace systematický napáda voľby

Trump už celé mesiace systematicky napáda voľby a hlavne hlasovanie poštou, ktoré môže dopadnúť práve v jeho neprospech. Prezident tvrdí, že voľby poštou sú podvod, hlavne ak prehrá on. Výsledok, ak dopadne v jeho neprospech, chce napadnúť na Najvyššom súde USA, rovnako aj sčítavanie hlasov, ktoré môže, a to hlavne v Pennsylvánii, trvať aj do piatku.

zdroj: TASR/AP,Patrick Semansky

Trump je politik, akého USA ešte nemali, ktorý si vysvetľuje a transformuje politický systém, ústavu a aj volebný systém podľa toho, ako sa mu to momentálne hodí. Napríklad Mike Pence a časť republikánov tvrdí, že treba počkať, dokiaľ sa nespočítajú všetky hlasy, nezáleží akou cestou prišli. Trumpovo správanie je tak šokom aj pre mnohých republikánov.

V prípade prehry Bidena zas predsedkyňa Snemovne reprezentantov USA odporučila bývalému viceprezidentovi, aby počkal s uznaním výsledkov, číže v hre je aj podnet na Najvyšší súd od demokratov.

Občianska vojna? Aj to je jeden zo scenárov

Najhoršie na tom všetkom je, že tesné víťazstvo jedného z kandidátov môže spustiť nepokoje v uliciach, ktoré ľahko môžu vyústiť do násilia, hlavne, ak by prehral Donald Trump. Niektorí komentátori dokonca hovoria o občianskej vojne. Či sa ich predpovede ukážu ako prehnané ukáže len čas.

Isté je, že už včera dochádzalo k menším potýčkam a môže to byť ešte horšie. Trump, ktorý bol veľakrát obvinený z rasizmu, sa teší obľube u extrémnych pravičiarov. Práve extrémna pravica presadzujúca nadradenosť bielej rasy predstavuje podľa bezpečnostných analytikov najväčšiu hrozbu pre národnú bezpečnosť USA.

AKTUÁLNE: Biden má zatiaľ 224 voliteľov, Trump 213. V nerozhodných štátoch sa Biden doťahuje na Trumpa

Svoju lojalitu k prezidentovi vyjadrili extrémistické skupiny ako Proud Boys alebo Army for Trump. Práve extrémni pravičiari, ktorí patria k voličskej základni republikánov, sú aj lepšie vyzbrojení. Pred voľbami sa objavili v médiách správy, že kúpa zbraní dosahuje rekordy.

Nechceme si teda ani predstaviť, čo by dokázali narobiť takýto ozbrojení fanatickí priaznivci Donalda Trumpa. Taktiež nemôžeme čakať, že ak by prišlo k takýmto nepokojom pri prehre prezidenta, upokojoval by ich Trump. Ten by skôr rozprával, že voľby boli zmanipulované, čo by celú situáciu ešte viac eskalovalo.

Rovnako aj prehra Bidena môže vyvolať protesty zo strany Black Lives Matter alebo Antifa, ktoré sme videli napríklad v Portlande alebo v Seattli.

Demokratická strana znovu zlyhala 

Nepopierateľne opäť zlyhala Demokratická strana, ktorá si nedokázala zabezpečiť hlasy menšín. Bidenovi sa dokonca darilo na Floride horšie ako Clinton. Pritom Clinton bola považovaná za neobľúbenú kandidátku a o Bidenovi sa rozprávalo, že keby kandidoval v 2016, stal by sa určite prezidentom. Či sa tak vôbec stane teraz, keď má Trump za sebou mnohé škandály a Biden mal pritom určite lepšiu štartovaciu pozíciu ako bývala ministerka zahraničia, je otázne.

Celý volebný systém USA sa nám Európanom javí ako zastaralý a neférový. Predstava, že by niekto v Európe vyhral o tri milióny hlasov (ako Hillary Clinton v 2016) a nebol prezident, je úplne nepredstaviteľná. Ak Biden prehrá, prehrá opäť s viacerými hlasmi ako Donald Trump.

Na tento systém doplácajú obyvatelia väčších miest a štátov, kde majú demokrati väčšiu podporu. Politiku tak určuje vidiek, ktorý je v mnohých ohľadoch zaostalý a zúfalý. Nemôžeme však očakávať, že tento systém sa, napriek mnohým pokusom, v blízkej dobe zmení, pretože republikáni by tak prišli o veľkú časť svojej moci.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK