AKTUÁLNE: Silné zemetrasenie udrelo len kúsok od Viedne. Cítiť si ho mohol až v Modre

  • Južne od Viedne sa vyskytlo pomerne silné zemetrasenie
  • Seizmograf ho zachytil aj na Slovensku
  • Južne od Viedne sa vyskytlo pomerne silné zemetrasenie
  • Seizmograf ho zachytil aj na Slovensku

Chvenie spôsobené zemetrasením s magnitúdou 4,9 stupňa si mohol cítiť aj na Slovensku. Vypuklo dnes krátko pred 18:30. Napriek tomu, že trvalo pomerne krátko, jeho otrasy boli intenzívne. V ohnisku sa nik nezranil. V danej oblasti boli zaznamenané zemetrasenia aj v minulosti, máloktoré z nich však dosiahli vysoký stupeň.

Od Viedne až k tebe domov

„Výrazné zemetrasenie s lokálnou magnitúdou sa dnes o 18:25 vyskytlo na východe Rakúska. Otrasy boli citeľné v širokom okolí. Otrasy s epicentrom asi 70 kilometrov južne od Viedne dosiahli podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra EMSC lokálnu magnitúdu 4,9,“ informuje iMeteo.

Cítil si dnešné zemetrasenie?

Napriek tomu, že po sebe nezanechalo žiadne škody, jeho sila obyvateľov prekvapila. Pre danú oblasť sú otrasy s vysokou magnitúdou pomerne raritné. Vďaka intenzite zemetrasenia sme ho mohli pocítiť aj na Slovensku, a to hlavne vo vysokých budovách. Jeho aktivitu zachytil aj seizmograf v Modre.
Zemetrasenie Viedeň
zdroj: EMSC

Zemetrasenie na Slovensku

Naposledy sme zemetrasenie začili len začiatkom roka 2021, presne 28. januára o 9:17. Trvalo približne 15 sekúnd.

Triasli sa skrine, cítil som sa ako na lodi. Potvrdilo to zatiaľ niekoľko priateľov na Facebooku,“ cituje portál Nový Čas čitateľa. Denník dostal viacero tipov od čitateľov z okolia, ale aj pomerne vzdialených miest. Trasenie nábytku opísal aj čitateľ zo Žiaru nad Hronom.

Slovenská akadémia vied neskôr pre agentúru TASR potvrdila, že epicentrum bolo pri mestskej časti Nová Lehota v Handlovej a zemetrasenie bolo s magnitúdom 3,2. Mestá zatiaľ nehlásia žiadne škody.

Zemetrasenie zachytili Národná sieť seizmických staníc a Lokálna seizmická sieť východné Slovensko. Udalosť mohla byť tiež makroseizmicky, teda bez prístrojov, pozorovaná obyvateľmi okolitých obcí. Ústav má v pláne analyzovať záznamy zo seizmických staníc a údaje o pozorovaných účinkoch.

Zdroj: iMeteo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech