Alarmujúce čísla: Veľké množstvo Sloveniek sa po materskej do pôvodnej práce nevráti, je to problém

  • Iniciatíva Pracujúce mamy urobila štúdiu mapujúcu návrat Sloveniek do práce po materskej dovolenke
  • 50 % opýtaných žien sa vyjadrilo, že ich návrat do práce komplikoval nedostatok miest v škôlkach
OZ Pracujúce mamy-prieskum/Dieťa na šmýkačke
IPSOS Slovensko, TASR/Jakub Kotian
  • Iniciatíva Pracujúce mamy urobila štúdiu mapujúcu návrat Sloveniek do práce po materskej dovolenke
  • 50 % opýtaných žien sa vyjadrilo, že ich návrat do práce komplikoval nedostatok miest v škôlkach

Iniciatíva Pracujúce mamy urobila štúdiu mapujúcu návrat Sloveniek do práce po materskej dovolenke, v ktorej priblížila, ako je to v skutočnosti s návratom do práce po materskej dovolenke. Štúdiu spracovala agentúra IPSOS Slovensko.

Zamestnávatelia prídu o každú druhú ženu, ktorá otehotnie. „48 % žien sa po materskej pauze k svojmu pôvodnému zamestnávateľovi nevráti. 58 % neostane ani pri pôvodnej pozícii, čím sa pri počte približne 60 000 žien aktuálne na materskej signifikantne preskupujú sily na pracovnom trhu,“ uvádza sa v prieskume.

„Firmy hľadajú kvalifikovaných a lojálnych zamestnancov, pre ženy po materskej je návrat do práce komplikovaný. Obe strany pritom môžu urobiť jednoduché kroky s veľkým dopadom,” hovorí Patrícia Hirschnerová, spoluzakladateľka OZ Pracujúce mamy. Ide o jediné hnutie na Slovensku, ktoré sa venuje aj matkám aj firmám.

Dlhý návrat do pracovného života

Čo je ďalej z prieskumu až teraz viditeľné a jasné, je takzvané príjmové vákuum, v ktorom sa ocitá 36 % jednodenných matiek. Akonáhle dieťa dovŕši tri roky, už nie je možné poberať rodičovský príspevok, ale často 6 až 12 mesiacov matke trvá, kým sa „opätovne zaradí do pracovného procesu, a teda začne mať príjem,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Ďalším problémovým aspektom je predškolská starostlivosť, ktorá je takmer nedostupná. „Až 50 % opýtaných žien sa vyjadrilo, že ich návrat do práce komplikoval nedostatok miest v škôlkach alebo iného riešenia pre ich deti,“ vychádza z prieskumu.

V tlačovej správe je priblížené, na čo sa OZ Pracujúce mamy zameriavajú. Tentokrát skúmali práve ženy, ktoré sa chcú po materskej zaradiť do pracovného procesu a chcú nájsť zamestnávateľov, ktorí by ich mohli zamestnať.

Ako uviedla Terézia Miháliková z OZ Pracujúce mamy, „nejde totiž o jednostranný problém“. Podľa jej skúseností sa firmy priveľmi obávajú takéhoto typu spolupráce, pretože so zamestnaním matiek je často spájané pomerne časté čerpanie OČR.

„Ak sa im však podarí včas a vhodne otvoriť diskusiu o možnostiach spoločného fungovania, dochádza k obojstranne výhodným riešeniam,“ dodáva Miháliková.

„S rokmi strávenými doma s deťmi prichádza u matiek strata profesijného sebavedomia, ktorá spôsobí, že inak seniorná zamestnankyňa s rokmi praxe opúšťa svoje odvetvie a často prijíma nižšie kvalifikovanú prácu. Dôvodom je najmä potreba flexibility alebo skráteného úväzku, ktorý lepšie korešponduje s jej rodinnými prioritami,“ opisuje Patrícia Hirschnerová.

Samozrejme, ústupky a aktívne kroky je potrebné robiť z oboch strán. Tak ako urobia ústupky zamestnávatelia, tak by mali aj matky. Nejde len o jednostrannú iniciatívu. Taktiež je potrebný otvorený a ohľaduplný rozhovor a komunikácia.

„Riešením situácie je okrem nastavenia komunikácie aj možnosť zdieľaných pracovných úväzkov. Mnohé modely zo zahraničia ukazujú, že ide o funkčné riešenia,“ dodáva sa v tlačovej správe.

Dávka v nezamestnanosti

Portál Rodinka uvádza, ako je to v prípade dávky v nezamestnanosti pre matky, ktorým skončila rodičovská dovolenka. Ak pracovný pomer ukončuje matka, jej nárok na dávky, napríklad dávku v nezamestnanosti, materskú či nemocenské výrazne ovplyvňuje načasovanie podania výpovede. Teda či je podaná počas rodičovskej dovolenky alebo po jej skončení.

Nárok na takúto dávku má matka, teda poistenec, ktorý bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, teda 730 dní počas posledných troch rokov pred zaradením sa do poradovníka uchádzačov o prácu.

Dávka v nezamestnanosti sa pre poistencov poskytuje teda šesť mesiacov. Jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu.

Samozrejme, výška dávky v nezamestnanosti sa matke vypočíta podľa konkrétnej životnej situácie. Najprv je však potrebné zaevidovať sa na úrade práce po skončení rodičovskej dovolenky a požiadať v pobočke Sociálnej poisťovne o takúto dávku.

Prihliada sa na to, či k ukončeniu pracovného pomeru došlo hneď po skončení rodičovskej dovolenky alebo bola v priebehu rodičovskej dovolenky matka ešte pracujúca, alebo po rodičovskej dovolenke ešte nejaký čas u svojho zamestnávateľa ešte pracovala.

matka s dieťaťom na rukách
zdroj: Unsplash/HolieSantos

Kratšia materská

New York Post pred časom analyzoval výskum, ktorý pojednáva o ideálnom čase, ktorý mala matka stráviť na materskej „dovolenke“. Až dve tretiny matiek tvrdia, že ideálna dĺžka materskej dovolenky sú štyri až osem mesiacov.

Tento prieskum bol zameraný na 2 000 zamestnaných matiek, ktoré už majú školopovinné deti a počas ich materskej dovolenky sa vracali do práce. Až šesť z desiatich matiek sa do práce vrátilo ešte pred štvrtým mesiacom od narodenia ich dieťaťa. 26 % žien uvádza, že do práce nastúpili dva mesiace po pôrode.

Z prieskumu taktiež vyplýva, že až pre 55 % matiek bolo ťažké odlúčiť sa so svojimi deťmi, no napriek tomu až 71 % uviedlo, že je lepšie, pohodlnejšie a pokojnejšie vykonávať prácu mimo domácnosti. 33 % respondentkám sa ťažko opäť zvykalo na pracovný harmonogram.

Počas materskej dovolenky chýbala práca až 57 % matiek a okamžite nastúpiť do práce chceli pre plynulé pokračovanie v kariére, no niektoré prácu vyhľadali pre posilnenie finančného príjmu pre rodinu.

Treba však povedať, že vplyv na návrat žien do práce má hneď niekoľko faktorov. Je to dostupnosť škôlok či jaslí, ale aj špecifickosť ich práce. Niektoré ženy už počas materskej či rodičovskej dovolenky pracujú na čiastočný úväzok. 

Zdroje: TS/Pracujúce mamy, Tehotenstvo.rodinka.sk, New York Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá