Agresivita a nenávisť nemajú mať priestor vo verejnom živote, hovorí zakladateľ Teplárne Samotný

  • V sobotu uplynie mesiac od teroristického útoku pred barom Tepláreň
  • Iniciatíva Ide nám o život spustila tento týždeň projekt Sme Tepláreň
Zámocká, sviečky pred Teplárňou, na mieste útoku, Nálepky Sme Tepláreň
Zámocká, sviečky pred Teplárňou, na mieste útoku, Nálepky Sme Tepláreň, TASR/Dano Veselský, Startitup/Vanessa Teluchová
  • V sobotu uplynie mesiac od teroristického útoku pred barom Tepláreň
  • Iniciatíva Ide nám o život spustila tento týždeň projekt Sme Tepláreň

Túto sobotu uplynie presne mesiac od teroristického útoku z nenávisti, pri ktorom zomreli Matúš Horváth a Juraj Vankulič. 

V reakcii na tento čin vznikla občianska iniciatíva Ide nám o život, ktorej hlavným cieľom je žiadať bezpečie pre LGBTI+ ľudí. Do tejto iniciatívy sa zapojilo viac než 50 rôznych občianskych organizácií. 

„Cítili sme veľkú urgenciu a naliehavosť, zabrániť tomu, aby sa niečo podobné už nezopakovalo,” povedal majiteľ podniku Tepláreň Roman Samotný k vzniknutej iniciatíve.

Iniciatíva Ide nám o život po tragickom teroristickom útoku na Zámockej ulici v Bratislave pred barom Tepláreň, kde mladík strieľal na ľudí z LGBTI+ komunity neustále apeluje na politikov, aby na Slovensku vykonali potrebné zmeny, ktoré v krajine vytvoria bezpečnejšie prostredie pre všetkých. 

Organizácia Ide nám o život rovnako vyzvala predstaviteľov parlamentu, politikov a političky, aby zabezpečili rovnoprávnosť a bezpečie pre LGBTI+ ľudí a ich rodiny. Verejnú výzvu na politikov k dnešnému dňu podpísalo už viac ako 31 000 ľudí a viac ako 100 organizácií.

Čo sa týka požiadaviek na zrovnoprávnenie registrovaných partnerstiev, od viacerých predstaviteľov parlamentu zaznelo, že registrované partnerstvá na Slovensku nebudú. „Vidíme, že nenastalo pochopenie toho, aká je tu tá situácia,” povedal riaditeľ iniciatívy Inakosť Martin Macko.

Streľba na Zámockej ulici v Bratislave

Predseda vlády po útoku poveril ministra spravodlivosti Viliama Karasa, aby vypracoval návrh na zlepšenie životnej situácie LGBTI+ ľudí na Slovensku. „Vítame, že o požiadavkách v oblasti bezpečnosti a boja proti dezinformáciám sa začala v rámci rezortov spravodlivosti a vnútra vecná a konštruktívna diskusia, vznikajú pracovné skupiny s prichádzajú už aj prvé návrhy riešení,” povedal Martin Macko. 

„Najdôležitejšie stretnutie, ktoré malo byť s predsedom vlády Hegerom sa ešte neuskutočnilo,” uviedol Martin Macko.

„Výroky predsedov koaličných strán Igora Matoviča a Borisa Kollára o neprijateľnosti registrovaných partnerstiev vnímame ako nepochopenie situácie rodín párov rovnakého pohlavia. Plánujeme aj stretnutia s ďalšími rezortmi, politikmi a političkami, o ktorých budeme pravidelne informovať,” uzavrel.

Iniciatíva Ide nám o život spustila tento týždeň projekt Sme Tepláreň, v ktorom pozýva podniky, školy aj organizácie, aby tak spoločne pomohli vytvoriť bezpečie pre LGBTI+ ľudí. 

„Kľúčová ja naozaj zmena atmosféry, aby nenávistné činy neboli normou. Aby sa zmenil slovník poslancov, tá agresivita a nenávisť nemá mať priestor vo verejnom živote,” povedal Roman Samotný. 

Súčasťou projektu je aj dúhová nálepka, ktorou budú miesta symbolicky označené. „Dúhové nálepky si môže nalepiť aj ktorákoľvek škola. Aby tak riešili šikanu LGBTI+ detí na školách a na Slovensku,” povedal Roman Samotný. 

„Nejde o vytváranie nových priestorov, ale o zmenu atmosféry v tých priestoroch,” dodal majiteľ baru Tepláreň Roman Samotný.

Po útoku vznikli aj rôzne kultúrne podujatia a koncerty, ktoré sú v réžii festivalu Pohoda. Do koncertov s názvom Slovenská Tepláreň sa zapojilo takmer 600 interpretov, kapiel a podnikov. 

Koncert Slovenská Tepláreň odštartuje práve túto sobotu, mesiac po útoku pred podnikom Tepláreň. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá