Alarmujúci nárast rakoviny pľúc u žien: Nové poznatky WHO o závažnom riziku
- Budú potrebné ďalšie skúmania znečistenia vzduchu a iných faktorov, hovorí expert
- Výskyt rakoviny pľúc u žien neustále narastá

- Budú potrebné ďalšie skúmania znečistenia vzduchu a iných faktorov, hovorí expert
- Výskyt rakoviny pľúc u žien neustále narastá
Počet ľudí, ktorým diagnostikovali rakovinu pľúc, aj keď nikdy predtým nefajčili, sa neustále zvyšuje. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) patrí medzi hlavné faktory tohto nárastu práve znečistenie ovzdušia.
Rakovina pľúc u ľudí, ktorí nikdy nefajčili cigarety ani tabak, je v súčasnosti piatou najčastejšou príčinou úmrtia na rakovinu celosvetovo. Vyhlásila to Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC). Tento typ rakoviny sa u nefajčiarov takmer vždy prejavuje ako adenokarcinóm, ktorý sa stal najrozšírenejším zo všetkých štyroch subtypov tohto ochorenia ako u mužov, tak aj u žien.
Podľa štúdie IARC publikovanej v časopise Lancet Respiratory Medicine bolo v roku 2022 zaznamenaných približne 200 000 prípadov adenokarcinómu spojených so znečistením ovzdušia. Najväčšie množstvo adenokarcinómu, ktorý súvisel so znečistením ovzdušia, bol podľa štúdie zaznamenaný vo východnej Ázii, najmä v Číne.
Hlavný autor štúdie a vedúci oddelenia pre dohľad nad rakovinou IARC, doktor Freddie Bray, v rozhovore pre The Guardian zdôraznil potrebu monitorovať meniace sa riziká vzniku rakoviny pľúc. Dodal aj to, že sa vyžaduje vykonanie ďalších štúdií, aby sa identifikovali možné sprievodné faktory, najmä v populáciách, kde sa fajčenie nepovažuje za hlavnú príčinu tohto ochorenia.
„S poklesom prevalencie fajčenia – ako je možné vidieť v Spojenom kráľovstve a USA – má podiel rakoviny pľúc diagnostikovaný medzi tými, ktorí nikdy nefajčili, tendenciu narastať,“ povedal Bray.
„Či sa globálny podiel adenokarcinómov, ktoré možno pripísať znečisteniu ovzdušia zvýši, závisí od relatívneho úspechu budúcich stratégií na celosvetové obmedzenie spotreby tabaku a znečistenia ovzdušia.“
Výskyt rakoviny pľúc u žien stále narastá
Rakovina pľúc zostáva hlavným onkologickým ochorením z hľadiska úmrtnosti. V roku 2022 bola táto choroba diagnostikovaná približne 2,5 miliónu ľudí. Počet prípadov naďalej narastá, no menia sa ich vzorce podľa podtypu. Zo štyroch hlavých podtypov rakoviny pľúc sa práve adenokarcinóm stal dominantným u mužov aj u žien. Ďalšími podtypmi sú skvamocelulárny karcinóm, malobunkový karcinóm a veľkobunkový karcinóm.
V roku 2022 tvoril adenokarcinóm 45,6 % celosvetových prípadov rakoviny pľúc u mužov a 59,7 % u žien, čo predstavuje značný nárast oproti roku 2020 (príslušné čísla boli 39,0 % u mužov a 57,1 % u žien). Už za dva roky je možné spozorovať nie zanedbateľný percentuálny nárast. A v prípade nefajčiarov tvorí tento podtyp až 70 % prípadov rakoviny pľúc.
Pozoruhodné je, že kým miera rakoviny pľúc u mužov vo väčšine krajín za posledných 40 rokov klesala, u žien, naopak, neustále rastie. Súčasné trendy naznačujú, že zatiaľ čo muži stále tvoria väčšinu prípadov rakoviny pľúc (približne 1,6 milióna v roku 2022), rozdiel medzi výskytom rakoviny pľúc u mužov a žien sa zmenšuje, pričom v roku 2022 bolo táto choroba diagnostikovaná približne 900 000 ženám.
V roku 2023 bolo zaznamenané, že počet žien diagnostikovaných s rakovinou pľúc prvýkrát prevýšil počet mužov s rovnakou diagnózou. Odborníci preto vyzývajú, aby ženy venovali pozornosť prevencii rakoviny pľúc rovnako ako rakovine prsníkov.
Príčiny a budúca prevencia
Podľa vedcov sú hlavným dôvodom týchto trendov historické rozdiely v miere fajčenia, konkrétne to, že miera fajčenia dosiahla vrchol oveľa skôr u mužov ako u žien, čo sa teraz odráža v epidemiológii ochorenia. Okrem toho sa zmeny vo výrobe cigariet za posledné desaťročia mohli podieľať na zmene výskytu jednotlivých podtypov rakoviny pľúc.
Hromadia sa aj dôkazy o priamej súvislosti medzi znečistením ovzdušia a nárastom adenokarcinómu, uviedla IARC. Nie je presne známe, aký podiel celosvetových prípadov rakoviny pľúc padá na nefajčiarov, no dostupné dôkazy naznačujú, že ich počet narastá. Vedci sa predháňajú, aby sa dozvedeli viac o tom, čo okrem fajčenia spôsobuje rakovinu pľúc.
„Znečistenie ovzdušia možno považovať za dôležitý faktor, ktorý čiastočne vysvetľuje vznikajúcu prevahu adenokarcinómu, ktorý predstavuje 53 % až 70 % prípadov rakoviny pľúc u nefajčiarov na celom svete,“ uvádza štúdia.
Bray na záver zdôraznil, že výskum poskytuje dôležité poznatky o tom, ako sa rakovina pľúc vyvíja, a ponúkla možnosti, ako jej efektívne predchádzať. „Zmeny vo fajčiarskych návykoch a vystavenie znečisteniu ovzdušia patria medzi hlavné determinanty meniaceho sa rizikového profilu výskytu rakoviny pľúc podľa podtypu, ktorý dnes vidíme,“ uvádza.
Je podľa neho nevyhnutné upriamiť pozornosť na kontrolu tabaku a redukciu znečistenia ovzdušia, aby sa minimalizovali rizikové faktory tohto závažného ochorenia.
Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy
Zdroj: The Guardian