Alarmujúci prieskum: Na Slovensku si každé piate dieťa bez problémov kúpi túto mäkkú drogu

  • Cigarety si bez problémov kúpi každé piate dieťa
  • Ukázali to výsledky 604 kontrolných nákupov po celom Slovensku
Deti vľavo, obchod vpravo
Ilustračný obrázok, Pixabay/stevepb, Pixabay/natureaddict
  • Cigarety si bez problémov kúpi každé piate dieťa
  • Ukázali to výsledky 604 kontrolných nákupov po celom Slovensku

Výsledky kontrolných nákupov, ktoré vykonala Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) v horizonte štyroch týždňov od 15. augusta do 9. septembra, ukázali, že každé piate dieťa, teda osoba mladšia ako 18 rokov, si dokáže samo kúpiť tabakové výrobky. Ukázalo sa, že najviac porušení zákona o ochrane nefajčiarov bolo zistených v Trnavskom kraji a najmenej v Žilinskom kraji.

„K neoprávnenému predaju tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov došlo v 131 prípadoch, čo predstavuje porušenie zákona v  21,69 %,“ priblížila Ingrid Valachová z odboru ochrany spotrebiteľa a trhového dohľadu SOI.

Vo väčšine prípadov (88,55 %) podľa nej predávajúci bez problémov predali tabakové výrobky mladistvým od 15 rokov. „Avšak až v 11,45 % prípadov nemali problém predať cigarety aj maloletým deťom vo veku od 11 do 14 rokov, ktoré navštevujú ešte len základnú školu,“ doplnila.

Zvýšená pozornosť

Najlepšie v kontrolnej akcii obstáli predajné jednotky, ktoré majú tabakové výrobky a súvisiaci tovar ako svoju hlavnú podnikateľskú činnosť, teda trafiky a novinové stánky. Trafiky a novinové stánky umiestnené v exteriéri chybili v 15,3 %, v interiéri iba v 6,5 %. Čerpacie stanice chybili vo viac ako pätine kontrol.

Najčastejšie, v štvrtine prípadov, predali tabakové výrobky osobám mladším ako 18 rokov v prevádzkových jednotkách, ako sú napríklad potraviny či pohostinstvá, keď z celkového počtu 325 kontrolných nákupov bolo porušenie zákazu zistené v 84 prípadoch, čo predstavuje 25,9 %.

„SOI bude na základe negatívnych zistení v rámci celoslovenskej kontroly dodržiavania zákazu predaja tabakových výrobkov, výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, bezdymových tabakových výrobkov a elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov naďalej venovať problematike predaja týchto výrobkov osobám mladším ako 18 rokov náležitú pozornosť aj v nasledujúcom období,“ zdôraznil vedúci odboru ochrany spotrebiteľa a trhového dohľadu SOI Ján Roháč.

Pod kontrolný dohľad bude spadať najnovšie aj predaj nikotínových vrecúšok, ktoré od 1. januára 2023 už nebude možné predať neplnoletým osobám.

Percento neoprávnených odpredajov tabakových výrobkov neplnoletým má však podľa iniciatívy Na veku záleží dlhodobo klesajúcu tendenciu.

„Vďaka pravidelným kontrolám, vzdelávacím aktivitám a kampaniam sa podarilo za viac ako desaťročie významne znížiť predaj tabakových výrobkov maloletým z približne 55 % v roku 2009 na súčasných 21,69 %,“ poukázala ambasádorka iniciatívy Bohumila Tauchmannová.

Práve vzdelávanie predajcov, osveta širokej verejnosti, prevencia u detí a mládeže či zvýšenie informovanosti o negatívnych vplyvoch fajčenia sú hlavnými cieľmi aktivít Na veku záleží.

fajčenie
zdroj: Unsplash/Reza Mehrad

Problémy s alkoholom

Okrem toho bolo nedávno tiež zistené, že deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete. Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti.

Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne. Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov.

Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy. Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické. Avšak v súčasnosti mnohí hovoria o alkohole či cigaretách ako o mäkkých drogách.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zdroje: TASR, SITA, CPPPaP Nitra

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá