Cigarety nezničia len tvoje pľúca. Vedci zistili, že fatálne ovplyvnia aj fajčiarove vnúčatá

  • Deti vystavené pasívnemu fajčeniu mali až o 85 % vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie
  • Podľa WHO trpí astmou približne 235 miliónov ľudí
vpravo krabičky od cigariet, vľavo žena držiaca v ruke zapálenú cigaretu
Pexels/cottonbro Pexels/Nima Ashkbari
  • Deti vystavené pasívnemu fajčeniu mali až o 85 % vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie
  • Podľa WHO trpí astmou približne 235 miliónov ľudí

Od raného veku počúvame o negatívnych dôsledkoch fajčenia, hoci len pasívneho. The Guardian informuje o novej štúdii, ktorá prichádza so zaujímavým zistením. Deti, ktorých otec bol vystavený tabakovému dymu počas dospievania, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku astmy.

Okrem toho sú podľa medzinárodného tímu výskumníkov vystavené aj vysokému riziku, že budú trpieť bežným pľúcnym ochorením, pokiaľ ich otec bol priamo fajčiarom.

Zistenia publikované v European Respiratory Journal poukazujú na ďalšie dôkazy o možnej existencii „transgeneračného efektu“, pri ktorom môže fajčenie poškodiť zdravie ľudí narodených o dve generácie neskôr. Na štúdii sa podieľal tím austrálskych, britských srílanských výskumníkov.

„Zistili sme, že riziko nealergickej astmy u detí sa zvyšuje o 59 %, ak boli ich otcovia v detstve vystavení pasívnemu fajčeniu, v porovnaní s deťmi, ktorých otcovia neboli vystavení,“ uvádza jeden z autorov štúdie Jiacheng Liu, ktorý pôsobí na Melbourne University.

„Riziko bolo ešte vyššie, na 72 %, ak boli otcovia vystavení pasívnemu fajčeniu a pokračovali vo fajčení,“ dodal.

Najlepšie je vyhnúť sa fajčeniu

Portál Reuters informuje, že údaje z minulých 25 štúdií, ktoré zahŕňali spolu viac ako 430 000 detí, zistili, že deti s astmou, ktoré boli vystavené pasívnemu fajčeniu, mali o 66 % vyššiu šancu, že vyhľadajú pohotovosť. Okrem toho mali aj až o 85 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú hospitalizované v porovnaní s ich rovesníkmi, ktorí netrávili čas s fajčiarmi.

„Zatiaľ čo riziko vystavenia dymu, ktoré zhoršuje symptómy astmy, je dobre známe, nové dôkazy o rozsahu nebezpečenstva, ktoré predstavuje pre deti, môžu pomôcť presvedčiť niektorých rodičov, aby prestali fajčiť,“ vraví hlavný autor jednej z štúdií Dr. Avni Joshi.

„Navyše deti sa učia zo správania rodičov a je menej pravdepodobné, že začnú fajčiť, ak nebudú pozorovať užívanie tabaku zo strany rodičov,“ dodal.

človek má zapálenú cigaretu v ruke
zdroj: Pexels/Irina Iriser

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí astmou na celom svete približne 235 miliónov ľudí. Manažér zdravotnej politiky v Asthma + Lung UK Jon Foster tvrdí, že súčasný výskum je naozaj šokujúci a negatívne účinky fajčenia môžu naozaj ovplyvniť viacero generácií, píše The Guardian.

V štúdii sa ďalej uvádza, že pokiaľ je otec vystavený dymu pred 15. rokom života, ide o hlavný rizikový faktor nealergickej astmy.

Ráznejšie opatrenia na obmedzenie fajčenia

Predseda výboru pre kontrolu tabaku Európskej respiračnej spoločnosti Jonathan Grigg povedal, že astma je bežné dlhotrvajúce postihnutie pľúc a vyžaduje si neustálu liečbu, píše StudyFinds.

Zdôraznil, že je potrebné deti chrániť pred ďalšími rizikami. Dopomôcť môžu tomu napríklad rázne opatrenia ministrov na obmedzenie fajčenia.

Ďalej vyzval, aby sa zvýšil počet služieb na odvykanie od fajčenia. Taktiež považuje za dôležité, aby sa dospelých na každom stretnutí vládnej agentúry National Health Service pýtali, či fajčia, a ponúkli im dostatočnú pomoc, aby prestali.

„Epigenetické zmeny môžu byť spôsobené environmentálnym vystavením, ako je fajčenie, a môžu byť dedičné ďalšie generácie. Konkrétne, keď je chlapec vystavený tabakovému dymu, môže to spôsobiť epigenetické zmeny v jeho zárodočných bunkách. Toto sú bunky, ktoré produkujú spermie,“ tvrdí jeden z autorov štúdie Dr Dinh Bui.

cigarety a cigaretový ohorokl
zdroj: Pexels/Basil MK

Ďalej podotkol, že u chlapcov sa zárodočné bunky vyvíjajú počas puberty, čo je zraniteľné obdobie, počas ktorého vystavenie tabakového dymu môže ovplyvniť bunky a spôsobiť epigenetické zmeny.

Zdroje: The Guardian, Reuters, StudyFinds

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá