Amsterdam vybuduje apartmánovú budovu priamo na jazere

  • Zelená architektúra zažíva skutočný rozkvet.
sluishuis-promenade
  • Zelená architektúra zažíva skutočný rozkvet.

Ak máš pocit, že eko dizajny sú nenápadité a všedné, alebo inak povedané, aj trochu nudné, tak sa pozri na projekt, ktorý sa chystá v holandskom Amsterdame. Bjarke Ingels Group, spoločnosť známa aj ako BIG, prichádza s nápadom, ktorý sa chystá všedné bytovky zaradiť do čias dávno minulých.

sluishuis-apartment

foto: inhabitat.com

BIG spolu s Barcode Architects totiž chystá Sluishuis – obytnú budovu, ktorá bude akoby plávať na jazere IJ v Amsterdame. Okrem samotnej budovy tu ale nájdeš všetko, čo by si ako platiaci rezident budovy mal mať v každom meste – krásne kaskádovité terasy, ktoré sa budú pýšiť zeleňou, záhradky a apartmány s nulovou spotrebou energie. What?

sluishuis-by-big-and-barcode-architects

foto: inhabitat.com

BIG projekt Sluishuis opisuje ako budovu, kde môžu jej obyvatelia dokonale využiť priestor pri jazere, ktorý sa im ponúka. Dúfajú, že sa táto budova stane akýmsi orientačným bodom mesta, ako turistickou atrakciou, kde si môžu vymoženosti tohto miesta užiť domáci aj všetci ostatní. Ako bonus k hlavnej budove ponúkajú pekné promenády so záhradkami na vode a dokonca aj školou sailingu.

sluishuis-courtyard

foto: inhabitat.com

Zaujímavosťou budovy bude aj to, že sa bude na jednej strane postupne dvíhať dohora, čím bude tvoriť bránu pre prichádzajúce a odchádzajúce lode. Bjarke Ingles Group túto stavbu označujú aj za „budovu v prístave a prístav v budove“. Okrem toho sa ale rezidenti, rovnako ako aj návšteva, budú mať možnosť okolo celého komplexu pohybovať ako po súši, tak aj po vode, a z plošiny si budú môcť všetci pozrieť krásny pohľad na jazero IJ.

sluishuis-water

foto: inhabitat.com

Zároveň sa ale mení aj celá silueta budovy v závislosti od uhla, z ktorého sa na budovu človek pozerá. Bude teda na rezidentoch a návštevníkoch, aký pohľad si zvolia za svoj obľúbený. Či sa rozhodnú užiť si tento pohľad na jazero, z ktorého sa budova na odrážajúcej sa vode javí ako predok lode, alebo si užijú vnútro komplexu, kde majú možnosť vidieť krásne záhradky alebo vonkajšiu stranu komplexu, ktorá prepája tento komplex so zvyškom ulice a mesta.

sluishuis-sailing

foto: inhabitat.com

Sluishuis vyzerá zatiaľ dosť dobre, takže sa rozhodne oplatí počkať si aj na to, ako celý tento projekt dopadne. Spoluprácu na projekte okrem Barcode Architects prisľúbili aj Bosh Slabbers, ABT, Van Rossum, Buro BouwfysicaKlimaatgarant.

sluishuis-by-big-and-barcode-architects-full-width-tall-1

foto: inhabitat.com

sluishuis-community

foto: inhabitat.com

Zdroj článku a titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech