Analytik Smatana: Červená línia na Matovičovom grafe je „úplná blbosť“ a celoslovenské testovanie je nezmysel

  • Premiér Igor Matovič avizoval ďalšie veľké celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska
  • Na priblíženie epidemiologickej situácie v krajine použil graf, na ktorom bolo možno vidieť exponenciálny rast nakazených
  • Ten podľa Matoviča nastal kvôli tomu, že sme nemali nakúpené antigénové testy
  • Analytik Martin Smatana však v diskusii .týždeň konštatoval, že Matovičov graf je veľmi skreslený
matovic, koronavirus
TASR/Jaroslav Novák
  • Premiér Igor Matovič avizoval ďalšie veľké celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska
  • Na priblíženie epidemiologickej situácie v krajine použil graf, na ktorom bolo možno vidieť exponenciálny rast nakazených
  • Ten podľa Matoviča nastal kvôli tomu, že sme nemali nakúpené antigénové testy
  • Analytik Martin Smatana však v diskusii .týždeň konštatoval, že Matovičov graf je veľmi skreslený

V súčasnosti nastavené opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú síce prísne, avšak zdá sa, že nebudú stačiť. Na tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Preto prichádza do úvahy opäť riešenie v podobe celoplošného testovania. Situácia na Slovensku je podľa ministra zdravotníctva veľmi vážna, až kritická.

Predseda vlády Igor Matovič opäť hovoril o neschopnosti ministra hospodárstva Richarda Sulíka nakúpiť antigénové testy a že si nesplnil úlohu. Podľa Matoviča preto pribudne cez 4 000 zbytočných obetí.

Bohatí sa dávajú proti koronavírusu očkovať v Dubaji. Stojí to tisíce eur, ale nikoho nepredbiehajú

„Jedna možnosť je nerobiť nič a nechať lockdown ako je,“ povedal Matovič. Avšak mutácia vírusu je podľa neho silná, a nastavený lockdown nezlomí krivku dole. A teda zostáva podľa Matoviča jediné riešenie, a to celoplošné testovanie, pričom svoje tvrdenia podložil rozsiahlym grafom.

Skreslený graf

Martin Smatana, bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky dnes v diskusii .týždeň konštatoval, že je rozčarovaný z toho, čo videl na spomínanej tlačovke. V diskusii sa vyjadril, že po vystúpení Matoviča pochopil, prečo dal Twitter v USA zablokovať účet bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Smatana tvrdí, že premiér využil tlačovku na osočovanie a skreslenie informácií. „Počuli sme klamstvá, ktoré vychádzajú z jedného grafu, ktorý čiastočne tvrdí to, čo pán premiér vraví, no už opakovane sme počas pandémie videli, že v detailoch sa skrýva pravda. Ak sa ignorujú, robia sa potom zlé rozhodnutia,“ hovorí Smatana.

Podľa Smatanu by sme v žiadnom prípade nešli tak rapídne hore v počte nakazených ako to ukázal premiérov graf. Červená línia na grafe „je úplná blbosť“. Smatana doplnil, že je za regionálne plošné testovanie v premorených regiónoch a tiež veľkých priemyselných podnikoch. Tvrdí ale, že musí byť spojené aj s prísnou kontrolou dodržiavania opatrení, ktorá sa momentálne na Slovensku vidí len zriedka.

„Ak sa nám podarí nasadiť plošné testovanie týždeň čo týždeň, tak sklon krivky pôjde dole,“ skonštatoval Matovič. Najneskôr od budúceho víkendu plánujú začať s masívnym plošným testovaním.

Prvý víkend by mali testovať všetky okresy a následne v tom okrese chcú testovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5 %. Na tomto sa zatiaľ v pondelok neoficiálne dohodla vláda. O ďalšom pláne budú následne ešte rokovať.

Čo sa týka nákupu testov, Matovič nechá „dobehnúť“ súčasné zmluvy. Avšak pri ďalších nákupoch vezme kompetenciu súčasnému ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi.

Pri otázke, že ak by prišiel návrh na odvolanie Sulíka, či by ho klub OĽaNO podržal, Matovič povedal, že v súčasnosti je pre neho podstatné uskutočniť plán celoplošného testovania. „Odložme nepodstatné otázky, keď to budeme mať za sebou,“ povedal Matovič.

V tomto období je podľa premiéra lepšie, keď minister hospodárstva ostane ministrom hospodárstva. „Ak ostane v tíme, tak sa nakoniec začne správať zodpovedne, aspoň v to verím. Možno sa len nechal uniesť snahou získavať percentá,“ uviedol Matovič.

Aktuálne Slovensko eviduje ďalší rekord hospitalizovaných pacientov s COVID-19 v nemocniciach, pribúdajú aj pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, ako aj pacienti na podporných ventilačných režimoch.

Podľa Krajčího je to výsledok toho, že na Slovensku neboli dodržiavané opatrenia. Avšak ešte výraznejší vplyv má nový kmeň z Anglicka, pričom ide o oveľa infekčnejší kmeň oproti tomu, ktorý tu bol.

„Neklesajú počty pozitívne testovaných ľudí a teda ani počty hospitalizovaných,“ povedal Krajčí. Tento kmeň je podľa neho agresívny a čím ho bude viac, tým sa zhoršuje prognóza, ktorá je pred nami. „Stále sa nám nedarí dostať reprodukčné číslo pod jeden,“ uviedol Krajčí. Ak sa to nezmení, situácia bude ešte vážnejšia.

Zdroje: SITA, TS/Oľano, .týždeň

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá