Andrea Kováčová: Chcem, aby sa mamy mohli realizovať v tom, čo chcú a nie v tom, čo musia

  • ČO DOKÁŽE MAMA je projekt pre všetky mamy, ktoré sa popri svojich deťoch chcú realizovať. Každá mama vie ponúknuť niečo výnimočné: pečie torty, vyšíva, doučuje angličtinu, líči na svadby, ponúka kurzy spevu, či tanca alebo robí najlepší slivkový lekvár na svete. S Andreou Kováčovou, zakladateľkou projektu, som sa porozprávala o tom, ako ju jej malá dcérka Peťka doviedla ku krásnej myšlienke spojiť všetky mamy aby ukázali, čo dokážu.
image_1445678723.jpeg
  • ČO DOKÁŽE MAMA je projekt pre všetky mamy, ktoré sa popri svojich deťoch chcú realizovať. Každá mama vie ponúknuť niečo výnimočné: pečie torty, vyšíva, doučuje angličtinu, líči na svadby, ponúka kurzy spevu, či tanca alebo robí najlepší slivkový lekvár na svete. S Andreou Kováčovou, zakladateľkou projektu, som sa porozprávala o tom, ako ju jej malá dcérka Peťka doviedla ku krásnej myšlienke spojiť všetky mamy aby ukázali, čo dokážu.

 

Čo Vás inšpirovalo k vytvoreniu takejto komunity? Kedy presne prišiel ten moment rozhodnutia, áno, idem do toho?

Počas materskej som veľmi zatúžila trošku sa realizovať. Odkrojiť si malý kúsok dňa, ktorý bude patriť len mne, keď budem robiť, čo ma baví. Začala som doučovať angličtinu, piecť zdravé torty a maľovať obrazy.. Chcela som však zistiť, či sa aj ostatné maminky popri svojich deťoch realizujú a ak áno, podporiť ich, nech sa o ich výrobkoch či službách dozvie čo najviac ľudí.

 

  

Prekvapili Vás mamičky? Báli ste sa na začiatku, že budete sama vojakom v poli?

Od svojich kamarátiek som vedela, že niečo robia popri svojich detvákoch, takže som verila, že si projekt nájde svojich priaznivcov.  Natočila som krátke video  a založila skupinu ČO DOKÁŽE MAMA na facebooku. No a stala sa mi vec, ktorú by som nikdy nečakala. Za jednu noc sa mi pridalo do projektu niekoľko stoviek mamičiek z celého Slovenska. Všetky projektu fandili, začali zdieľať všetko, čo popri svojich deťoch tvoria. Bolo to úžasné.

 

 

Čo všetko mamy ponúkajú?

Stačí sa pozrieť do skupiny na Facebooku a myslím že budete prekvapení. Každý deň maminy pridávajú krásne háčkované čiapočky, šité hračky, rôzne kurzy tanca, spevu či jogy, podujatia pre deti, ktoré organizujú, masáže, bylinky, líčenie, účesy, právne poradenstvo, doučovanie matematiky, či pomoc s účtovníctvom. Neuveriteľné, čo dokážu mamy na Slovensku.  

 

Ako dlho už projekt funguje a ako sa vám s ním darí?

ČO DOKÁŽE MAMA som založila v júni 2015, teda presne pred štyrmi mesiacmi. Za ten čas sa do skupiny pridalo  3200 mamičiek zo všetkých kútov Slovenska. Keď to tak počítam, je to viac ako 2000 najrôznejších výrobkov a služieb. Moja sestra žije v USA, a tak sa niektoré výrobky dostali až za oceán.

 

Andrea a Peťka Kováčová

 

Zatiaľ teda fungujete na Facebooku, chystáte aj webstránku?

Áno, Webstránka www.codokazemama.sk je momentálne v procese tvorby. Pracuje na nej veľmi šikovný programátor Matej. Keď bude hotová, každá mama si bude môcť vytvoriť vlastný e-shop s fotkami svojich výrobkov a služieb. Zatiaľ sa však všetko odohráva na Facebooku.

 

Dá sa stretnúť šikovné mamičky aj naživo a nakuknúť do ich tvorby?

Jasné, vždy som chcela, aby vo svete internetu a sociálnych sietí, bol môj projekt vedený ináč. Aby sa mamy mohli navzájom pravidelne stretávať, inšpirovať sa, vymeniť si klasické vizitky a povzbudzovať sa. Začala som organizovať tzv. MAMA TRHY, kde sa stretnú mamičky zo skupiny a ponúkajú si navzájom svoju tvorbu. Tieto stretnutia vzbudili záujem aj širšej verejnosti a prichádzajú naň všetci, ktorí majú záujem o kvalitnú handmade tvorbu a chcú podporiť naše mamy. Prvý MAMA TRH sa konal v mojom rodnom meste v Leviciach, neskôr v Bratislave, teraz organizujeme košický a koncom novembra bude trh v Prakovciach na východnom Slovensku. Zväčša ich organizujeme v škôlkach, či materských centrách, kde je pripravený aj program pre deti a rodičov.

 

Čo považujete za doposiaľ najväčší úspech v rámci projektu?

Za najväčší úspech považujem to, aké nádherné ľudské gesto urobili nedávno naše mamky v skupine. Jedna z mamičiek po smrti svojej dcérky založila detský hospic, na ktorého chod potrebuje peniažky. Naše mamky sa spojili a posielajú do tohto hospicu svoje výrobky, ktoré sa budú predávať a výťažok pôjde na nákup potrebných prístrojov a zariadenia pre ťažko choré deti, aby mohli prežívať posledné dni doma so svojimi najbližšími. Zasa som si uvedomila, prečo to vlastne robím.

 

Výrobky z Mama Trhov

 

Ste na všetko sama alebo Vám niekto s projektom pomáha?

Od začiatku som chcela dať v rámci projektu šancu najmä mamám a zložiť náš tým predovšetkým z mám. Dnes sa o projekt stará spolu so mnou tým štyroch ľudí. Ivka Chovanová, mamka malej Stelky, je koordinátorkou Mama trhov, Zuzka Straňánková zas popri malej Miške adminuje skupinu na Facebooku a Maťo Sušanín tvorí web.

 

Pokračujú mamičky v týchto aktivitách aj po materskej? Je možné tento záujem rozviť na samostatné podnikanie?

Mojim hlavným cieľom je, aby sa mamky nemuseli hnať po materskej do práce. Aby ich záľuba mohla prerásť v malé podnikanie a mohli sa ňou začať živiť. Ženám sa popri deťoch kompletne zmenia priority a častokrát chcú ostať doma pri svojich deťoch. To však kvôli finančnej situácii nie je mnohým umožnené. Chcem, aby sa mamy mohli realizovať v tom, čo chcú a nie v tom, čo musia.

 

Čo najviac chýba mamám na materskej dovolenke? Majú sa mamičky kde realizovať?

Podľa mňa jednoznačne peniaze. Keďže mnohé mamy nevedia vyžiť z materského či rodičovského príspevku, hľadajú rôzne cesty, ako si popri svojich deťoch trošku privyrobiť.  Ak v tom nájdu aj svoju realizáciu, o to lepšie.

 

 

Kde čerpajú mamičky toľko sily a inšpirácie pri všetkej tej starostlivosti?

Každá mama potrebuje občas vypnúť,  starať sa o svoje potreby a nájsť si čas len pre seba. Ručné práce, spev, joga, či tanec sú výborným vypínačom mozgu. Preto sa mamy utiekajú práve k týmto činnostiam. Je to zväčša v noci, keď už deti spia. Vtedy my mamy ožívame a v tomto čase vznikajú tie najkrajšie výrobky.

 

Ako Vám materstvo zmenilo pohľad na svet podnikania?

Zistila som, že za hodinu (kým malá spí) stihnem urobiť to, čo som predtým robila celý deň. Materstvo vám dá do života systém, všetko zrazu robíte oveľa efektívnejšie. Viete, že keď to neurobíte teraz, už si na to zajtra nenájdete čas, pretože prídu nové a nové potreby dieťaťa a domácnosti. Preto si myslím, že mamy po materskej sú najlepšie manažérky a podnikateľky.

 

Skupinu Čo dokáže mama nájdeš tu.

 

Andrei ďakujeme za rozhovor a je, Peťke, aj všetkým maminám želáme veľa úspechov! :)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá