Animátor Filip: Inšpiráciu beriem aj z porna, pekné ženy sa mi potom kreslia lepšie

  • Filip Wawrinsky je talentovaný slovenský animátor, ktorého práce vám určite utkvejú v pamäti
  • Nejaký čas pracoval v grafickom štúdiu, neskôr v televízií a v súčasnosti  je na voľnej nohe
  • A my sme ho vyspovedali, ako sa mu dari
muz
  • Filip Wawrinsky je talentovaný slovenský animátor, ktorého práce vám určite utkvejú v pamäti
  • Nejaký čas pracoval v grafickom štúdiu, neskôr v televízií a v súčasnosti  je na voľnej nohe
  • A my sme ho vyspovedali, ako sa mu dari

Filip, predstav sa nám, čo všetko robíš? 

Momentálne robím z domu ako freelancer. Okrem práce pre klientov robím 2 vlastné komiksy, krátke video a trénujem olympijskú lukostreľbu. Pracujem len preto, aby som si mohol podporovať šport, kým som mladý a zdravie slúži. Takže žijem rozpolteným životom, ani umeniu, ani streľbe sa nemôžem venovať naplno, čo je škoda.

gif-01

Zdroj: Archív Filip Wawrinský

Ako si sa dostal k dizajnu? 

Od malička čo sa pamätám som kreslil, ale viac som sa tomu začal venovať na strednej. Až tam som sa dozvedel čo to grafika v skutočnosti je. Keď som prišiel na školu, tak som nevedel ani zapnúť počítač, prvý email som odoslal až na praxi v treťom ročníku.Po strednej škole som išiel na pomaturitné štúdium, obor animácia a práve tam som začal vyvíjať svoj štýl.

 

Čiže si prešiel veľkým progresom, na vysokú si už ale nešiel a učíš sa v podstate sám. Nemáš problém s motiváciou?

Hej, som samouk, v škole mi často nestačilo čo nám len „ukázali“. Ak som sa náhodou spýtal a nedostal som odpoveď, ktorá by ma uspokojila, obrátil som sa na internet. S motiváciou je to u mňa zlé! Každý deň si hovorím, že sa na svoju tvorbu vykašlem,  nájdem si zamestnanie a začnem žiť bežným životom. Ale zase si poviem, že som sa už dostal príliš ďaleko aby som to vzdal.

 

characters01Zdroj: Archív Filip Wawrinský

Kde berieš inšpiráciu?

Inšpiráciu vstrebávam neustále zo všetkého okolo mňa, zo zážitkov (nie len mojich) z internetu, komiksov, odbornej literatúry, filmov, seriálov, anime, porna…dokonca aj z vesmíru. Všade sa dá niečo nájsť, aj keď je človek nevšímavý ako ja.

Áno, to porno tam vidím prekvitať, nemyslia si ľudia o tebe, že si úchylák?

No samozrejme :D táto doba je skazená, takže to berú s rezervou. Ono sa mi jednoducho kreslia pekné ženy a dobre sa mi na tom učí kreslenie. To je celý trik.

Aké blogy, stránky, magazíny sleduješ? 

V poslednej dobe rád pozerám top umelcov z Artstation. Je tam plno zaujímavých vecí čo sa týka celkovo konceptov postáv a pozadí, ich tvorba je neuveriteľná.

Tiež na youtube sledujem kanál Art Cafe, kde traja top umelci z filmového a herného priemyslu vedú diskusie s ďalšími ľuďmi z tohto prostredia. Každá jedna diskusia je zaujímavá, ako sa učili a dopracovali k veľkým projektom ako sú Marvel filmy a podobne. Vždy jeden z nich zdieľa svoju plochu a kreslí tam voľačo. Ja si ich púšťam popri kreslení.

No a potom mám tumblr kde okrem stoviek umelcov sledujem blogy s fashion, punk a goth tematikou, cyberpunkom, mangou, fotografiami miest, prírody a nahých žien kvôli môjmu komiksu.

liliZdroj: Archív Filip Wawrinský

Obľúbený font?

Mám ich viac, ale ohviezdičkovaných je len 5 fontov, Franklin Gothic, Lavanderia, Missionscript, Helvetica a Verdana. Aj tak najradšej píšem ručne, je to ťažké a zdĺhavé, ale vo výsledku to spraví ten svoj efekt.

Všimla som si, že máš nový štýlik, čo ťa k tomu podnietilo? Akej technike sa venuješ najradšej?

Už dlhšiu dobu som stagnoval, trebalo zmenu, vždy som chcel skúsiť niečo také. Keď som sa už do toho konečne pustil, tak som to hneď vypol. Nešlo mi to, maturoval som nad tým hodiny a ja zrovna nie som trpezlivý. Tentokrát som sa ale prekonal a po dlhom nadávaní sa mi to podarilo nakresliť. Všetko kreslím na cintiqu vo photoshope a najradšej mám už len vykresľovanie inkom, keď sú skice hotové. Pri tom človek nepotrebuje ani rozmýšľať, ide to samo.

qloe sketchZdroj: Archív Filip Wawrinský

 

Pamätám si, ako sa ti nechcelo do sociálnych sietí. Dnes máš slušný počet followerov na Behance a Tumblr. Aké boli začiatky tvojho self-proma, po čom ti ľudia najviac idú?

Moje úplne prvé online portfólio bolo na Deviant art. To bola nešťastná skúsenosť a všetko som odtiaľ vymazal. Potom som už nechcel dávať svoje veci nikam. Ale počas pomaturitného štúdia sa ku mne dostalo Behance a tam som od 2011. Potom nasledovalo vimeo a tumblr. V tom čase som mal dokopy možno 100 odberov.

Mal som tam len jedno video, gifká a krátky film. Potom som postol môj maturitný film, ugly cute a odbery doslova vybuchli. Ľudia si ma všimli a s každou novou vecou ich bolo viac a viac. Najviac ich mám ale vďaka fontu cutepunk, z dlhodobého hľadiska je to ťahač na behance. Na tumblri sú ťahače zase gifká s dievčatami.

sqetch01Zdroj: Archív Filip Wawrinský

Na ktorú prácu si hrdý a ktorú naopak nemôžeš ani vidieť? Máš vysnívaného klienta, pre ktorého by si chcel robiť?

Ani neviem…s máloktorou prácou som spokojný, z mojich osobných vecí to bude asi Futurisma, komiks čo robím. Tých vecí čo naopak nemôžem ani vidieť je viac, väčšinou sú to tie, kde klienti majú tie svoje zvláštne požiadavky. Myslia si jak sú kreatívni a pri tom je to kus sračky slušne povedané. Týmto klientom sa snažím vyhýbať. Vysnívaného klienta nemám.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Vstanem, najem sa, vybavím maily a idem robiť. Na každý deň si pripravím zoznam vecí čo treba spraviť. Rád si popri práci striedam vlastnú a klientsku robotu. Niekedy som schopný na jednej veci stráviť celý deň, pri tom je to práca na pár hodín. Po kreslení idem trénovať lukostreľbu, každý deň vystrieľam minimálne 200 šípov. Strieľam až do večera. Po tréningu a oddychu si dám čas na premýšľanie, v noci je tok myšlienok iný ako cez deň. Napríklad čo mi v noci príde zábavné, ráno sa to zdá byť zase úbohé a naopak. Aspoň u mňa to tak funguje.

gif-2Zdroj: Archív Filip Wawrinský
gif-4Zdroj: Archív Filip Wawrinský

Ako vnímaš slovenskú dizajnérsku scénu?

Slovenskú dizajnérsku scénu vôbec nesledujem a ani nepoznám veľa dizajnérov. Ale ohodnotím to z dlhodobého hľadiska ako to poznám ja. Je málo schopných ľudí a väčšina z nich sú známi dizajnéri s pozíciami minimálne art director. Nanešťastie sa musia vysporiadať s menej schopnými ľuďmi, často takými, ktorým to nemyslí. Ja sám som jeden z nich, a tak sa stáva, že celkovo výsledné produkty postrádajú tú kvalitu, ktorú vídavame mimo Slovensko. A potom ďalšia vec je vzťah grafik – klient. To je tiež vážny faktor.

Vrelé slová pre čitateľov na záver…?

Ak chcete byť dobrí, tak investujte viac času do sebarozvoja, vylepšujte čo sa dá, tlačte sa ďalej za vaše hranice. Pozorovať a všímať si, rozmýšľať, pýtať sa. Kreslíte pár hodín denne, možno len pár krát do týždňa? Najlepší umelci kreslia každý deň 16 hodín! Treba makať, inak sa ďalej neposuniete. Kľúč k úspechu je len tvrdá práca!

 

Filipovu tvorbu môžeš vidieť na jeho Behance, Madebyflou, Vimeo a Youtube.

Foto: archív FW

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK