Architekti premenili obyčajnú stodolu na kúsok, ktorý neprehliadneš

  • Toto je hospodárska stavba z 19. storočia, ktorá poslúžila ako základ pre rekreačné bývanie
  • Dom v dome má svoje čaro
gabb
Tomáš Souček
  • Toto je hospodárska stavba z 19. storočia, ktorá poslúžila ako základ pre rekreačné bývanie
  • Dom v dome má svoje čaro
PODĽA ČLÁNKU OD AUTORA MARTINA ŤAŽKÁ, ARCHINFO.SK, AUTORI PROJEKTU: ATELIER SAD, ING. ARCH. MARTIN KALHOUS, ING. ARCH. PETER PANULIN.

Prestavba s rešpektom k forme starej stodoly. Do pôvodnej kamennej obálky architekti vložili obslužné drevené „jadro“, kde sú sústredené všetky potrebné funkcie. Sezónne využitie stavby umožnilo umiestnenie hlavnej obytnej časti do otvoreného prejazdu. Krytý, ale zároveň takmer vonkajší priestor svojim asketickým stvárnením posilňuje väzbu s krajinou.

zdroj: Tomáš Souček

Autentické domy a chalupy na samote alebo na dedine sú čoraz vyhľadávanejšou formou víkendového bývania. Záujem vyvážiť rýchle tempo mesta súvisí s túžbou po niečom originálnom a tradičnom. Rekonštrukcia hľadá odpovede prostredníctvom rešpektovania pôvodnej stavebnej esencie, remeselných postupov a využívania lokálnych materiálov.

Snaží sa o prirodzenosť, skôr než o formálne napodobňovanie. „Mali sme výhodu. Oslovil nás kultivovaný investor, ktorý si sám uvedomoval hodnotu existujúcej stavby. Rekonštrukciu nevnímal iba ako investíciu. Stavba s pozemkom bola pre neho citovou záležitosťou. Aj vďaka tomu mohlo vzniknúť pre nás zaujímavé zadanie,“ približuje východiská projektu architekt Martin Kalhous z ateliéru SAD.

zdroj: Tomáš Souček

Viac podobných článkov nájdeš Archinfo.sk

Malá dedinka Loubí (okres Česká Lípa) leží v chránenej krajinnej oblasti Kokořínsko. Obec s menej ako tridsiatkou stálych obyvateľov sa okrem svojej polohy a okolitej krajiny môže pýšiť aj súborom klasicistických statkov postavených po veľkom požiari v roku 1843. Objekty charakterizujú bohato zdobené štíty.

zdroj: Tomáš Souček

Stodola patrila rodine súčasnej majiteľky už od štyridsiatych rokov minulého storočia. Rodina sa v bývalom nemeckom statku usadila po druhej svetovej vojne, čoskoro im však z rozľahlého hospodárstva zostala len stodola. Zvyšok statku bol znárodnený.

Aj keď ide “iba” o stodolu, pri výstavbe ktorej išlo hlavne o funkciu, nemožno objektu uprieť stavebné kvality. Či už ide o osadenie stavby do krajiny, alebo prácu remeselníkov s miestnymi materiálmi. „Staré hospodárske objekty sú krásne stavby, ktoré sa na nič nehrajú. Pri ich budovaní zvíťazila funkcia nad estetikou,“ dopĺňa Kalhous. Architekti mali počas procesu obnovy na čom stavať.

zdroj: Tomáš Souček

Do zrekonštruovaného kamenného torza vložili architekti samostatne stojacu drevostavbu s kuchyňou, spálňami, hygienickým a technickým zázemím, ktorá zabezpečuje plnohodnotné využitie stavby. „S klientkou sme sa zhodli, že kvalita života je spojená s jeho pestrosťou. Voľba preto padla iba pre sezónne využitie stavby, ktoré je do istej miery asketickou záležitosťou a kontrastuje s pohodlným životom v meste,“ hovorí Kalhous.

zdroj: Tomáš Souček

Hlavná obytná časť sa nachádza mimo vloženej drevostavby, v prejazdnej časti stodoly. Otvorený priestor je presvetlený po celom obvode prostredníctvom dekoratívnych otvorov v latovaní pod strechou. Spomínaný remeselný detail  zabezpečuje aj prirodzené vetranie interiéru stavby. V prejazde tak vznikol krytý, ale zároveň takmer vonkajší priestor – vtáky aj stádo oviec, ktoré majitelia chovajú na susednej lúke, je vo vnútri stavby počuť veľmi dobre. Veľkorysé ohnisko ho síce dokáže vykúriť aj v zime, ale bez páperovej bundy a teplých topánok sa človek nezaobíde.

Príbeh zrekonštruovanej stodoly v Loubí chvalabohu nie je jediný. Do obce sa v posledných rokoch vracajú aj ďalší potomkovia bývalých obyvateľov a tak sa rekonštrukcie konečne dočkali aj veľké hospodárstva. Ostáva dúfať, že aj ďalšie rekonštrukcie budú dosahovať kvality prezentovaného diela.

zdroj: archinfo.sk

zdroj:archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech