Počasie u nás ovplyvní studená výšková brázda. Očakávaj dvojciferné mrazy (PREDPOVEĎ)

  • Arktický vzduch naša Zem nevyužíva
  • Vedie to k studenej výškovej brázde
Zima a arktický vzduch
Archív Canva, Facebook/Miroslav Šinger
  • Arktický vzduch naša Zem nevyužíva
  • Vedie to k studenej výškovej brázde

Arktický vzduch svet nevyužíva, naopak, plytvá ním. Ako na sociálnej sieti upozorňuje meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Miroslav Šinger, nad Atlantickým oceánom, kam sa arktický vzduch vylieva, sa uskutočňuje silná transformácia.

Tá spôsobuje, že aj keď arktický vzduch prenikne do našej oblasti, neprichádza k nám studený. Podľa Šingera tento jav dokonca spôsobuje, že vzduch ani „nemá šancu“ ostať chladný.

K nám sa už dostane iná vzduchová hmota. Môžeme ju označiť nanajvýš za morskú arktickú, no ani to nie je úplne presné, píše expert. Je podľa neho natoľko oteplená, že by ju lepšie vystihoval pojem „morská polárna vzduchová hmota“.

Šinger podotýka, že transformácia arktického vzduchu nevplýva na vyššie vrstvy troposféry, pretože povrch Zeme ovplyvňuje predovšetkým spodné vrstvy atmosféry. Platí teda, „čo príde, to príde“.

Čo príde?

Keď arktický vzduch uniká a presúva sa do nižších zemepisných šírok, môže prispieť k tvorbe alebo posilneniu studenej výškovej brázdy.

To je oblasť nízkeho tlaku vo vyšších vrstvách atmosféry a môže mať významný vplyv na počasie. Spoločná dynamika plytvania arktickým vzduchom a studenej výškovej brázdy môže mať významný vplyv na počasie v danej oblasti. Môže prinášať chladnejšie teploty, zvýšenú oblačnosť a zrážky.

Počas noci a nasledujúceho rána meteorológ očakáva príchod veľmi studenej výškovej brázdy. Teplota v hladine 500 hektopascalov (hPa) by mala klesnúť pod -40 stupňov Celzia. V tejto hladine sa to pritom stáva možno dvakrát do roka. Výška hladiny 500 hPa sa bude nachádzať približne 5 200 metrov nad morom.

„A v noci a zajtra ráno príde poriadne studená výšková brázda. V 500-ke by teplota mala spadnúť pod -40 °C, čo sa u nás stáva pomerne málo. Presnú štatistiku nemám, ale tak možno raz-dvakrát za rok,“ píše odborník.

Čo to znamená?

Do čím vyššej nadmorskej výšky sa dostaneme, tým drastickejšie bude klesať teplota. V oblasti studenej výškovej brázdy môže ísť o pokles na úrovni 8 stupňov Celzia na každý kilometer. To by za normálnych okolností malo viesť k búrkam, no v súčasnosti sa tento jav vyskytuje v suchom období.

„Ďalším dôsledkom studenej hrubej vrstvy vzduchu a nižšieho barického stupňa v ňom je aj nízka tropopauza. Tá sa prepadne pod 6, ojedinele prechodne pod 5 km, dokonca na juhozápade to bude mať blízko k 4 km. Pre nás to veľa neznamená, no v leteckej meteorológii áno, keďže v týchto oblastiach sa výrazne menia takmer všetky parametre,“ dodal odborník.

Na Slovensku očakávaj poriadne mrazy, teplota klesne takmer k mínus 20 >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Facebook/Miroslav Šinger, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá