Austrálski vedci zostrojili lacný a efektívny systém na odstránenie arzénu z pitnej vody

  • Pitná voda otrávená arzénom predstavuje riziko pre 137 miliónov ľudí vo viac ako 70 krájinách po celom svete.
sydney
watertechonline.com/wallpapersafari.com
  • Pitná voda otrávená arzénom predstavuje riziko pre 137 miliónov ľudí vo viac ako 70 krájinách po celom svete.

Nový filtračný systém navrhnutý austrálskymi vedcami predstavuje lacné a jednoduché riešenie, vďaka ktorému je možné sa tohto obrovského problému zbaviť. Na konštrukciu sa pritom používajú len recyklovateľné časti.

zdroj fotografie:sciencealert.com

Súčasné systémy používané na odstránenie arzénu z podzemnej vody, ako napríklad reverzná osmóza, nie sú z hľadiská nákladov vôbec efektívne. To znamená, že ich využitie nie je reálne v krajinách, ktoré to naozaj potrebujú, ako napríklad Vietnam alebo Bangladéš. Otrava arzénom predstavuje veľmi pomalý proces a aj kvôli tomu mnoho ľudí takto znehodnotenú vodu neprestáva piť. Častokrát však nemajú ani inú alternatívu. Ľudia v postihnutých oblastiach často trpia rôznymi typmi rakoviny alebo vírusovými ochoreniami, ktoré predstavujú veľký problém predovšetkým pre verejné zdravie.

zdroj fotografie:wired.com

Vedci z The University of Technology Sydney (UTS) prišli so systémom, ktorý dokáže postaviť aj obyčajný človek bez technických znalostí.

„Tento systém tvoria tri hlavné komponenty. Sú nimi organická membrána, nádrž, v ktorej sa nachádza membrána a absorbčné kazety z miestne dostupných priemyselných odpadov,“ vyjadril sa vedúci výskumu Saravanamuth Vigneswaran.

„Tento systém má potenciál maximalizovať využitie lokálnych zdrojov a minimalizovať pôsobenie arzénu a znečisťovanie životného prostredia. Taktiež sa zlepší kvalita života a celkové zdravie ľudí v postihnutých komunitách.“

zdroj fotografie:abc.net.au

Ako to funguje?

Najdôležitejšou časťou je membrána, ktorá predstavuje istý typ selektívnej bariéry. Bude schopná odstrániť baktérie a pevné látky z kontaminovanej podzemnej vody. To znamená, že finálny produkt bude čistý a bezpečný k užívaniu. Filtrácia bude poháňaná gravitáciou, slnečnou energiou alebo ručnou pumpou. Membrány vydržia tri roky, zatiaľ, čo kazety absorbujúce arzén je potrebné vymieňať raz za šesť mesiacov.

zdroj fotografie:ibtimec.co.uk

Tím austrálskych vedcov tvrdí, že systém môžu vyrábať, inštalovať a udržiavať miestni obyvatelia. To znamená, len čo sa výrobok začne v regióne používať, automaticky sa vytvoria pracovné miesta pre lokálnych ľudí. Vedci pracovali na tomto projekte niekoľko rokov a o výskume publikovali aj niekoľko článkov, ktoré nájdeš TU. Za ich systém sa im dokonca podarilo získať aj významnú cenu Technology Against Poverty, ktorá ich povzbudila k implementácií ich výrobku do reálneho života. Sumou 500-tisíc dolárov (472,6 tisíc eur) ich podporili aj ich partneri innovationXchange a Google.

zdroj:sciencealert.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá