Až štvrtina dospelých sa málo hýbe, ty to však nesmieš vzdať. Na Slovensku je príležitostí viac než dosť

  • Najnovšia štúdia ukázala, že takmer 1,5 miliardy ľudí sa dostatočne nehýbe a riskuje tak množstvo chorôb
  • Na Slovensku to však športom začína žiť na každom kroku
  • Do nášho dnešného článku sme zozbierali pár zaujímavostí
clarisa-guerra-660773-unsplash
Unsplash
  • Najnovšia štúdia ukázala, že takmer 1,5 miliardy ľudí sa dostatočne nehýbe a riskuje tak množstvo chorôb
  • Na Slovensku to však športom začína žiť na každom kroku
  • Do nášho dnešného článku sme zozbierali pár zaujímavostí

Ak máš pocit, že každý z tvojich priateľov okamžite po práci uteká do fitka, chodí pravidelne behať alebo navštevuje kurz venovaný pohybu, výsledky najnovších štatistík ťa možno prekvapia. Dáta z roku 2016 totižto prezradili, že 1,5 miliardy obyvateľov našej planéty nemá dostatok pohybu. Podľa WTO (Svetová zdravotnícka organizácia) neabsolvujú ani odporúčaných 150 minút týždenne (rýchla chôdza, beh, plávanie). Týmto ľuďom tak hrozí zvýšené riziko chorôb spôsobených nečinnosťou.

Fotky z posilky či turistiky na Instagrame teda nie sú všetko a trend populácie, ktorá sa prestáva hýbať, narastá. Podľa prieskumu, ktorý prebiehal od roku 2001 do roku 2016 v 168 krajinách sveta, zozbieral svoje dáta z 358 prieskumov, z čoho až 301 bolo reprezentatívnych. Ženy sú podľa výsledkov o niečo menej aktívne než muži (o 8 %) s výnimkou Ázie.

V rozvinutých krajinách má veľký podiel na preferencii nehybnosti pred zdravým pohybom popularita sedavých zamestnaní, ale aj doprava. Odborníci, ktorý túto podrobnú štatistiku priniesli, vyzývajú mestá, aby svojim obyvateľom vytvárali lepšie podmienky napríklad cyklotrasami či vonkajšími, voľne prístupnými ihriskami. Nedostatok fyzickej aktivity narástol najmä v krajinách s vyššími príjmami.

Dáta zozbierané zo strednej a východnej Európy prezrádzajú, že nedostatočnú fyzickú aktivitu má až 23,4 percent z nás (22 percent tvoria muži, 24,7 percent tvoria ženy). Tak sme sa teda pozreli bližšie na Slovensko a zozbierali pár nápadov, ako našu krásnu krajinu rozhýbať.

Športovanie vo veľkom

Kampane Hýb sa Slovensko alebo Do práce na bicykli si určite zaslúžia pozornosť. Patria totižto práve do tej skupiny aktivít, ktorú hodnotiaci odborníci odporúčajú podporovať. Tá prvá sa zameriava na našich najmenších, ktorí si k športu vďaka súťažiam a iným zábavným aktivitám k pohybu rýchlo nájdu cestu a mesiac máj už tradične patrí cyklistom. Národný projekt tento rok dokázal motivovať k fyzickej aktivite viac ako 11 000 účastníkov, ktorí spolu najazdili 1, 397 milióna kilometrov a vďaka tomu, že svoje autá vymenili za bicykle dokázali spolu ušetriť 408 178,75 kg CO2.

Požičaj si bicykel

To najmenej, čo môžeš pre svoje telo počas dňa urobiť, je venovať čas svojmu telu počas cesty do práce a späť. Aj preto vznikol projekt Do práce na bicykli. Ak teda tráviš dlhé hodiny v zápchach alebo stále bojuješ s pokazenými autobusmi a električkami, skús využiť mestský bikesharing, ak ho máte. Už dlhšiu dobu sa z neho tešia v Nitre, Žiline, Kežmarku aj v Bratislave, pričom v našom hlavnom meste už práve v týchto dňoch štartuje projekt za takmer 2 milióny eur, Slovnaftbajk. Cyklistika je všeobecne športom, ktorý sa u nás teší veľkej obľube, a to najmä kvôli popularite Petra Sagana.

Ján Žilovec, viceprezident Slovenského zväzu cyklistiky pre Aktuality v marci tohto roka povedal: „V súčasnosti máme pätnásť Centier talentovanej mládeže a beží nám aj úspešne Sagan Tour pre deti a mládež, kde nám každoročne prejde cez túto aktivitu viac ako 4000 detí, čo je veľmi dobré v porovnaní aj s ostatnými športovými odvetviami. Samozrejme, ale máme ešte čo zlepšovať.“

Že nemáš kde športovať?

Nie každý má blízko schopnú posilňovňu, park či hory. Niektoré mestá však túto povinnú výbavu môžu rozšíriť ešte aj o parádne športoviská. Za návštevu určite stojí  eXtremepark – Vodné dielo v Žiline, X-bio­nic® sphere v Šamoríne, trnavská 365 Gym alebo Hangair v Bratislave (viac si o nich prečítaš priamo TU)

Fond na podporu športu

Kto iný by sa mal v krajine zaujímať o rozvoj športu, keď nie olympijský výbor, všakže? A práve ten slovenský sa snaží o presadenie návrhu zákona o fonde na podporu športu na Slovensku. Na základe vzoru už tri roky fungujúceho Fondu na podporu umenia, chce byť aj ten športový nezávislou, samostatnou a špecializovanou inštitúciou. Začiatočný balík peňazí navrhuje vo výške 15 až 20 miliónov eur a tieto finančné prostriedky chce prerozdeľovať na základe jednotlivých tzv. dotačných výziev, ktorými sú športové podujatia, šport pre všetkých/vrcholoví športovci a šport pre mládež. Dôležitú časť tvoria aj športové poukazy, pri ktorých by sa rodič podieľal na nákladoch z 50 percent. Či sa podarí fond čoskoro spustiť však zatiaľ nie je jasné.

Takže keď si si dnes prečítal o hrozivých výsledkoch celosvetového, 15 rokov trvajúceho prieskumu, je najvyšší čas poriadne sa namotivovať k pohybu, čo ty na to? Možno to bude práve Cesta k miliónom Petra Sagana, ktorá ťa presvedčí vysadnúť na bicykel (prečítaš si TU) alebo zoznam špičkových slovenských športovcov, o ktorých si možno ani netušil (viac nájdeš TU).

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá