Greta Thunbergová sa púšťa do nového veľkého projektu, ktorý zrejme opäť nenechá chladných jej kritikov

  • Greta Thunbergová zo Švédska sa v auguste 2018 rozhodla, že prestane chodiť do školy a založila globálne hnutie Fridays for Future
  • Gretine prejavy zneli naprieč celou Európou od OSN až po veľké verejné protesty
  • Najnovšie nominantku na Nobelovu cenu za mier uvidíme v dokumentárnej sérii
wek
Wikimedia-Anders Hellberg, Unsplash
  • Greta Thunbergová zo Švédska sa v auguste 2018 rozhodla, že prestane chodiť do školy a založila globálne hnutie Fridays for Future
  • Gretine prejavy zneli naprieč celou Európou od OSN až po veľké verejné protesty
  • Najnovšie nominantku na Nobelovu cenu za mier uvidíme v dokumentárnej sérii

Produkčná spoločnosť BBC studios odhalila svoje plány. Tím odborníkov sa rozhodol pustiť do spolupráce s aktivistkou Gretou Thunbergovou.

Výsledkom má byť dokumentárna séria o aktivitách mladej švédskej aktivistky. V dokumente uvidíš jej stretnutia s vedcami, podnikateľmi a politikmi. Pozornosť sa však nebude točiť len okolo klimatických zmien a štrajkov za lepšiu budúcnosť. Vznikajúce dielo má zachytiť aj cestu dnes už 17-ročnej aktivistky k dospelosti. 

zdroj: Wikimedia- Frankie Fouganthin

BBC v oficiálnom vyhlásení označila obsah novej dokumentárnej série za medzinárodnú krížovú výpravu. V nej je Greta Thunbergová v prednej línii v boji proti klimatickým zmenám. Počas svojej púte sa dostáva na neobvyklé miesta na našej planéte a skúma, aké zmeny je potrebné urobiť na zmiernenie dopadu klimatických zmien.

Výkonný producent Robe Lidell sa vyjadril, že práve klimatické zmeny sú pravdepodobne najdôležitejšou otázkou dneška. „Je preto načase vytvoriť spoľahlivú sériu, ktorá preskúma fakty o tejto zložitej téme. To, že to môžeme robiť s Gretou, je mimoriadnym privilégiom. Získame vnútorný pohľad na to, aké to je byť globálnou ikonou a jednou z najslávnejších tvárí na planéte,” uviedol Lidell.

zdroj: Wikimedia- Representative Kathy Castor

Greta sa preslávila práve apelovaním na svetových vodcov, ktorým vyčítala, že jej ukradli sny a detstvo ich nečinnosťou v súvislosti so zmenou podnebia: „Ľudia trpia, ľudia umierajú, celé ekosystémy sa rúcajú. Sme na začiatku masového vymierania. A vy aj tak hovoríte len o peniazoch a rozprávkach o nekonečnom ekonomickom raste. Ako si to dovoľujete?“

Získa Greta Nobelovu cenu za mier? 

Koncom januára 2020 sa Greta dočkala veľkej pocty, keď ju nórski poslanci nominovali na udelenie Nobelovej ceny za mier. Aktivistka má šancu získať diplom, medailu a odmenu viac ako 840-tisíc eur.

zdroj: Wikimedia-Anders Hellberg

„Hlavným dôvodom prečo si zaslúži Nobelovu cenu mieru je to, že napriek svojmu mladému veku usilovne pracuje na tom, aby politici otvorili oči pred klimatickou krízou. Klimatická kríza prinesie nové konflikty a nakoniec vojny. Opatrenia na zníženie našich emisií a súlad s Parížskou dohodou sú preto tiež aktom o mier,“ napísali nórski poslanci ľavicovej strany Jens Holm a Hakan Svenneling v liste Nórskemu Nobelskému výboru.

Zdroj: bbc.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK