Greta Thunbergová je nominovaná na Nobelovu cenu a odmenu takmer 900-tisíc eur

  • Nórski poslanci opäť nominovali mladú švédsku aktivistku na Nobelovu cenu za mier
  • Greta má tak šancu získať diplom, medailu a odmenu viac ako 840-tisíc eur
gen
wikimedia.org- Anders Hellberg
  • Nórski poslanci opäť nominovali mladú švédsku aktivistku na Nobelovu cenu za mier
  • Greta má tak šancu získať diplom, medailu a odmenu viac ako 840-tisíc eur

O jej nominácii informovala agentúra AFP. Nobelova cena mieru je jednou z piatich Nobelových cien. Udeľuje sa osobe alebo organizácii, ktorá vykonala najviac pre akési bratstvo medzi národmi, zrušenie alebo zmenšenie existujúcich armád či usporadúvanie a propagáciu mierových kongresov.

Najnovšie jej na jej udelenie nominovaná aj 17-ročná Greta Thunbergová.

„Greta Thunbergová je aktivistka v oblasti klímy a hlavným dôvodom, prečo si zaslúži Nobelovu cenu mieru, je to, že napriek svojmu mladému veku usilovne pracuje na tom, aby politici otvorili oči pred klimatickou krízou,“ napísali nórski poslanci ľavicovej strany Jens Holm a Hakan Svenneling v liste Nórskemu Nobelskému výboru.

„Klimatická kríza prinesie nové konflikty a nakoniec vojny. Opatrenia na zníženie našich emisií a súlad s Parížskou dohodou sú preto tiež aktom o mieri,“ uviedli.

Dvojica dodala, že bez hnutia Friday For Future a Grety Thunbergovej by „otázka klímy nebola na programe v takom rozsahu ako je tomu dnes.

Švédska tínedžerka bola nórskymi poslancami nominovaná na Nobelovu cenu mieru aj v roku 2019, no ocenenie si nakoniec prevzal etiópsky premiér Abiy Ahmed za jeho úsilie o vyriešenie dlhotrvajúceho konfliktu so susednou Eritreou.

Nobelova cena mieru je nepochybne najkontroverznejšia z rodiny Nobelových cien a okolo jej udeľovania sa často rozpútavajú búrlivé debaty. Okrem sporov o zásluhy nominovaných a ocenených osobností, ktoré sú bežné pri všetkých ostatných cenách, sa tu vyskytlo niekoľko prípadov, kedy ocenenie niektorých konkrétnych osôb alebo organizácií vyvolalo morálne pobúrenie v širšej verejnosti.

Asi najväčší rozruch vypukol v roku 1994 po ocenení palestínskeho politika a teroristického vodcu Jásira Arafáta, keď na protest proti tomuto odstúpila celá tretina členov výboru, ktorý ceny udeľuje.

Greta nedávno odmietla environmentálne ocenenie aj finančnú odmenu

Aj Medzinárodná organizácia Severská rada sa ešte v októbri 2019 rozhodla udeliť mladej aktivistke environmentálne ocenenie a finančnú odmenu v hodnote 46-tisíc eur. Greta Thunbergová však toto ocenenie, ako aj peniaze s ním spojené, odmietla, informovala o tom na svojom Instagrame

View this post on Instagram

I have received the Nordic Council’s environmental award 2019. I have decided to decline this prize. Here’s why: “I am currently traveling through California and therefore not able to be present with you today. I want to thank the Nordic Council for this award. It is a huge honour. But the climate movement does not need any more awards. What we need is for our politicians and the people in power start to listen to the current, best available science. The Nordic countries have a great reputation around the world when it comes to climate and environmental issues. There is no lack of bragging about this. There is no lack of beautiful words. But when it comes to our actual emissions and our ecological footprints per capita – if we include our consumption, our imports as well as aviation and shipping – then it’s a whole other story. In Sweden we live as if we had about 4 planets according to WWF and Global Footprint Network. And roughly the same goes for the entire Nordic region. In Norway for instance, the government recently gave a record number of permits to look for new oil and gas. The newly opened oil and natural gas-field, ”Johan Sverdrup” is expected to produce oil and natural gas for 50 years; oil and gas that would generate global CO2 emissions of 1,3 billion tonnes. The gap between what the science says is needed to limit the increase of global temperature rise to below 1,5 or even 2 degrees – and politics that run the Nordic countries is gigantic. And there are still no signs whatsoever of the changes required. The Paris Agreement, which all of the Nordic countries have signed, is based on the aspect of equity, which means that richer countries must lead the way. We belong to the countries that have the possibility to do the most. And yet our countries still basically do nothing. So until you start to act in accordance with what the science says is needed to limit the global temperature rise below 1,5 degrees or even 2 degrees celsius, I – and Fridays For Future in Sweden – choose not to accept the Nordic Councils environmental award nor the prize money of 500 000 Swedish kronor. Best wishes Greta Thunberg”

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Ako dôvod uviedla to, že jej cieľom je, aby si klimatické problémy začali uvedomovať hlavne politici a vlády zodpovedné za tvorbu zákonov na ochranu životného prostredia. Stále však vníma ich ľahostajnosť a neochotu veci meniť.

Vo svojom instagramovom príspevku, v ktorom vysvetlila, prečo si ocenenie neprevezme, naráža hlavne na pokrytectvo severských štátov. Hoci osveta okolo ekológie a klimatickej zmeny je tu pomerne veľká, realita vyzerá úplne inak. V samotnom Švédsku ľudia podľa WWF žijú tak, akoby mali k dispozícii štyri takéto planéty Zeme.

Zdroje: AFP, nobelprize.org, wikipedia.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá