Beháš počas pandémie? Dvojmetrový odstup od iného bežca nestačí

  • Simulácie belgických a holandských univerzitných vedcov zistili, akým spôsobom je bezpečné behať v prírode
jogging
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Simulácie belgických a holandských univerzitných vedcov zistili, akým spôsobom je bezpečné behať v prírode

V čase pandémie hľadajú mnohí útočisko v športe. Beh na čerstvom vzduchu sa preto javí ako najlepší spôsob zdravého pohybu, ktorý v sebe spája viacero pozitív. Odborníci v oblasti simulácie skúmali, či je bezpečné behať v prírode, kde je koncentrácia ľudí zvýšená. Záver ťa možno prekvapí. Rozdiel je už aj medzi tým, či beháte vedľa teba, alebo zoradení za sebou.

Nové simulačné prieskumy však ukazujú, že aj napriek ochrane tváre rúškom či šatkou, odporúčaná vzdialenosť 2 metre medzi športovcami nepostačuje a bežci sa tak stávajú ohrození inými, tvrdí denník Daily Mail.

Simulácia predbieha odborníkov

Spoločnosť Ansys sa pozrela na to, ako bezpečné sú jednotlivé vzdialenosti medzi ľuďmi pri bežných činnostiach. Komunikácia, dištančné posedenia s priateľmi alebo cvičenie, ktoré nás v čase koronakrízy vracia do psychickej a fyzickej pohody.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Beh dvoch osôb v pozícii vedľa seba je podľa tohto modelu bezpečnejšie, ako keď bežíte za sebou. Vzduch, ktorý vypúšťate z úst prúdi prirodzene ďalej, čo znamená, že sa dostáva za teba a kamaráta vedľa teba. Ohrozenejší je však človek, ktorý beží za tebou. Priamo naňho útočia vzduchové kvapôčky, ktoré pri behu vydychuješ.

Preto je bezpečnejšie nielen udržiavať odstup, ale zoraďovať sa šachovnicovým systémom. Vtedy je podľa simulačného modelu, ktorý vytvorili inžinieri z Ansys športovať v prírode najbezpečnejšie.

1,5 metrový odstup od osoby, s ktorou sa na ulici rozprávaš, samozrejme pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení, by malo byť úplne v poriadku.

Zdravotníci definovali spôsob, akým sa kvapôčky vo vzduchu šíria do času, kým ich gravitácia stiahne k zemi. Dlho sa uvádzali 2 metre, ktoré sa považovali za bezpečné. Všetko však záleží od postavenia osôb, od rýchlosti vetra či iných faktorov.

Bezpečný šport existuje

Odporúčania odborníkov a lekárov v zmysle ako správne športovať počas rýchleho šírenia nového koronavírusu sú jasné. Najlepšie je ísť sám a na miesto, kde zaručene nik okrem teba nebude. S pribúdajúcimi slnečnými dňami sa však takéto miesta hľadajú skutočne ťažko a tým, že ľudia pracujú z domu, môžu ísť športovať v podstate kedykoľvek.

COVID-19 je kvapôčkové ochorenie, ktoré sa prenáša malými kvapôčkami práve vtedy, keď človek dýcha, kašle alebo kýcha. K prenosu dochádza vtedy, keď je iný človek v tesnej blízkosti. Preto bolo nariadené, aby si ľudia pohybujúci sa na verejnosti, ale aj tí športujúci, zakrývali nos a ústa rúškom alebo ochrannou šatkou, ktorá zabráni prenosu najväčších kvapôčkových častíc.

zdroj: TASR/AP

Bežecký portál Runners World radí, že pre bezpečný beh je dôležité dodržiavať medzi sebou pri akomkoľvek športe rozostupy najmenej 2 metre a nebyť kontaktní.

Virtuálny beh je nový trend

Keď sa začali kvôli šíriacej pandémii rušiť maratóny, mnohí bežci vytrvalo behali ďalej. Neostávalo im nič iné. Zákaz zhromažďovania pri športe bol nemožný, veľké mestá ponúkali maximálne parky, či upravené bežecké trate. Tu možnosť športovať existovala, no využívalo ju mnoho ľudí, a tak sa riziko nákazy zvyšovalo. A tak sa začali obzerať po nových možnostiach. Jednou z takých je aj virtuálny beh. Možno to znie nepredstaviteľne, ale v New Yorku takto behá mnoho ľudí. Uskutočňujú sa dokonca aj maratóny a poznáme prvých ocenených, píše NY Times.

Pri takomto typu behu je v podstate jedno, či sa nachádzaš v New Yorku, alebo v Bratislave. Tento vzrastajúci trend si začínajú užívať horliví bežci po celom svete.

Zdroje: runnersworld.com, nytimes.com, dailymail.co.uk, ansys.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá