Benátky menia pravidlá. Od návštevníkov plánujú vyberať vstupné, lístky si budeš musieť vopred booknuť

  • Benátky majú plán, aby sa mesto stalo prístupnejším. Za vstup do mesta si turisti od júna zaplatia
  • Mesto prepisuje pravidlá aj dejiny. Po prvýkrát sprístupňuje verejnosti pamiatku z renesančnej éry
benátky
Pexels
  • Benátky majú plán, aby sa mesto stalo prístupnejším. Za vstup do mesta si turisti od júna zaplatia
  • Mesto prepisuje pravidlá aj dejiny. Po prvýkrát sprístupňuje verejnosti pamiatku z renesančnej éry

Talianske mesto, ktoré patrí k jednému z najnavštevovanejších na svete, bude od turistov vyžadovať vopred rezerváciu návštevy.

Tento krok nasleduje po tom, ako Benátky v apríli minulého roka oficiálne zakázali výletným lodiam vstup do historického centra mesta po tom, ako UNESCO varovalo mesto pred „škodami spôsobenými neustálym prúdom výletných lodí“.

Turizmus sa po pandémii zotavuje a s tým ožíva aj otázka regulácie, ktorá bola na stole ešte pred pandémiou. Teraz je však už na 100 % rozhodnuté.  Mesto plánuje rezervačný systém spustiť už júni.

Ako systém funguje?

Systém, ktorý sa má spustiť v júni v rámci pilotného projektu, bude od ľudí vyžadovať, aby si návštevu Benátok vopred rezervovali. Po rezervácii návštevníci dostanú QR kód, ktorý sa bude dať naskenovať pri elektrických turniketoch na hlavných prístupových miestach do Benátok.

V čase najväčšej návštevnosti vrátane vstup pre jednodňových turistov bude 10 eur. V pokojných dňoch by mohol klesnúť na 3 eurá a mimo sezóny bude spravidla okolo 6 eur.

„Experimentálna fáza sa začne v júni, keď budú jednodňoví turisti vyzvaní na rezerváciu prostredníctvom webovej stránky, ktorú dokončuje mestská rada, povedal pre denník La Repubblica Simone Venturini, benátsky radca pre cestovný ruch.

„Tí, ktorí si rezervujú, dostanú stimuly, napríklad zľavy na vstup do múzeí. Na určenie vstupného stanovíme maximálnu hranicu 40 000 alebo 50 000 návštevníkov denne, dodal.

Kto si musí vopred rezervovať vstup?

V podstate každý. Obyvatelia a ich príbuzní, deti mladšie ako šesť rokov a ľudia, ktorí sa ubytujú aspoň na jednu noc v miestnych hoteloch, nebudú musieť platiť vstupné, ale budú sa musieť zaregistrovať do systému, informuje Guardian.

Všetci obyvatelia, pracovníci a študenti, ktorí denne prichádzajú a odchádzajú cez Benátky, budú mať virtuálny kľúč k turniketom prostredníctvom aplikácie v smartfóne, a jednodňoví turisti budú každý deň obsadzovať zvyšné miesta rezerváciou vstupu.

Ak sa však v daný deň dosiahne maximálna hranica, jednodňoví turisti budú odmietnutí.

„Existuje fyzické obmedzenie počtu ľudí, ktorí môžu byť v meste v rovnakom čase, povedal agentúre Reuters Marco Bettini, riaditeľ spoločnosti Venis, ktorá vytvorila rezervačný systém.

„Nechceme nikoho vynechať alebo zabrániť ľuďom, aby prišli do Benátok. Chceme, aby si ľudia rezervovali vopred, povedali nám, kam chcú ísť, čo chcú navštíviť, aby sme im mohli poskytnúť kvalitnejšie služby, dodal.

Benátky
zdroj: Unsplash/Ricardo Gomez Angel

Mesto preplnené turistami

Nadmerný cestovný ruch je v Benátkach dlhodobým problémom. Návštevníci prichádzajú rýchlejšie, ako je krehká infraštruktúra stredovekého mesta schopná zvládnuť. V období pred pandémiou dosahoval boj Benátok s nadmerným turizmom krízový bod, keď mesto v roku 2019 zaznamenalo 30 miliónov návštevníkov, pričom mnohí z nich prišli len na jeden deň, uvádza Lonely Planet.

S cieľom zmierniť davy a udržať spokojnosť miestnych obyvateľov úrady zvažovali celý rad opatrení vrátane nového rezervačného systému na reguláciu počtu ľudí vstupujúcich do mesta.

V minulom roku bola dokonca v meste nainštalovaná sieť kamier, senzorov a údajov z mobilných telefónov, ktorá sleduje počet návštevníkov a informácie o nich.

Ak sa v niektorom turistickom bode začnú hromadiť davy ľudí, úrady môžu dočasne obmedziť prístup do tohto bodu, kým sa davy nezmiernia, a medzitým presmerovať ľudí inde, aby neblokovali pešiu dopravu.

Úradníci tvrdia, že systém sledovania im dáva jasnejší obraz o počte ľudí, ktorí tadiaľ prechádzajú, a umožňuje im predvídať, kedy budú niektoré oblasti rušné. Trvajú na tom, že sa to robí „pri absolútnom rešpektovaní súkromia“.

benátky karneval
zdroj: Pexels

Prepisujú pravidlá aj dejiny

Benátky prepisujú nie len pravidlá, ale aj históriu. Po prvýkrát otvárajú pre verejnosť pamiatku z renesančnej éry. Procuratie Vecchie po rozsiahlom päťročnom projekte rekonštrukcie 13. apríla otvorila svoje brány.

Budova sa tiahne po celej dĺžke severnej strany Námestia svätého Marka a je pravdepodobne jednou z najznámejších a najfotografovanejších budov v Benátkach.

Talianska poisťovňa Geraldi a mimovládna organizácia Human Safety Net obývajú druhé a časť tretieho poschodia budovy, ale teraz budú mať návštevníci prístup aj na najvyššie poschodie, kde bol zriadený stály výstavný priestor po tom, ako boli prizvaní architekti z Milána David Chipperfield Architects, aby vdýchli ikonickej budove nový život. Projektanti nainštalovali nové priestory a otvorili chodby a miestnosti, ktoré môže využívať aj verejnosť, informuje Lonely Planet.

Knižnica, výstavy aj kaviareň

Rekonštrukciou vznikli verejné knižnice, výstavné priestory a priestory pre podujatia, kaviareň, ktorá si zachovala pôvodné drevené trámy budovy s terasami, ktoré hľadia priamo na Baziliku svätého Marka.

K dispozícii je aj nový strešný pavilón, ktorý poskytuje jeden z najlepších výhľadov na Benátky s výhľadom na panorámu mesta až po lagúnu za ním.

Architekti tiež sprístupnili skrytú chodbu, ktorá vedie medzi námestím San Marco a kráľovskými záhradami z napoleonskej éry. Záhrady na brehu Veľkého kanála boli dlhé roky opustené a v žalostnom stave, než boli v rámci projektu Procuratie Vecchie obnovené a premenené na verejný park.

Zdroje: lonelyplanet.com, reuters.com, theguardian.com, repubblica.it

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá