Najväčšie púšte Európy majú Slováci priamo za hranicami. Na geniálny výlet nemusíš cestovať do Afriky

  • Veľa ľudí letí niekoľko hodín lietadlom, aby zažili dobrodružstvo na púšti
  • Ak sa chceš na chvíľku ocitnúť v exotike, ale necestovať ďaleko, zájdi k našim susedom
Ak ťa lákajú pieskové duny, netreba nikam letieť, stačí zájsť k susedom
Ak ťa lákajú pieskové duny, netreba nikam letieť, stačí zájsť k susedom, Unsplash/Savvas Kalimeris, Tijs Van Leur
  • Veľa ľudí letí niekoľko hodín lietadlom, aby zažili dobrodružstvo na púšti
  • Ak sa chceš na chvíľku ocitnúť v exotike, ale necestovať ďaleko, zájdi k našim susedom

Človek si pri slove púšť automaticky predstaví africkú Saharu či Arabskú púšť. Možno ťa to prekvapí, ale len dve hodiny od slovenských hraníc sa rozprestierajú rovno dve najväčšie púšte Európy, konkrétne v Poľsku a na Ukrajine.

Poľská Sahara

Pustynia Błędowska je prirodzene vytvorená púšť nachádzajúca sa v Malopoľsku medzi Katovicami a Krakovom. Existujú dve vysvetlenia, ako táto púšť vznikla, informuje blog 3Seas Europe.

Prvé, realistickejšie, vysvetľuje, že keď ľadovec ustupoval a roztápal sa, vysoké teploty vyplavili do oblasti obrovské množstvo piesku. Neskôr bolo toto územie zarastené lesom. Les udržal piesok na mieste, kým ľudia nepotrebovali drevo na stavbu šácht v miestnych baniach. Keď stromy zmizli, piesok sa odkryl a vznikla púšť.

Ten druhý príbeh o vzniku púšte je oveľa zábavnejší, hovorí o zásahu samotného diabla. Hluk z neďalekých baní zrejme pekelníka tak znervózňoval, že sa rozhodol s tým skoncovať. Do vreca nazbieral veľa piesku a vzlietol, aby ním mohol zahrabať míny. Ale keď bol na ceste, vrece sa mu vraj zachytilo o kostolnú vežu, čo spôsobilo, že sa piesok rozsypal a zachránil bane.

A tak skončilo Poľsko s najväčšou púšťou v strednej Európe. Krajina tu nemusí pripomínať Saharu alebo Gobi, pretože vegetácia je v porovnaní s ňou oveľa bohatšia. Aj tak ti však toto prostredie vyrazí dych.

Najväčšiu púšť Európy nájdeš na Ukrajine

Oleshky je najväčšia púšť v Európe a nachádza sa na nezvyčajnom mieste, pretože Ukrajina je známa svojou bohatou poľnohospodárskou pôdou, uvádza web Cheap Flights.

V 19. storočí bola táto oblasť v regióne Cherson nadmerne využívaná chovateľmi oviec a tráva ustúpila piesku, ktorý odvtedy na území prevláda.

V 20. storočí sa kvôli tomu, aby sa púšť ďalej nerozširovala, spustila okolo hraníc piesku najväčšia výsadba stromov v histórii – bolo vysadených približne 100 000 hektárov nových stromov.

Oleshky je za normálnych okolností veľmi obľúbenou turistickou destináciou, hoci niektoré časti púšte sú návštevníkom nesprístupnené, pretože v určitých miestach ostali skryté nášľapné míny, ktoré tu rozmiestnili ešte počas vojenských cvičení v sovietskej ére.

Aj na Slovensku máme „púšť“

Okrem toho, aj na slovenskom Záhorí sa nachádza „púšť “ Šranecké piesky, ktorá sa nachádza len 60 kilometrov od Bratislavy. Jeden by si pomyslel, že v našom stredoeurópskom klimatickom pásme sa takýto typ krajiny ani nemôže vyskytovať, a pritom sú Šranecké piesky považované za najrozsiahlejšie pieskové duny v strednej Európe, píše Lepší deň.

Naviate záhorské piesky sa rozkladajú na rozlohe takmer 600 km². Piesok sem navial vietor z českej rieky Moravy zhruba pred 2,6 miliónmi rokov, teda ešte v časoch starších štvrtohôr, čo robí slovenskú „púšť“ takisto unikátnou, ako sú púšte našich susedov.

Zdroje: 3Seas Europe, Lepší deň, Cheap Flights

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá