Ceny v Chorvátsku sa odtrhli z reťaze: Na obľúbenú dovolenku si priprav poriadny rozpočet

  • Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou mnohých Slovákov
  • Tohtoročné ceny však turistov určite nepotešia
chorvatsko
Ilustračný obrázok, Unsplash/Tyler Nix, Geio Tischler
  • Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou mnohých Slovákov
  • Tohtoročné ceny však turistov určite nepotešia

Ukázalo však, že zvyšovania cien by sa mali báť aj turisti. Ako totiž informuje Slobodna Dalmacija, destinácia, ktorá bola považovaná za finančne prívetivú, už taká prívetivá nie je. 

Hoci sezóna ešte ani nezačala, ceny za týždenné ubytovanie sa tu pre štvorčlennú rodinu pohybujú už teraz na úrovni 450 eur. Podľa Daniela Radetu zo Združenia prenajímateľov stojí v hlavnej sezóne apartmán pre štyroch minimálne 80 eur na noc.

Táto cena sa však týka miest, kde je ubytovania požehnane. V prípade, že sa rozhodneš ísť na ostrov, zaplatíš ešte viac, keďže musíš počítať aj s nákladmi na dopravu, ktoré môžu byť skutočne obrovské. 

Ak sa Chorvátska vzdať nechceš, no tiež nechceš za dovolenku zaplatiť veľa, vyhnúť by si sa mal napríklad ostrovu Vis alebo Dubrovníku, Splitu, Hvaru, Opatiji alebo Rovinji. Práve tu štvorčlenná rodina za týždennú dovolenku zaplatí minimálne tisíc eur. Ide však len o náklady na ubytovanie, pohonné hmoty alebo verejnú dopravu či zmrzlinu a kávu. Ak k tomu prirátaš pravidelné stravovanie v reštauráciách, čiastka sa výrazne zvýši. 

Lacnejšími možnosťami je Makarska, Rogoznica, Vir alebo Čiovo, kde nájdeš cenovo prístupnejšie ubytovanie. Ak chceš ušetriť, do Chorvátska by si mal vyraziť mimo sezóny, kedy môžu byť ceny ubytovania nižšie aj o 30 %. 

Pre portál Novi List sa k zdražovaniu vyjadril Dragan Brnič z cestovnej kancelárie Šiloturist, podľa ktorého sa ceny ubytovania v porovnaní s minulým rokom zvýšili aj o 15 %. Ak nájdeš ubytovanie za cenu, ktorá ti pripadá nízka, pravdepodobne ide o niečo vzdialené od pláže alebo o niečo menej kvalitné. 

Strach majú aj domáci

Aj napriek tomu, že podľa analytikov je chorvátska ekonomika malá a má blízko k európskym štandardom, ľudia sa boja. Poukazujú totiž na to, že nová mena môže znamenať nedostatok hotovosti. Očakávajú, že problematické budú najmä mince. Okrem toho sa však domáci boja, že porastú ceny. Myslia si totiž, že obchodníci začnú ceny zaokrúhľovať nahor, čo následne povedie k vyššej inflácii.

Zmena meny však pre mnohých znamená aj koniec s podnikaním. Ako uviedol majiteľ malej zmenárne v Záhrebe, jeho pobočka skončila v decembri. Hoci jeho biznis fungoval 30 rokov, pokračovať podľa neho nemá zmysel. Tvrdí totiž, že „zámeny všetkých iných mien predstavovali len okolo päť percent, gro tvorilo euro“.

Ako ešte v januári informoval Trend odvolávajúc sa na ČTK, sťažnosti na zvyšovanie cien potravín a služieb sa v krajine množia. Chorváti svoju nespokojnosť vyjadrujú najmä na rôznych internetových fórach s tým, že poukazujú aj na konkrétne príklady. 

Ako sa uvádza v niektorých príspevkoch, výrazné zdražovanie sa týka najmä cien v kaviarňach, v rýchlom občerstvení, pekárňach a v obchodoch s potravinami. „Máme správy z terénu, ľudia volajú a sťažujú sa. Najväčšie zdraženie je pri káve,“ uviedla podľa serveru Index.hr šéfka združenia na ochranu spotrebiteľov Ana Kněževičová.

Chorvátsky minister hospodárstva Davor Filipovič skonštatoval, že majitelia rôznych podnikov zvyšujú ceny a snažia sa oklamať občanov. „To im neprejde,“ tvrdí s tým, že by vláda mohla podniknúť kroky proti zdražovaniu v maloobchodnom sektore. „Na stole je všetko, od čiernych listín po cenové stropy,“ dodal Filipovič.

Zdroje: Novi List, Slobodna Dalmacija, TREND

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá