Bez nej by remeslo zaniklo, Pezinčanka zachraňuje ľudovú tradíciu výroby majoliky

  • Tradičnú slovenskú ľudovú majoliku Renáta Hermysová úspešne vyrába a predáva už 28 rokov. Aj vďaka nej poctivé keramikárstvo nielen, že stále žije, dokonca aj pomáha.
mak
sashe.sk/pexels.com
  • Tradičnú slovenskú ľudovú majoliku Renáta Hermysová úspešne vyrába a predáva už 28 rokov. Aj vďaka nej poctivé keramikárstvo nielen, že stále žije, dokonca aj pomáha.

Renátu Harmysovú nadchla keramiku už v detstve. Svoj cit ku keramike pestovala na škole, presnejšie večernej nadstavbe. Prijali ju aj do keramickej dielne v Modre, kde jej bolo ponúknuté miesto majsterky. Vtedy mala 18 rokov a pod sebou až 21 ľudí, ktorých rešpekt voči nej bol len minimálny.

Po dvoch rokoch z majoliky v Modre odišla. Chcela ísť do zahraničia, ale v práci ju nechceli pustiť. Vtedy jej dali na výber, buď zostane alebo dostane výpoveď. Renáta v tom mala jasno, rozhodla sa odísť a založila si živnosť.

Odcestovala do Talianska, kde sa veľa naučila o tom, ako tvrdo treba kvôli prosperite pracovať. Z Talianska sa vrátila s prvou objednávkou – na popolníky a džbány do reštaurácie, kde robila čašníčku. Svoju prvú vlastnú dielňu, kde si zdokonalovala svoje zručnosti založila v malom dome, ktorý si kúpila vďaka pomoci rodiny.

Dnes vedie v Pezinku Majoliku R zameranú na výrobu farebnej, modrej, zelenej a tradičnej habánskej keramiky. Aj vďaka Renátinej tvrdej práci sa tak u nás zachováva tradičné kultúrne dedičstvo regiónu, ktoré má svoje miesto aj v modernej dobe.

Šancu pracovať si zaslúži každý

Renáta vo svojej dielni už nie je ani zďaleka sama. Už niekoľko rokov Majolika R funguje aj ako chránená dielňa, v ktorej majú možnosť sa zamestnať aj zdravotne hendikepovaní ľudia.

„Na úrade práce sa ma spýtali, prečo beriem takýchto ľudí. Pretože viem, že by ich inde nezobrali, odpovedala som im. Viem, že nikto nechce mať starosti. Ja ale učím aj mojich zdravých zamestnancov, že musíme pomáhať ostatným. V živote musíte robiť aj pozitívne veci,“ vysvetľuje Renáta Hermysová pre zenyvmeste.sk.

Zákaza od Japoncov na 2-tisíc kúskov slovenskej keramiky

Jej najväčšou zákazkou vtedy za 2 milióny korún dostala až z Japonska. Japonci si objednali 21 druhov výrobkov na zimnú olympiádu do Nagana v roku 1998. „Prvý a posledný raz som vtedy zažila, že ma ako ženu a šéfku firmy neakceptovali. Stále rokovali s mojím otcom, ktorý tam bol so mnou,“ povedala Renáta pre dennikn.sk.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: ????????????????????????????????????
zdroj:majolika-r.sk

Renáta spoločne s jej tímom vyrába keramiku tradičným spôsobom. Ten je síce zdĺhavejší, no na výrobkoch je poctivá ručná práca vidieť už na prvý pohľad. „Od nového nápadu to k hotovému výrobku trvá veľmi dlho. Čajník nám trvalo doviesť do reálnej podoby tri mesiace. A to sa pritom nový nápad vôbec nemusí ujať,“ povedala pre dennikn.sk

Viac z dielne Majoliky R nájdeš TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech