Bictoin vlani kraľoval internetu. Ľudia sa namotali na takzvané pasívne investovanie

  • Čo hľadali ľudia na Google v roku 2017?
  • Okrem bizarností online svetu vládli kryptomeny
  • Ľudia sa tiež logicky chceli dozvedieť čo najviac o pasívnom investovaní
  • Čo hľadali ľudia na Google v roku 2017?
  • Okrem bizarností online svetu vládli kryptomeny
  • Ľudia sa tiež logicky chceli dozvedieť čo najviac o pasívnom investovaní

Vyhľadávaniu na Googli v uplynulom roku kraľovali kryptomeny, najmä Bitcoin. Rovnako tak ale dominovali aj svetu finančných trhov. Mnohí, najmä neskúsení investori, vyhľadávali v Google napríklad informácie, kedy je vhodné Bitcoin kúpiť, resp. doň investovať, nakoľko virtuálna mena len za vlaňajšok posilnila o viac ako 1300 %. V súčasnosti existuje viac než 1 300 virtuálnych mien. Medzi top 10 kryptomien, ktoré najviac naberali za vlaňajšok na hodnote, je okrem Bitcoinu aj Ripple, Ethereum, Dash a Litecoin.

,,Aj napriek skvelému výsledku Bitcoin v rebríčku najvýnosnejších virtuálnych mien obsadil až 14. miesto a časť svojej trhovej dominancie prenechal súperom. Kým začiatkom roka 2017 mal Bitcoin na celkovom trhu kryptomien podiel viac než 80 percent, v súčasnosti je táto hodnota sotva polovičná. Za poklesom dominancie Bitcoinu stojí rastúca obľuba a veľká konkurencia jeho rivalov, akými sú napríklad Ethereum, Ripple, Litecoin, Cardano, Monero a ďalšie,“ poznamenal analytik Across Private Investments Jakub Rosa.

Vo vyhľadávaní na internete nezaostával vlani za Bitcoinom ani samotný akciový trh. Ľudia sa Googlu ,,pýtali“, či môžu očakávať prasknutie tzv. bubliny. Tá sa vo veľkej miere skloňovala aj pri nehnuteľnostiach. Napríklad ,,bitcoinová bublina“ sa vlani dostala do top 25 vyhľadávaných výrazov v Google.

O akciovom trhu roku 2017 nemôžeme hovoriť bez toho, aby sme nespomenuli technologických lídrov, špeciálne firmy, ktorých akcie sú združené pod označením FAANG (Facebook, Amazon.com, Apple, Netflix a Alphabet Inc).

V minulom roku dosiahli v priemere takmer 50-percentný nárast, vďaka čomu sa niektorí investori obávajú náhleho poklesu cien. Webové vyhľadávania pojmov „FAANG“ a „tech stocks“ počas „výpredajov“ v júni a koncom novembra minulého roka prudko stúpali. Najčastejšie dopyty vyhľadávania zahŕňali pojem „FAANG ETF“, pričom ETF označuje fondy obchodované na burze podobné indexovým fondom.

Zaujímavosťou je, že ľudia sa v celosvetovom meradle chceli vlani cez Google dozvedieť viac o pasívnom investovaní, ktoré vo vyhľadávaní prekonalo aktívne investície. A to aj v samotných výnosoch. Podľa odhadov, ktoré uverejnila agentúra Bloomberg, môžu manažéri aktívne spravovaných podielových fondov zaznamenať v roku 2019 pokles príjmov až o 30 percent.  V súčasnosti je práve pasívne indexové investovanie výhodnejšie v porovnaní s aktívne spravovanými podielovými fondmi, ktoré svojou výkonnosťou neprekonávajú priemerné zhodnotenie.

,,Indexové fondy sa nesnažia prekonať výkonnosť podkladového aktíva, kopírujú len jeho vývoj. V porovnaní s aktívne riadenými podielovými fondmi sú ich výhodami najmä nižšie náklady a lepšia výkonnosť. V prípade, ak medzi nákupom a predajom pasívneho fondu uplynie viac ako jeden rok, je investícia navyše oslobodená od dane z príjmov,“ povedal Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments.

TOP 10 kryptomien roka 2017 z pohľadu nárastu hodnoty 

    Nárast hodnoty v % (od januára do decembra 2017)
1. Ripple 35,159
2. Ethereum 9,382
3. Dash 9,281
4. Litecoin 5,260
5. Monero 2,431
6. Ethereum Classic 1,885
7. Augur 1,785
8. Steem 1,668
9. Bitcoin

 

1,369

10. MaidSafeCoin 848

Zdroj: coinmarketcap.com

Zdroj článku: TS Across Private Investments

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá