Biden: Áno, budeme brániť Taiwan, ak ho Čína napadne. Reakcia z Pekingu prišla rýchlo

  • Americký prezident Joe Biden poskytol rozhovor stanici CBS
  • Uviedol v ňom, že USA budú brániť Taiwan. Putina varoval pred použitím jadrových zbraní
biden afgan
TASR/AP, Jim Watson
  • Americký prezident Joe Biden poskytol rozhovor stanici CBS
  • Uviedol v ňom, že USA budú brániť Taiwan. Putina varoval pred použitím jadrových zbraní

Americký prezident Joe Biden v rozhovore pre americkú televíziu CBS v nedeľu uviedol, že americké sily by bránili Taiwan pred čínskou inváziou. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Biely dom tento výrok komentoval tak, že politika Washingtonu sa nemení.

Na otázku programu CBS „60 minút“, či by americké jednotky bránili Taiwan, Biden odpovedal „áno“, ak by išlo o „bezprecedentný útok“.

Nebolo to prvýkrát, čo Biden vyhlásil, že americké sily budú súčasťou vojny medzi Čínou a Taiwanom, pričom Biely dom následne jeho vyjadrenia korigoval.

Naposledy v máji počas návštevy Japonska.

Spojené štáty oficiálne uznávajú tzv. politiku jednej Číny, ktorú dlhodobo presadzuje Peking, ale sú rozhodne proti akýmkoľvek snahám o násilné ovládnutie Taiwanu Čínou.

Washington v súvislosti s ostrovným štátom praktizuje tzv. „strategickú nejednoznačnosť“ – pomáha budovať obranu Taiwanu, ale výslovne nesľubuje, že príde na pomoc v prípade potreby.

Na otázku, či posledné Bidenovo vyhlásenie signalizuje zmenu v tejto strategickej nejednoznačnosti, hovorca Bieleho domu uviedol: „Prezident to povedal už predtým, a to aj v Tokiu tento rok. Následne tiež objasnil, že naša politika voči Taiwanu sa nemení.“

 Celé interview odvysiela CBS v nedeľu.

Čína Bidenove vyjadrenia o obrane Taiwanu označila za porušenie záväzku USA

Za „vážne porušenie“ záväzku Washingtonu v spojitosti s Taiwanom označila v pondelok Čína vyjadrenia Bidena o pripravenosti Spojených štátov brániť tento ostrov v prípade čínskeho útoku. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uviedlo, že vyjadrenia Bieleho domu „vážne narúšajú dôležitý záväzok Spojených štátov, že nebudú podporovať nezávislosť Taiwanu“, a vysielajú nesprávne signály taiwanskému hnutiu za nezávislosť.

Biden v obleku so zdvihnutou rukou
zdroj: TASR/AP

Putina varoval pred použitým jadrových zbraní 

Biden varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred použitím chemických alebo taktických jadrových zbraní po vážnych stratách vo vojne na Ukrajine. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.

„Nerobte to,“ zopakoval Biden trikrát v rozhovore pre americkú televíziu CBS, z ktorého časť zverejnili v piatok večer miestneho času. Reagoval na otázku o možnosti, že by sa Putin uchýlil k nasadeniu chemických alebo taktických nukleárnych zbraní.

„Zmenili by ste tvár vojenského konfliktu ako nič iné od druhej svetovej vojny,“ povedal Biden. Odmietol špecifikovať, čo by USA robili, ak by Putin zašiel tak ďaleko. Dodal však, že by to malo dôsledky primerané rozsahu toho, čo by sa Moskva rozhodla urobiť. Rusko by sa podľa neho tiež stalo vo svete „ešte väčším vyvrheľom“.

Ukrajina v posledných týždňoch opätovne dobyla veľké časti územia na východe krajiny, ktoré dosiaľ okupovali ruské jednotky, v čom jej pomohli ťažké zbrane dodané západnými spojencami, pripomína AFP.

Musím sa ešte rozhodnúť, či budem znova kandidovať za prezidenta, uvádza Biden

Americký prezident Joe Biden sa ešte musí rozhodnúť, či bude znova kandidovať za prezidenta v roku 2024. Uviedol to v rozhovore pre americkú televíziu CBS, ktorý bol odvysielaný v nedeľu. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Election_2020_Biden_32821-6a0bec128f474d12a87d73401879db002
zdroj: SITA/AP, Carolyn Kaste

Joe Biden v novembri oslávi 80 rokov, no v minulosti už vyhlásil, že o tento úrad sa znova bude uchádzať. V rozhovore pre nedeľnú spravodajskú reláciu CBS „60 minút“ povedal, že znovuzvolenie je jeho „zámerom“.

Ale je to len zámer. Som však pevne rozhodnutý, že budem opäť kandidovať? To sa ešte uvidí. Je to ešte príliš ďaleko,“ povedal Biden s tým, že rešpektuje osud.

Biely dom v minulosti opakovane uviedol, že Biden bude v roku 2024 opäť kandidovať na funkciu amerického prezidenta.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá