Bikesharing bude od apríla fungovať v ďalšej časti Bratislavy, nebude to však Slovnaftbajk

  • V bratislavskej mestskej časti Rača spustia v apríli projekt zdieľaných bicyklov
  • Poslanci zastupiteľstva rozhodli o podpísaní zmluvy o spolupráci so spoločnosťou Antik Telecom
TASR
  • V bratislavskej mestskej časti Rača spustia v apríli projekt zdieľaných bicyklov
  • Poslanci zastupiteľstva rozhodli o podpísaní zmluvy o spolupráci so spoločnosťou Antik Telecom

V bratislavskej mestskej časti Rača spustia v apríli projekt zdieľaných bicyklov. Poslanci miestneho zastupiteľstva rozhodli o podpísaní zmluvy o spolupráci so spoločnosťou Antik Telecom. Rača v zmysle dohody pôjde do systému Antik Bike spolu s mestskými časťami Vajnory a Nové Mesto, prípadne aj s Ružinovom.

Čítaj viac TU>>Bikesharing dostane už aj Rača. Nebude to však Slovnaftbajk

„Spoločne budeme mať aj rovnakú zmluvu a podmienky, napríklad drobné opravy alebo poistenie. Takže aktuálne čakáme na stanovisko vyššie uvedených dvoch mestských častí a následne sa bude pripravovať zmluva,“ uviedol pre agentúru SITA mestský úrad Rača.

80 bicyklov už od apríla

Na základe zmluvy spoločnosť v apríli na vlastné náklady dodá 80 bicyklov, riadiaci systém, ako aj potrebné náhradné diely. Mestská časť zabezpečí udržiavanie verejného poriadku súvisiace s prevádzkou bicyklov a ich drobné opravy. Cena za požičanie je jedno euro na hodinu s minútovou tarifikáciou a depozitom 20 eur.

„Mestská časť Rača neočakáva príjmy z bikesharingu od spoločnosti ANTIK Telecom,“ informovala Rača. Bikesharing má fungovať podobne ako v iných mestách na Slovensku, kde spoločnosť službu Verejný bicykel prevádzkuje v systéme tzv. free-floatingu, keď požičať a vrátiť je možné bicykel kdekoľvek v katastri mestskej časti pri rešpektovaní dopravných predpisov.

„Tento systém dokáže pri rovnakom počte bicyklov obyčajne sprístupniť službu podstatne vyššiemu počtu cyklistov a služba je využívaná vo veľkej miere aj pre kratšie jazdy, ako napríklad cesty z bydliska alebo práce k zastávke mestskej hromadnej dopravy,“ povedal Peter Blaas zo spoločnosti Antik. Antik zároveň bezplatne poskytne aj služby call-centra sedem dní v týždni medzi 7:00 – 22:00, bude vyberať poplatky za jazdné a dodá aplikáciu v systémoch Android a iOS pre používateľov.

Aké sú výhody oproti Slovnaftu?

V hlavnom meste už funguje systém zdieľaných bicyklov, ktorý spustila spoločnosť Slovnaft. Podľa starostu Rače Michala Drotována má však Antik bikesharing oproti Slovnaftbajku isté výhody.

zdroj: TASR - Pavol Zachar

„Nepotrebuje mať pevne vybudované stanice, ktoré spoločnosť Slovnaft buduje v spolupráci s mestom. Najbližšie stanice Slovnaftbajku k Rači sú momentálne pomerne vzdialené (OC Polus, 7 km od Rače), preto bude zrejme trvať nejaký čas, kým sa sieť staníc zahustí natoľko, aby bola dostupná aj pre obyvateľov Rače. Máme však záujem aj o zriadenie Slovnaftbajkov,“ povedal Drotován a dodal, že zaslali návrh vhodných miest na zriadenie nových staníc v Rači magistrátu hlavného mesta a rovnako aj zástupcom Slovnaftbajkov a bude čakať na ich zriadenie.

„Myslíme si, že vedľa seba môžu úspešne fungovať oba systémy a obyvatelia si vyberú ten bicykel, ktorý im viac vyhovuje,“ dodal Drotován.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech