Bill Gates: pandémia COVID-19 je ako svetová vojna, iná je len jedna vec

  • Miliardár a filantrop Bill Gates prirovnal prebiehajúcu pandémiu koronavírusu k svetovej vojne, no s jedným rozdielom
  • Je presvedčený, že každý, kto zažil pandémiu, na ňu nikdy nezabudne
Foto: TASR/AP Photo/Kamil Zihnioglu, Unsplash/scienceinhd
  • Miliardár a filantrop Bill Gates prirovnal prebiehajúcu pandémiu koronavírusu k svetovej vojne, no s jedným rozdielom
  • Je presvedčený, že každý, kto zažil pandémiu, na ňu nikdy nezabudne

Bill Gates vo svojom najnovšom blogu pripomína, že súčasná pandémia stavia celé ľudstvo do boja proti jedinému nepriateľovi, tým je koronavírus. Poškodenie zdravia a blahobytu spoločnosti považuje za naozaj obrovské. Je to ako svetová vojna, s tou výnimkou, že sme všetci na rovnakej strane,” konštatuje Gates.

Zakladateľ Microsoftu považuje za kľúč k obmedzeniu škôd globálne inovácie. Patria sem napríklad tie v oblasti testovania, liečby či vývoja vakcín. Zabúdať by sme však nemali ani na politické rozhodnutia smerujúce k obmedzeniu šírenia vírusu a minimalizácie škôd na hospodárstve a prosperite.

Gates: Som optimistický

V momentálnej situácii to ľuďom často môže pripadať, ako keby sme mali všetky vedecké pokroky potrebné na opätovné otvorenie hospodárstva, Gates však upozorňuje, že v skutočnosti to tak nie je. 

Každý týždeň sa dočítate o nových liečebných postupoch, ktoré sú vo fáze testovania, ale väčšina z nich zlyhá. Napriek tomu som optimistický a verím, že niektoré z nich nám významne pomôžu,” vraví filantrop.

„Niektoré budú dostupnejšie v bohatých krajinách a v rozvojových krajinách budú chýbať, iné si zase budú vyžadovať viac času. Sú však aj také, ktoré by mohli byť k dispozícii v lete alebo na jeseň,” prezradil Bill Gates. 

Koronavírus nazval modernou pandémiou

Podľa vizionára Gatesa na to, aby sa ľudia cítili bezpečne aj na veľkých verejných zhromaždeniach, potrebujeme liečbu, ktorá je účinná na 95 %. Ak aj naše najlepšie liečby znížia úmrtnosť o menej ako 95 %, na vrátenie sa k normálnemu životu budeme stále potrebovať vakcínu.

„S Melindou sme vyrástli v tom, že druhá svetová vojna bola určujúcim momentom generácie našich rodičov. Podobným spôsobom bude túto éru definovať pandémia COVID-19 – prvá moderná pandémia. Každý, kto žil počas pandémie, na to nikdy nezabudne,” píše Gates.

Ľuďom pripomína, aby mysleli na to, že súčasná situácia neúmerne zasiahne chudobnejšie vrstvy obyvateľstva a rasové menšiny. Veľký dopad to bude mať aj na pracovníkov s nízkymi príjmami. Podľa Gatesa by sa mali  politici ubezpečiť, že po otvorení krajín nenastane v spoločnosti ešte väčšia nerovnosť, než je tomu teraz.

Nadácia Bill & Melinda Gates už pred časom oznámila, že na boj proti obávanému koronavírusu prispeje až 100 miliónov dolárov. Táto finančná injekcia má za cieľ pomôcť posilniť úsilie pri diagnostike, izolácii a liečbe nakazených, ako aj na vývin vakcíny, na ktorú čaká celý svet.

Zdroj: gatesnotes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech