Bizarný útek: Muž na Nový rok odišiel z bezpečnej krajiny rovno do náruče Kim Čong-una, nikto nevie prečo

  • V Soule zaznamenali zvláštny útek
  • Väčšinou ľudia utekajú zo Severnej Kórey, jeden muž však ušiel do nej
Kim v čiernom kabáte
SITA/AP, Korean Central News Agency
  • V Soule zaznamenali zvláštny útek
  • Väčšinou ľudia utekajú zo Severnej Kórey, jeden muž však ušiel do nej

Neznáma osoba prešla na Nový rok z Južnej Kórey do Severnej Kórey, informovala v nedeľu armáda v Soule. Išlo o zriedkavé narušenie prísne stráženej hranice medzi oboma susednými štátmi, napísala tlačová agentúra AFP.

Prenasledovanie a chudoba v Severnej Kórei (KĽDR) viedli k tomu, že počas desaťročí od Kórejskej vojny ušlo do Južnej Kórey 30 000 ľudí, ale prípady prekročenia hranice opačným smerom sú mimoriadne zriedkavé.

Osobu zaznamenalo sledovacie zariadenie v demilitarizovanej zóne (DMZ), ktorá rozdeľuje Kórejský polostrov, v sobotu o 21.20 h miestneho času, uviedlo v nedeľu vrchné veliteľstvo juhokórejskej armády.

Spustilo to pátraciu operáciu armády, ale bez úspechu.

Nie je známe, kto to je

„Bolo potvrdené, že osoba prekročila vojenskú demarkačnú líniu na Sever,“ doplnilo veliteľstvo.

Osoba ešte nebola identifikovaná, informoval novinárov predstaviteľ veliteľstva. Dodal, že úrady poslali v nedeľu Severu odkaz týkajúci sa toho prípadu.

Južná Kórea nezaznamenala žiadnu neobvyklú aktivitu severokórejskej armády, zdôraznil predstaviteľ.

V roku 2020 severokórejskí vojaci zastrelili a spálili telo juhokórejského vládneho predstaviteľa pre kontrolu rybolovu, ktorý podľa Pchjongjangu ilegálne prenikol cez námornú hranicu.

V ten istý rok Severokórejčan, ktorý tri roky predtým zbehol do Južnej Kórey, tajne prešiel cez prísne stráženú hranicu naspäť do KĽDR.

Útek je komplikovaný

Jeho návrat prinútil predstaviteľov Severnej Kórey zaviesť lockdown v pohraničnom meste Kesong, pretože sa obávali, že môže byť infikovaný koronavírusom.

Drvivá väčšina Severokórejčanov, ktorí ujdú, ide najprv do Číny, až potom sa vyberie do Južnej Kórey, a obvykle cez inú krajinu.

Iba veľmi malému počtu ľudí sa podarí prejsť cez DMZ, ktorá je plná nášľapných mín a na jej oboch stranách sa nachádza veľké množstvo strážiacich vojakov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá