Blaha, Fico aj Pellegrini klamú o očkovaní a zbytočne strašia Slovákov. Slovenskí vedci to natreli politikom

  • Niektorí politici využívajú pandémiu koronavírusu a očkovanie na politický boj
  • Slovensko je na chvoste EÚ v očkovanosti a to aj vďaka nim
  • Ministerstvo zdravotníctva preto dalo priestor renomovaným vedcom, aby výroky politikov o očkovaní poopravili
  • Slovenskí vedci si tak na paškál vzali výroky Roberta Fica, Ľuboša Blahu aj Petra Pellegriniho
Pelle, Fico, Blaha
TASR/Jakub Kotian/Martin Baumann
  • Niektorí politici využívajú pandémiu koronavírusu a očkovanie na politický boj
  • Slovensko je na chvoste EÚ v očkovanosti a to aj vďaka nim
  • Ministerstvo zdravotníctva preto dalo priestor renomovaným vedcom, aby výroky politikov o očkovaní poopravili
  • Slovenskí vedci si tak na paškál vzali výroky Roberta Fica, Ľuboša Blahu aj Petra Pellegriniho

V minulosti sme už viackrát písali, že niektorí politici využívajú tému koronavírusu a hlavne očkovania na politický boj. Jeden z týchto politikov bol napríklad člen strany Smer-SD Ľuboš Blaha, ktorý šíril polopravdy, zavádzajúce tvrdenia až hoaxy.

Slovensko je na chvoste Európskej únie v zaočkovanosti, a to aj vďaka týmto politikom. Ministerstvo zdravotníctva preto dalo priestor renomovaným vedcom, aby výroky politikov o očkovaní poopravili.

Vybrali si výroky opozičných politikov Roberta Fica, Ľuboša Blahu a Petra Pellegriniho. Ani jeden z menovaných nie je zaočkovaný. V krajinách EÚ, ale aj Spojených štátoch je štandardom, že očkovanie podstúpila aj opozícia.

Úmrtia na COVID a v dôsledku vakcinácie sa nedajú porovnať, zotrel Fica Čekan

Predseda Smeru-SD Fico straší ľudí s výrokmi o úmrtí. „Poznám aj smrteľné prípady z vlastnej rodiny, keď ľudia po očkovaní padli ako kabele,” povedal Fico na konci septembra.

Známy biochemik Pavol Čekan uvádza, že tvrdenia predsedu Smeru-SD sa nedajú nijako overiť. Nevieme, čo sa stalo, a ako sa to stalo a či to vôbec malo nejaký súvis s očkovaním.

„Strašiť ľudí podobnými neoveriteľnými príbehmi bez kontextu a základných faktov o očkovaní je absolútne nezodpovedné a nevhodné od významného politika. Takéto niečo nerobia žiadni seriózni politici nikde inde v Európskej únii,“ podotýka Čekan.

Robert Fico
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Dodal, že počet úmrtí, ktoré naozaj súvisia s vakcináciou proti koronavírusu je veľmi nízky a je ich len minimum. Zdôrazňuje, že vakcíny sú bezpečné.

„Používajú sa na celom svete a pravdepodobnosť, že sa človeku niečo vážne stane kvôli očkovaniu je mizivá. Najmä v porovnaní s vážnymi rizikami, ktoré predstavuje Covid a to aj pre mladšie vekové ročníky,“ uvádza Čekan.

Dodáva, že doteraz máme na Slovensku potvrdené len štyri úmrtia, pri ktorých bol preukázaný možný alebo pravdepodobný súvis s očkovaním.

Obetí na koronavírus máme nespočetne viac. Do dnešného dňa zomrelo na Slovensku na Covid 12 752 ľudí a celkovo v súvislosti s Covidom viac ako 15 250 ľudí.

Riziko pri hospitalizácii je násobne vyššie ako pri vakcinácii

Blaha, ktorý je známy svojimi zavádzajúcimi teóriami, tiež ľudí strašil s vedľajšími účinkami „Hovorili, že vakcína nemá vedľajšie účinky. Len na Slovensku je k dnešku hlásených vyše 1 000 závažných prípadov, medzi ktoré patria infarkt či mozgová príhoda. A aj smrť. Mňami,” uviedol poslanec Smeru-SD 8. októbra.

Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra SAV na margo toho uvádza, že žiadna inštitúcia alebo relevantní vedci nikdy netvrdili, že vakcína nemá vedľajšie účinky. Tie sú v súčasnosti starostlivo monitorované a odkomunikované.

blaha
zdroj: TASR/Martin Baumann

„ŠÚKL v súčasnosti eviduje viac ako 1 000 podozrení na závažné vedľajšie účinky vakcín proti Covidu pri takmer 2,5 miliónoch zaočkovaných. Slovo “podozrenie” je tam dôležité, pretože do tohto čísla sa ráta všetko, čo ľudia nahlásia. Nie všetko z toho však má skutočnú súvislosť s očkovaním,“ uvádza virológ.

Dodáva, že na Slovensku bolo s koronavírusom hospitalizovaných 50-tisíc, z nich mnohí majú dlhodobé následky. Tvrdí, že je to neporovnateľné so zriedkavými vedľajšími účinkami. Navyše žiadnu inú možnosť ako vakcináciu pri riziku závažného Covidu nemáme.

Najlepšie chránení sú tí, čo COVID prekonali a zaočkovali sa, odkazuje Jeseňák Pellegrinimu 

Peter Pellegrini síce aktívne nešíri hoaxy, ale jeho váhavosť v oblasti očkovania tiež nahráva antivaxerom. Predseda Hlasu-SD tvrdí, že po prekonaní koronavírusu má vysokú úroveň protilátok, preto s očkovaním zatiaľ počká.

„Najnovšie štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí prekonali Covid aj s príznakmi, majú pravdepodobne vyššiu imunitu ako dvakrát zaočkovaní,” uviedol Pellegrini na konci septembra.

Miloš Jeseňák, imunológ, primár Oddelenia klinickej imunológie a alergiológie potvrdzuje, že prekonanie infekcie naozaj zabezpečuje pomerne slušnú ochranu proti ochoreniu Covid-19. Je však porovnateľná s imunitou z vakcíny. Túto imunitu z vakcíny ľudia môžu získať aj bez rizika, aké infekcia predstavuje.

„Oba druhy ochrany sú teda účinné, no ani jedna z nich nie je 100-percentná a nekonečná,“ uvádza Jeseňák.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Imunológ vysvetľuje, že s odstupom času ochrana klesá v oboch prípadoch. Pri očkovaní však ochrana ostáva proti ťažkému priebehu a úmrtiu.

„Citovaná štúdia z Izraela potvrdila výbornú ochranu po prekonaní aj po očkovaní. Avšak v prípadoch, kedy došlo k infekcii dávnejšie počas prvej vlny a na začiatku druhej vlny, miera ochrany už nebola až taká výrazná, ako pri prekonaní Covidu tento rok. Najlepšie chránení boli tí, ktorí aj prekonali infekciu a neskôr sa dali zaočkovať,“ uviedol Jeseňák.

Dodáva, že očkovanie politikov je dôležité aj ako pozitívny signál pre ľudí, ktorí im dôverujú.

„Verejne známe osoby, ktoré prezentujú negatívny alebo nejasný postoj k očkovaniu, prispievajú k pomalému tempu očkovania a, žiaľ, ohrozujú zdravie tých, ktorí im veria,” vysvetlil imunológ.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech