BMW, Daimler, Ford a VW chcú postaviť európsku elektrickú superdiaľnicu

  • Štyri najväčšie automobilky len nedávno oznámili, že podpísali Memorandum o porozumení, ktoré by malo byť prvým krokom k vytvoreniu najväčšej a najvyspelejšej siete nabíjacích staníc Európy. Odvážny plán. Ako ho však chcú zrealizovať?
thumb_16306_default_large
  • Štyri najväčšie automobilky len nedávno oznámili, že podpísali Memorandum o porozumení, ktoré by malo byť prvým krokom k vytvoreniu najväčšej a najvyspelejšej siete nabíjacích staníc Európy. Odvážny plán. Ako ho však chcú zrealizovať?

Jedným z najväčších problémov elektromobilov je ich obmedzený dojazd. Tento problém sa najnovšie snaží vyriešiť, alebo aspoň trochu zmierniť, nový Chevy Bolt, ktorý má celkom slušný dojazd v porovnaní s prvými elektromobilmi. No je tu ešte jeden problém, a to čas nabíjania elektrického vozidla.

Dnes trvá plné nabitie väčšiny elektromobilov v priemere 30 minút, no BMW, Daimler, Ford a VW prišli s niečím, čo by malo tento čas dramaticky znížiť.

Cieľom ich spoločného projektu je veľmi rýchle vybudovanie nabíjacej siete, ktorá by mala majiteľom elektrických áut umožniť pohodlné cestovanie aj na dlhé vzdialenosti. Ak by sa toto podarilo, elektromobily by sa bezpochyby stali ešte žiadanejšími a dopyt by po nich rapídne stúpol. A presne to chcú docieliť tieto štyri automobilky.

ricarica-auto-elettriche

zdroj: alvolante.it

Nápad gigantickej nabíjacej siete nie je vo svete úplnou novinkou. Spoločnosti Tesla a Chargepoint postavili podobnú sieť v Spojených štátoch amerických, no výkon týchto nabíjacích staníc nie je žiadne terno.

Pre príklad sa vyberme do hlavného mesta USA – Washingtonu D.C., kde nabíjacie stanice Fast Charger pracujú pri maximálnom výkone 50 kW. Nabitie elektromobilu na 80% trvá okolo 20 minút. BMW, Daimler, Ford a VW majú oveľa vyššie ciele.

Plánujú vybudovať sieť zloženú z nabíjacích staníc, ktoré budú poskytovať 7-krát vyšší výkon, teda úctyhodných 350 kW, čo drasticky zníži čas potrebný na plné nabitie elektromobilu. Nemalo by to trvať viac ako 10 minút. A to už znie celkom dobre, však?

Generation EQ, Exterieur, Laden an der Wallbox ; Generation EQ, exterior charging via wallbox;

zdroj: inhabitat.com

Prvé nabíjacie stanice z tohto projektu by mali uzrieť svetlo sveta v roku 2017 a v prvej vlne výstavby by ich po Európe malo vzniknúť až 400. Do roku 2020 by ich už mali byť tisíce. Len si to predstav. Tisíce nabíjacích staníc tvoriacich akúsi elektrickú superdiaľnicu Európy. Niet pochýb o tom, že sa elektromobily stanú ešte žiadanejšími ako dnes.

Dohoda zatiaľ nezahŕňa budovanie staníc mimo Európy, nedotýka sa teda ani americkej pôdy. V lete však Biely dom oznámil, že Americké ministerstvo energetiky momentálne skúma možnosti výstavby podobnej siete s nabíjacími stanicami rovnakého výkonu, ako budú tie v Európe.

Zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: drivemag.net

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie