Bol postrachom stopárok a utiekol zo psychiatrie. Slovák svoje obete znásilnil, zabil a hodil na skládku odpadu

  • Slovenský vrah o život pripravil študentky Vierku a Táňu
  • Ich telá hodil pod hŕbu odpadkov
Somora
Najväčšie kriminálne prípady Slovenska
  • Slovenský vrah o život pripravil študentky Vierku a Táňu
  • Ich telá hodil pod hŕbu odpadkov

O niekoľkých slovenských beštiálnych vrahoch sme už písali. Do tejto kategórie však nepochybne patrí aj Miroslav Somora. O tom, že otec dvoch detí porušoval zákony, sa vedelo ešte dávno predtým, ako sa dopustil vrážd.

Miroslav bol totiž známy krádežami aj lúpežným prepadnutím. V dobe výkonu trestu sa mu dokonca podarilo utiecť z väzenia aj zo psychiatrie. To, že by bol schopný znásilnenia a zabitia, však nikto netušil.

Na obetiach zlomil nôž

Písal sa rok 1976. Okrem toho, že v lete sa počas tohto roku pri Zlatých Pieskoch zrútilo lietadlo, v auguste Slovensko postihla ďalšia tragédia. Slovák Miroslav Somora na začiatku augusta znásilnil stopárku, ktorá čakala v blízkosti Bernolákova.

Žena, ktorá pôsobila ako lekárka, sa smrti vyhla len vďaka tomu, že súhlasila s pohlavným stykom. Mala teda šťastie v nešťastí a domov sa dopravila živá, i keď s psychickou traumou. Tým sa však všetko iba začalo.

Najznámejšia vrahyňa Slovenska. Priateľovi odťala hlavu a hodila ju do toaliet vo vlaku

V ten istý deň padli pod ruku mladému mužovi dve študentky, ktoré mali namierené do Tatier. Tie ho o zvezenie požiadali v Trenčíne, kde vyčkával na stanici. Dostať sa chceli do Strečna, odkiaľ mali ďalej pokračovať vlakom. Nasadli si do nákladného auta a čakali, že si cestu takýmto spôsobom skrátia.

Pri Trenčianskej Teplej ale zaspali a to Miroslav využil. Vytiahol veľký kľúč na priťahovanie kolies a beštiálne ním začal študentky biť. Tie po úderoch do hlavy upadli do bezvedomia.

Svoj čin dokonal 30 cm dlhým nožom. Obe dobodal takou silou, že nôž zlomil. Vierka aj Táňa prišli o život. Jeho surovosť ale po tejto dvojnásobnej vražde nabrala ešte väčšie grády.

Jednej zo zosnulých zviazal ruky a znásilnil ju. Vyzliekol ich donaha, vraj aby skomplikoval identifikáciu, a odvliekol ich na skládku odpadu neďaleko Moravy.

Pri Valašských Kloboukoch zastavil auto a bezočivo sa zastavil pri jednom z domov, aby si požičal lopatu. Vyhovoril sa, že ju potrebuje kvôli tomu, že mu zapadol nákladiak. V skutočnosti ju však chcel použiť k zakopaniu tiel.

Somora
zdroj: Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Hodil ich na skládku

Práve odstavenie jeho nákladiaku pri skládke odpadu vyvolalo u niekoľkých obyvateľov podozrenie. Parkoval totiž čudným spôsobom a nič nenaznačovalo tomu, že by prišiel vysypať odpad. Práve z tohto dôvodu si čašník, ktorý pracoval v neďalekej kolibe zapamätal, že vozidlo malo žilinskú poznávaciu značku.

Iný občan, konkrétne moravský vodič, si tiež podozrivé auto všimol. Išiel sa teda okolo prejsť a našiel tam mŕtve telá dievčat. Po nahlásení polícii a zosumarizovaní všetkých dostupných dôkazov sa páchateľ už príliš ťažko nehľadal.

Stopy jasne viedli k Miroslavovi Somorovi. Vypátrali ho už po dvoch dňoch a nakoniec sa usvedčil aj sám. Našli ho totiž počas toho, ako zo svojho nákladiaku zmýval stopy krvi a chystal sa celú kabínu nastriekať nanovo.

Na rukách má krv niekoľkých mladých dievčat. Vrah prezývaný aj banskobystrický škrtič bol nevzdelaným alkoholikom

V súvislosti so slovenským vrahom vznikol aj film Smrť stopárok. V ňom dolapeniu páchateľa predchádzala dramatická naháňačka. V realite tomu tak však nebolo a Miroslav sa policajtom poddal. Keď ho odvádzali, bol vraj krotký ako baránok.

Portál kriminalistika.eu dokonca uvádza, že počas výsluchu Somora dodal: „Ani moc nekričali. Veľmi rýchlo zostali bezvládne ležať. Jedna na sedadle, druhá pod ním. Potom som vzal nôž, dlhý asi 30 cm, a začal som obe, vtedy už ležiace dievčatá, bodať. Kam a koľkokrát som bodol, si už nepamätám.“

Somora
zdroj: Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Kohútik mu neskôr padol

Aj napriek tomu, že pri odvádzaní políciou prílišný odpor nekládol, neskôr si uvedomil, aký dopad môžu mať jeho činy. Zdesená verejnosť prípad sledovala a verila, že k podobným skutkom viac nedôjde.

Vyľakaný Miroslav Somora bol údajné počas vyšetrovacieho procesu agresívny a ku svedkom sa správal bezočivo. Podobné prejavy mu ale nijako nepomohli a svedkov ani náhodou nezastrašili. Rozsudok znel totiž jasne – trest smrti.

Stalo sa tak vo februári v roku 1979. Popravený bol obesením.

Zdroje: kriminalistika.eu, sme.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK