Boston bude zelenší. Prijal úplný zákaz používania plastových vrecúšok

  • Boston sa stal 60. mestom v štáte Massechusetts s podobným zákazom
  • Zákaz vstúpi do platnosti až o rok, dovtedy platí "dočasný" štátny zákaz
  • Dopad plastových vreciek na životné prostredie je horší ako sa môže na prvý pohľad zdať
pixabay.com
  • Boston sa stal 60. mestom v štáte Massechusetts s podobným zákazom
  • Zákaz vstúpi do platnosti až o rok, dovtedy platí "dočasný" štátny zákaz
  • Dopad plastových vreciek na životné prostredie je horší ako sa môže na prvý pohľad zdať

V tomto roku sa v Bostone spotrebovalo 357 miliónov jednorazových plastových vreciek. Štátny radca Matt O’Malley a hlavný zástanca opatrenia uviedol, že mesačne sa v Bostone zrecykluje približne 20 ton plastových vreciek, čo zbytočne zaťažuje mestské financie a aj zamestnancov, ktorí musia vykonávať v princípe úplne zbytočnú prácu.

To je však stále nič oproti tomu, ak sa začneme baviť o vplyve plastových vreciek na životné prostredie.

Plastové vrecká sa používajú len v priemere 12 minút, ale ich vplyv na uliciach a kanalizáciach mesta je trvalý. Končia v pouličných žľaboch, odtokoch vody, stromoch a vstupujú do prírodného a morského ekosystému.“  vyjadril sa O’Malley pre portál Metro

Tieto vyjadrenia pravdepodobne pohli aj starostom mesta, ktorý povedal, že zákaz podpísal predovšetkým kvôli výhodám z toho plynúcich, ako napríklad znižovanie množstva odpadu alebo čistejšie ulice mesta. Keď zákaz nadobudne účinnosť, zákazníci budú musieť zaplatiť päť centov za hrubšie papierové vrecká alebo hrubšie recyklovateľné vrecká. Obchody vyberú peniaze, aby tak pomohli kompenzovať náklady na tašky, ktorých výroba a produkcia je drahšia.

Ako už býva zvykom, nie všetci sú úplne spokojní so zákazom plastových vreciek. Kritici zákazu uviedli, že sa jedná o akúsi daň pre chudobných. Miestna obyvateľka Deborah Branting pre portál Boston Globe opisuje tento zákaz ako zbytočnú nepríjemnosť pre ľudí, ktorí sú na tom finančne horšie.

Výkonný riaditeľ spoločnosti American Progressive Bag Alliance, Matt Seaholm, vo vyhlásení uviedol:

Zákaz stimuluje používanie produktov, ktoré môžu byť pre životné prostredie horšie ako 100 % recyklovateľné plastové maloobchodné tašky.“

Starosta sa na margo verejnej nespokojnosti vyjadril, že bude spolupracovať so všetkými zainteresovanými stranami na výkone a zabezpečení zákazu tak, aby mal každý obyvateľ Bostonu prístup k recyklovateľným, respektívr znova použiteľným vreckám.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá