Branislav Maukš – skrytá hviezda Slovenska, ktorá stojí za dizajnom niekoľkých Ferrari

  • Slovenskému dizajnérovi sa splnil chlapčenský sen. Dostal sa priamo do epicentra výroby tých najrýchlejších áut sveta. Časom sa však rozhodol lukratívne miesto spojené s červenými Ferrari vymeniť za pozíciu v Česku.
feros
facebook.com/brano.mauks/facebook.com/PininfarinaSpA
  • Slovenskému dizajnérovi sa splnil chlapčenský sen. Dostal sa priamo do epicentra výroby tých najrýchlejších áut sveta. Časom sa však rozhodol lukratívne miesto spojené s červenými Ferrari vymeniť za pozíciu v Česku.

Branislav Maukš patrí medzi utajované hviezdy z preslávenej karosárne Pininfarina. Aj keď meno tohto talentovaného dizajnéra nepozná mnoho Slovákov, modely, na ktorých spolupracoval sa preslávili po celom svete. Jeho ceruzka totižto pracovala na všetkých Ferrari, ktoré boli predstavené od roku 2007.


Momentálne však pôsobí ako šéfdizajnér českého Aufeer Designu. Jeho ambíciou je vybudovať špičkové dizajnérske štúdio, teda niečo ako českú verziu Pininfariny.

Braňova cesta pritom začala priamo v Bratislave na Katedre dizajnu Vysokej školy výtvarných umení. Po bakalárovi však prestúpil na prestížnu univerzitu v nemeckom Pforzheime. Od tohto momentu bola jeho pozornosť upriamená predovšetkým na navrhovanie modelov áut. Pre Ford dokonca vytvoril interiér modelu Focus a B-MAX. Práve tu si ho všimli manažéri z mekky automobilového dizajnu a ponúkli mu prácu v ich tíme.

Za jeden pol rok tu stihol navrhnúť aj dva kúsky Ferrari, keďže občas sa vyskytla objednávka na modely prispôsobené individuálnym potrebám prestížnych klientov. Talentovaný Slovák je podpísaný hneď pod dvoma unikátmi, vytvorenými na mieru. Jedným z nich bolo napríklad aj zlaté Ferrari P540 Superfast pre klienta, ktorý je vášnivým zberateľom áut tejto značky a má ich niekoľko desiatok.

foto:pinterest.com

Mnohým by sa mohlo zdať, že pozície ako je táto  by sa mal človek držať zubami nechtami. Avšak Branislav videl aj na tejto práci snov určité limity a hranice. Pininfarma je podľa jeho slov spoločnosť len na určitý čas. To bol jeden z dôvodov, prečo sa rozhodol vymeniť Taliansko za Mladú Boleslav. Práve v Českej republike videl potenciál na ďalšie naplnenie jeho životných mét. Aj keď na prvé počutie názov dizajnérskeho štúdia neznie veľmi svetoborne, ich klientmi je napríklad Bentley, Audi, či Porsche.

„K Pininfarine sa chce dostať každý návrhár, ale len máloktorý dostane tú príležitosť. Na druhú stranu je to firma, ktorá je len na určitú dobu. Naučíte sa tam veľa , ale musíte to potom odovzdať ďalej. Bola to práca snov, obrovská škola, ale práve preto som potreboval nový cieľ. A Aufeer design mi dal veľký priestor,“ vyjadril sa v rozhovore pre auto.idnes.cz

Aj keď sa Branislav Maukš stal šéfdizajnérom spoločnosti, v jeho rukách naďalej zostala ceruzka. Na kreativite mu tak táto na prvý pohľad manažérska pozícia neubrala a stále má priestor na realizáciu vlastných nápadov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech