Bratislavská mestská časť chce pomôcť stromom. Začne budovať pôdne koše

  • Pôdne koše majú vytvoriť ideálne podmienky pre nové stromy v lokalite
  • Vytvoria miesto pre rast koreňov a zadržiavať budú vodu aj vzduch
  • Jeden taký už budujú na bratislavskej ulici Viktora Tegelhoffa
Ilustračný obrázok (Pixabay.com, unsplash.com)
Ilustračný obrázok (Pixabay.com, unsplash.com)
  • Pôdne koše majú vytvoriť ideálne podmienky pre nové stromy v lokalite
  • Vytvoria miesto pre rast koreňov a zadržiavať budú vodu aj vzduch
  • Jeden taký už budujú na bratislavskej ulici Viktora Tegelhoffa

Bratislava má ambíciu stať sa zelenejším mestom, avšak budovať zeleň v urbánnych častiach nie je vždy jednoduché. Ako informuje TASR, svoju ruku k dielu chce priložiť aj časť Nové Mesto.

Lokalita prišla s úplne novým systémom, aký tu doteraz v Bratislave nebol. Ten má podporiť rast a zakorenenie stromov v pôde. Budovať sa bude najmä tam, kde je veľké množstvo asfaltu, ako sú cestné komunikácie, parkoviská či chodníky. Mestská časť našla inšpiráciu v Holandsku a v Kanade, kde systém pôdnych košov používajú pri sťažených podmienkach života stromov.

Systém má v pôde pripraviť miesto pre zakorenenie zelene tak, že ešte pred je zasadením sa v nej vytvoria takzvané pôdne koše alebo bunky, kam sa budú môcť korene rozrastať.

„Vložené pôdne koše (bunky) okrem toho vedia zadržať dažďovú vodu aj potrebný vzduch, zabezpečia tak stromu zavlažovanie aj vetranie. A to aj pri inštalácii nepriepustného povrchu nad týmito pôdnymi bunkami,“ uviedol pre TASR novomestský starosta Rudolf Kusý.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Prvé takéto bunky už pribúdajú na bratislavskej ulici Viktora Tegelhoffa. V tomto prípade ide o vyvolanú investíciu, na ktorej sa dohodla mestská časť s investorom Národného futbalového štadióna. Samospráva zároveň poznamenáva, že predmetné koše v zemi životnému prostrediu neškodia.

„Naopak, vytvárajú v životnom prostredí podmienky pre kvalitnejší rast a život stromov. Zároveň substrát, v ktorom korene rastú, nie je zhutňovaný ľudskou činnosťou, napríklad chôdzou či cestnou premávkou,“ doplnil Kusý. Starostlivosť o zeleň a stromy zabezpečuje v Novom Meste miestna organizácia EKO-podnik verejnoprospešných služieb.

Ide pritom iba o jeden z mnohých pokusov urobiť Bratislavu zelenejším mestom. Primátor Matúš Vallo sa zaviazal, že do troch rokov vysadí tisíce stromov. Takéto zmeny sú dôležité hlavne v súvislosti s klimatickou krízou. Zeleň v meste pomáha udržiavať prijateľnú teplotu aj zadržiavať vodu. Viac o Vallových plánoch sa dočítaš v našom článku: Vallo vysadí v Bratislave do 3 rokov tisíce stromov. Zeleň by mala dostať každá ulica v meste

Matúš Vallo tiež ruší množstvo parkovacích miest a priestor dostávajú stromy a rastliny. Zmeny sa dejú napríklad na Kamennom námestí či Námestí SNP. Svojou troškou môžeš prispieť aj ty, hlavné mesto ti dáva príležitosť adoptovať si kúsok prírody, o ktorý sa budeš potom starať. Ak ťa nápad zaujal, viac zistíš tu: Bratislava môže byť zelenšia aj vďaka tebe. Adoptovať si tu môžeš kúsok prírody.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá