Bratislavský kraj zavádza opatrenia proti koronavírusu. Dotknú sa MHD aj škôl

  • Krízový štáb Bratislavského samosprávneho kraja prijal preventívne opatrenia, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronavírusu
  • Bratislavská župa tak napríklad pristupuje k zdvojnásobeniu počtu dezinfikovaných autobusov, ktoré jazdia na prímestských linkách
  • V školách zase pribudnú potrebné dezinfekčné prostriedky
sappo
TASR - Štefan Puškáš, pexels.com
  • Krízový štáb Bratislavského samosprávneho kraja prijal preventívne opatrenia, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronavírusu
  • Bratislavská župa tak napríklad pristupuje k zdvojnásobeniu počtu dezinfikovaných autobusov, ktoré jazdia na prímestských linkách
  • V školách zase pribudnú potrebné dezinfekčné prostriedky

Okrem upovedomenia všetkých riaditeľov stredných a základných  škôl boli k zvýšenej prevencii vyzvané aj zariadenia sociálnych služieb, ako aj divadlá, informuje BSK na svojom webe. 

„Všetky naše opatrenia majú v tejto chvíli len odporúčací charakter. Nechceme šíriť paniku, no prevencia je na mieste. Takisto apelujeme na dodržiavanie inkubačnej doby pri návrate z krajín s potvrdeným výskytom vírusu. Všetci dnes musíme zodpovedne zvažovať riziká ciest do zahraničia,“ zhrnul preventívne opatrenia bratislavský župan Juraj Droba.

MYSLÍME NA VAŠE ZDRAVIENechávame nič na náhodu, nechceme nič zanedbať.Tri čaty odborníkov starostlivo vydezinfikovali…

Gepostet von Staré Mesto – srdce Bratislavy am Sonntag, 1. März 2020

„Bratislavský kraj spoločne s dopravcom Slovak Lines zvyšuje početnosť dezinfekcie prímestských autobusov. V tejto chvíli je vydezinfikovaných 130 autobusov vrátane klimatizácie a kúrenia. Madlá v spojoch sú potiahnuté špeciálnym polymérom, ktorý neutralizuje vírusy a baktérie,“ predstavil platné preventívne opatrenia župan Juraj Droba.

Dôkladná dezinfekcia trvá až 6 hodín a z bežne vyčistených dvoch autobusov denne sa zvyšuje kapacita na 5 dôkladne vydezinfikovaných autobusov denne. Vedenie Bratislavského samosprávneho kraja necháva účasť na plánovaných hromadných udalostiach na zvážení riaditeľov škôl, divadiel aj zariadení sociálnych služieb.

Nové prípady hlásia Nemecko, Rakúsko aj Česko

Celosvetovo sa novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, nakazilo už vyše 87-tisíc ľudí a podľahlo mu 2995 z nich. Ochorenie, ktoré sa prvý raz objavilo vlani v decembri v čínskom meste Wu-chan, sa rozšírilo už do viac ako 60 krajín sveta, informuje SITA.

Nemecko hlási, že počet nakazených sa tu takmer zdvojnásobil na 117, informoval o tom v nedeľu Ústav Roberta Kocha pre kontrolu a prevenciu chorôb. Viac ako polovicu prípadov pritom evidujú v najľudnatejšej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Štyri nové prípady ohlásilo Rakúsko, ktoré má tak aktuálne 14 nakazených. Všetci štyria noví pacienti sú vo Viedni, pričom je medzi nimi aj nemecký pár.

Koronavirus

COVID-19 (koronavirus) – prakticke informacie

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Samstag, 29. Februar 2020

Prvé tri prípady potvrdila Česká republika. Na mimoriadnej tlačovej konferencii to oznámil český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, podľa ktorého sú pozitívne testovaní dvaja Česi a jedna americká turistka. Taliansko ešte v sobotu informovalo, že počet nakazených v krajine dosiahol 1128 a zomrelo už 29 ľudí. Prvé úmrtia v uplynulých dňoch potvrdili Spojené štáty, Austrália a Thajsko.

Gepostet von Polícia SR – Bratislavský kraj am Freitag, 28. Februar 2020

Aj Slovensko dôsledne monitoruje situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19. Na hraničných priechodoch s rakúskou hranicou sa realizujú kontroly, ľudia, ktorí prichádzajú na Slovensko dostávajú informačné letáky z dielne Úradu verejného zdravotníctva SR s praktickými informáciami a radami ohľadom nového koronavírusu.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR rozposiela všetkým ľuďom, ktorí prichádzajú na územie Slovenska, SMS správy s praktickou informáciou ohľadom koronavírusu. Ministerstvo dopravy SR zabezpečilo, že na letiskách v Bratislave, v Poprade a v Košiciach sa realizujú kontroly aj v zmysle merania teploty cestujúcim.

Zdroje: BSK, SITA, dw.com, orf.at, uvzsr.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech