Britské kamióny jazdia na potravinovom odpade

  • Produkujú oveľa menej emisií skleníkových plynov a ešte k tomu majú takmer dvojnásobný dojazd.
  • Produkujú oveľa menej emisií skleníkových plynov a ešte k tomu majú takmer dvojnásobný dojazd.

Potravinový odpad bol vždy tak trochu strašiak pre Waitrose, veľkého britského predajcu, ktorý už v roku 2012 zastavil vyhadzovanie zvyškov na skládky. Dokonca niektoré zo svojich cestovín fusilli balí do škatuliek čiastočne vyrobených z recyklovaných zvyškov potravín, o ktorých sa hovorí, že znižujú využitie prírodnej dužiny stromov o 15 % pri súčasnom znížení emisií skleníkových plynov o pätinu. Ale Waitrose chce posunúť záležitosť ďalej, doslova i obrazne. Supermarket oznámil, že jeho kamióny budú jazdiť výhradne na biometán vyrobený z potravinového odpadu.

foto: inhabitat.com

Potravinový odpad je znepokojujúcou záležitosťou v Spojenom kráľovstve. Zatiaľ čo 8,4 milióna rodín v Spojenom kráľovstve poriadne nevie, čo dať do úst, denný objem potravinového odpadu z domácností aj naďalej stúpa a v roku 2015 dosiahol odhadovanú výšku 7,3 milióna ton.

Waitrose, podľa The Times, spolupracuje s CNG Fuels pre prerobenie 10-tich nákladných automobilov na 100-percentne obnoviteľný biometán. Kamióny dokážu na jedno natankovanie prejsť až 500 míľ, čo je skoro dvojnásobok súčasného priemeru a pritom bežia v podstate na hnijúcom jedle.

foto: thetimes.co.uk

„Budeme môcť vykonávať dodávky do našich predajní, bez toho aby museli tankovať mimo základne,“ uviedol vo vyhlásení Justin Laney z John Lewis Partnership, spoločnosti ktorá prevádzkuje Waitrose.

Pretože biometán je o 40 % lacnejší než diesel, všetky investície do prerábok sa podľa CNG Fuels do dvoch rokov vrátia. “Obnoviteľný biometán je oveľa lacnejší a čistejší ako diesel, a vďaka dojazdu až do 500 míľ (cca 800 km) dokáže zlepšiť transportné operácie,” povedal CEO CNG Fuels, Philip Fjeld.

Ďalšie plus? Alternatívne palivá produkujú o 70 % menej oxidu uhličitého, čo dokáže dodať potrebnú vzpruhu záväzku Európskej únie, znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 40 %.

foto: news.trust.org

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK