Budúcnosť je tu: Americká miliardárka skúša vďaka génom predpovedať, na čo ochorieš

  • Genetické testy zo slín môžu predpovedať riziko rôznych chorôb
  • Zároveň zohrávajú veľkú rolu aj pre gigantické zisky spoločnosti 23andMe
všetko je v génoch
Pixabay/PublicDomainPictures, Instagram/Anne Wojcicki
  • Genetické testy zo slín môžu predpovedať riziko rôznych chorôb
  • Zároveň zohrávajú veľkú rolu aj pre gigantické zisky spoločnosti 23andMe

V genetike sa skrýva viac informácií, než si uvedomujeme. Spoločnosť 23andMe je toho dôkazom. Svojimi genetickými testami sa snaží jednotlivcom umožniť efektívnejšiu zdravotnú starostlivosť na základe ich genetiky. Ďalším cieľom firmy je vytvoriť databázu pre komerčných a akademických výskumníkov, čo by mohlo zlepšiť systém zdravotnej starostlivosti.

Americkej miliardárke Anne Wojcicki boli témy týkajúce sa zdravotníctva a biotechnológií blízke ešte predtým, než sa v roku 2006 stala spoluzakladateľkou spoločnosti. Fakt, že dôkazy o zlepšení zdravotného stavu vďaka informáciám genetickej analýzy nie sú jednoznačné, ju neodrádza. V roku 2013 ju americký obchodný časopis Fast Company uviedol ako najodvážnejšiu generálnu riaditeľku.

Genetika ako kľúč k zisteniam

Wojcicki v podcaste pre súkromnú finančnú a investičnú poradenskú spoločnosť The Motley Fool povedala, že jedno sklamaní je, že genetika sa bežne nepoužíva ako súčasť primárnej starostlivosti. 

Jedným najzaujímavejším aspektom ľudského genómu je, že sme na 99,5 % rovnakí, takže „23andMe nerobí celkovú analýzu ľudského genómu, kde by sa skúmali všetky varianty, ale tie, o ktorých sa vie, že sú odlišné“. Napríklad Parkinsonova choroba alebo diabetes 2. typu nie sú u ľudí rovnaké.

Kým niektorí lekári boli voči testovaniu skeptickí, spoločnosť predala viac ako 10 miliónov genetických testovacích súprav. Až 80 % ľudí, ktorí absolvujú testy, sa rozhodne nechať spoločnosti použiť ich zdravotné údaje na vývoj liekov, čo pomáha vytvoriť bezplatnú genetickú databázu.

všetko je v génoch
zdroj: Pixabay/PublicDomainPictures

Prvým produktom firmy bol test vzorky slín, ktorého cena bola 999 dolárov. Zákazníci sa mohli dozvedieť viac o svojom pôvode či o pravdepodobnosti určitých chorôb.

V roku 2008 časopis Times Magazine označil miliardárkinu genómovú testovaciu súpravu založenú na slinách ako vynález roka. 

Od testovania až k vývoju liekov

Budúci úspech firmy bude pravdepodobne zohrávať veľkú rolu v tom, či dokáže prejsť z genetickej testovacej spoločnosti na spoločnosť špecializovanú na vývoj liekov. Doposiaľ má uzavreté zmluvy s farmaceutickým gigantom GSK a španielskou spoločnosťou Almirall, písal Forbes. 

V roku 2015 založila vlastné oddelenie na vývoj liekov, aj keď kvôli komplikovanosti neprejde približne 80 % prípravkov klinickými skúškami a kvôli tomu je vývoj drahý.

Veľké straty

Ceny akcií spoločnosti po oznámení straty vo výške 217 miliónov dolárov za rok 2021 klesli. Zisk im môžu zaručiť genetické testy zo slín, ktoré predpovedajú riziko rôznych chorôb. Od založenia spoločnosti poskytlo vzorku slín viac ako 12 miliónov ľudí.

Firma už v minulosti nebola ďaleko od krachu. V roku 2013 americký federálny Úrad na kontrolu potravín a liečiv Wojcicki nariadil okamžité zastavenie predaja testov.

Zisk alebo pomoc?

Z testov sa stal populárny trend. Firemná aplikácia pripomína svojim používateľom aj potrebu pitného režimu či odporučí na obed predjedlo z rajčín, ktoré podľa niektorých štúdií zohrávajú rolu v oddialení Parkinsonovej choroby.

Forbes uviedol, že v roku 2011 mala firma len 100-tisíc zákazníkov. V roku 2013 začala Wojcicki rokovať s obchodným reťazcom Target o zavedení testov do regálov s vitamínmi a teplomermi. Do regálov sa dostali až o tri roky.

V súčasnosti ich môžete nájsť aj na webe firmy, kde ich predáva prostredníctvom obchodníkov ako Amazon alebo Walgreens. Existuje dokonca predplatné, ktoré ale bolo na určitý čas pozastavené. 

Zdroje: Forbes, Fool, Forbes, Harward Business Review, Mobihealthnews, Forbes, Celeb-true

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá