Budúcnosť mobilnej fotografie je v duálnych objektívoch

  • Má ich LG, má ich aj dravý Huawei. Onedlho ich vraj bude mať aj iPhone. Dva objektívy, ktoré robia simultánne zábery sa vraj postarajú o lepšiu kvalitu a širší záber.
huawei-p9-and-p9-plus-officially-introduced-with-leica-dual-camera-setups-502648-3
  • Má ich LG, má ich aj dravý Huawei. Onedlho ich vraj bude mať aj iPhone. Dva objektívy, ktoré robia simultánne zábery sa vraj postarajú o lepšiu kvalitu a širší záber.

Pri aktuálnych trendoch majú dizajnéri zviazané ruky. Do čoraz tenších smartphonov sa už teraz snažia vtesnať čo najvýkonnejšie fotoaparáty a zatiaľ sa im to darí. To, čo sa s mobilom dá odfotiť dnes, sa ani len nemôže porovnávať s mobilnými fotoaparátmi spred desiatich rokov. Lenže ak majú mobily ostať rovnako tenké, technológie sa onedlho dostanú na vrchol svojich možností. Ďalej by ich mala doviesť až druhá šošovka. Jej potenciálne verzie sú rôzne.

 

LG aj Huawei už v sebe tieto technológie majú. LG G5 a jeho druhý 8-megapixelový foťák sa dopĺňa s tým hlavným, 16-megapixelovým. Spolu tvoria lepšie, širšie, ostrejšie a farebnejšie fotky, čo je celkom široký záber vylepšení. Ani minimalistické parametre tohto zariadenia však celkom nestačili a preto je hlavný foťák umiestnený pod vypuklinou na zadnej strane mobilu. Celý výmysel je sústredený najmä na to, aby sa do fotky viac zmestilo. Širší záber vytvorí krajšie panorámy krajiniek, architektonických záberov, ale aj skupinových fotiek ľudí.

and-lg-gave-the-g5-a-premium-aluminum-unibody-design.jpg

foto: techinsider

 

Oproti tomu máme Huawei model P9, ktorý sa naopak sústredí výsostne na kvalitu samotnej fotky. Aj keď má foťáky dva, žiadne vypukliny nie sú súčasťou dizajnu. Technológia sa vpratala do obmedzeného priestoru a zaobstarala ju legendárna LEICA. Zatiaľ čo jeden – hlavný – foťák je farebný, druhý je monochromatický (čiernobiely). Výsledkom je zachytávanie trikrát viac svetla než dokážu bežné foťáky, čo má samozrejme na svedomí ostrejšie a jasnejšie fotky. Huawei, ako jeden z najtenších produktov svojho druhu na trhu, prekvapil nielen dvojitým foťákom, ale aj výkonnou batériou, ktorú do seba vtesnal. Samotné fotografické zručnosti najviac potešia milovníkov detailných a kvalitných záberov, pri ktorých sa ani poriadny zoom nerovná nekvalitnej šmuhe.

 

500221-huawei-p9-dual-camera-lens

foto: pcmag

 

Aj napriek všetkým pokrokom fotky oboch noviniek však ostávajú rovnako ploché, ako takmer každá digitálna fotka. Film, ani žiadne 3D technológie, sme od nich síce nečakali, no vycibrení fajnšmekri aj tak vedia, že na dobré fotky sú tu napriek všetkému najlepšie fotoaparáty, nie mobily. Možno v budúcnosti prepoja dizajnéri technológie foťákov na film s malými priestormi našich smartphonov. Momentálne by to bez externých zariadení nešlo. Naviac, duálny systém so sebou prináša mierne oneskorenie samotného vytvorenia fotky. Zároveň vraj nejde o nič zásadne odstrašujúce. Kvalita za to zrejme stojí.

huawei-mate-8-hands-on-camera-viewfinder-2-1500x1000

foto: digital trends

 

Rozhodujúcim bude, či sa do gangu duálnych foťákov pridá aj dlhoročný líder – Apple. Objavili sa zvesti tom, že práve iPhone 7 Plus by v sebe mal mať niečo podobné zabudované, no zatiaľ to nie je celkom isté. Isté je však určite to, že ak s tým začne Apple, začnú všetci. Stále si na trhu totiž drží pozíciu trendsettera a firiem, ktoré horlivo kopírujú, bude vždy dosť. Napokon, podobne začínal aj Huawei. Zdá sa teda, že hlavným trendom mobilovej fotografie skutočne bude foto dualita. A v ďalekej budúcnosti objektívov bude možno ešte viac. Nuž, nechajme sa invenčnosťou aj kvalitou prekvapiť.

lg_g5_ap_418

foto: gadgets

Zdroj: The Verge, zdroj titulnej fotografie: softpedia.com, zdroj prezentačnej fotografie: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK