Bývalú lekáreň premenili na novú minimalistickú kaviareň. Sídli v majestátnej historickej budove v centre Bratislavy

  • V centre Starého Mesta vyrástol unikát
  • Slúži na podporu dobrej veci
Bývalú lekáreň premenili na nové minimalistické bistro. Sídli v majestátnej historickej budove v centre Bratislavy
apoteka.io, reprofoto:Instagram/mariaesthetic.beauty
  • V centre Starého Mesta vyrástol unikát
  • Slúži na podporu dobrej veci

V centre mesta na adrese Panská 13 nájdeš nový svieži podnik s názvom APO+EKA, alebo jednoducho Apoteka Bratislava, za ktorým stojí organizácia Magna.

„Konzumáciou nápojov, jedla a kúpou produktov s označením Apoteka podporujete organizáciu Magna, ktorá prináša zdravotnú a humanitárnu pomoc obetiam konfliktov, prírodných katastrof a epidémií. Pomáhate zachraňovať životy každý deň tam, kde je to najviac potrebné,“ píše sa na webe kaviarne. Platí, že Apoteka poskytuje 100 % výnosu na podporu aktivít Magna.

Vyniká dizajnom

„Minimalistický, vkusný a estetický priestor obklopený históriou samou. Atypický klenbovitý strop v kombinácii s veľmi vkusnými prvkami v interiéri zaujmú už na prvý pohľad. Vzhľad interiéru pôsobí prirodzene, útulne a ladený je do neutrálnych pieskových odtieňov. Tento architektonický skvost, predstavuje veľmi vydarený koncept,“ opísala svoje dojmy na Instagrame zákazníčka mariaesthetic.beauty.

Zároveň tu funguje aj Pinakoteka, ktorá predstavuje umelecké diela, ktoré sú podľa jej autorov potrebné pre pochopenie temných stránok súčasného sveta. Prostredníctvom dynamického dialógu sa pokúša vyriešiť mnohé dichotómie nášho prepojeného, no zároveň rozbitého sveta.

„Naša blízkosť k ľuďom v núdzi si vyžaduje, aby sme o nich hovorili. Pinakoteka je našou odpoveďou na potrebu zvýšiť povedomie o ich situácii, aby nám v konečnom dôsledku pomohla zlepšiť ich stav.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Čerstvá Bratislava (@cerstvabratislava)

Momentálne tu môžeš vidieť výstavu fotografií talentovaného Martina Bandžáka. Nafotil ju priamo v Iraku a navyše je doplnená ilustráciami od umelkyne Terezy Abaffy. Výstava tu potrvá do 3. septembra.

„Láska k umeniu sa u mňa vyvíjala už od detstva. Moja mama je výtvarníčkou a aj jej strýko bol jedným z neopomenuteľných slovenských maliarov. V živote som mala aj fázu, bolo to v období, keď som chodila na gymnázium a o umení som veľmi počuť nechcela. Ale aj vtedy som stále niečo tvorila. Život to však nakoniec zariadil sám. Nedostala som sa na bilingválne štúdium a druhou možnosťou bola bratislavská ŠUPKA. Pripravovala som sa na ňu rok a podarilo sa,“ prezradila pre Startitup Tereza Abaffy.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ᴀᴇꜱᴛʜᴇᴛɪᴄ ʙᴇᴀᴜᴛʏ (@mariaesthetic.beauty)

Hovorí, že pri tvorbe je pre ňu najdôležitejšia hravosť. „Odpozorovala som na sebe, že keď sa prestanem hrať a začnem to brať príliš vážne, výsledok ma nebaví a nie je dobrý. Myslím, že pre samotného výtvarníka je celkom ťažké opísať svoju tvorbu slovami. Tvoríme preto, aby ten obraz hovoril za nás. Možno preto nie som spisovateľka, ale výtvarníčka.“

Martin Bandžák

Fotograf Martin Bandžák sa narodil v roku 1975 v Bratislave v Československu. Časť detstva prežil v Zambii, kde jeho rodičia pracovali ako lekári. Vo svojich fotografických projektoch sa zameriava na ľudí žijúcich na okraji spoločnosti a v krízových situáciách po celom svete.

V roku 2001 spoluzaložil humanitárnu organizáciu Magna. Organizácia poskytuje lekársku a nutričnú pomoc deťom a ich rodinám na troch kontinentoch.

„Nečinnosť a mlčanie väčšiny, ktoré často spôsobuje smrť tisícom ľudí, bolo súčasťou toho, čo mňa a Denisu Augustínovú motivovalo pred 20 rokmi k vytvoreniu efektívneho a flexibilného systému zdravotnej a humanitárnej pomoci. Svedectvo, rozprávanie o osudoch trpiacich a ochota pomôcť im sa stali základom pre vytvorenie organizácie Magna,“ hovorí Martin.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ambrela.org (@ambrela_org)

V roku 2010 mu medzinárodná porota Czech Press Photo (CPP) udelila hlavnú cenu Fotografie roka za fotografiu mladého dievčaťa zraneného pri zemetrasení na Haiti a v roku 2017 za fotografiu chlapca Hizballáha. Okrem toho bola jeho práca mnohokrát ocenená na Czech Press Photo a ďalších súťažiach.

V roku 2008 vydal svoju prvú knihu Stratené životy mapujúcu pandémiu HIV/AIDS v Kambodži. Vyšla mu aj jeho druhá kniha Siempre o zabudnutej komunite domorodých obyvateľov v Nikarague. Od roku 2002 žije striedavo v Phnom Penhe a Bratislave.

Zdroj: apoteka.io

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá