Čaká nás dlhé obdobie zdražovania. Hrozí, že inflácia bude na dvojciferných číslach, hovorí Kažimír

  • Guvernér Národnej banky Slovenska konštatuje, že inflácia môže zostať vyššie nad dvojpercentným cieľom dlhšiu dobu
  • Zvyšujú sa verejné výdavky na pomoc a rovnako aj výdavky na zbrojenie
  • Zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb nepríde podľa neho okamžite
  • Oživenie ekonomiky po pandémii sa podľa neho zrejme pribrzdí
kažimír
TASR/Martin Baumann
  • Guvernér Národnej banky Slovenska konštatuje, že inflácia môže zostať vyššie nad dvojpercentným cieľom dlhšiu dobu
  • Zvyšujú sa verejné výdavky na pomoc a rovnako aj výdavky na zbrojenie
  • Zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb nepríde podľa neho okamžite
  • Oživenie ekonomiky po pandémii sa podľa neho zrejme pribrzdí

Riziko, že inflácia zostane vyššie nad dvojpercentným cieľom dlhšiu dobu, je v porovnaní s predvojnovým stavom ešte väčšie. V komentári to konštatuje guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. Rada guvernérov Európskej centrálnej banky vo štvrtok preto rozhodla o znížení objemu a urýchlení ukončenia programu nákupu aktív (APP), a to aj napriek vojne na Ukrajine.

„Už pred ruskou inváziou na Ukrajinu sme čelili prudkému rastu inflácie, ktorý bol ťahaný najmä rastom cien energií a potravín. Inflácia na Slovensku a za celú eurozónu mesiac čo mesiac negatívne prekvapuje, tak nás, ako aj analytikov,“ hovorí Kažimír. Riziko vyššej inflácie je teda podľa neho ešte väčšie. Negatívne na situáciu vplývajú aj vysoké ceny ropy, plynu, obilnín a rôznych iných surovín.

Zvyšujú sa verejné výdavky na pomoc a rovnako aj výdavky na zbrojenie. Ak nenastane prímerie, skôr či neskôr sa podľa Kažimíra pretavia aj do cien iných tovarov a služieb. „To by malo veľmi negatívny dopad na rozpočet domácností a podnikov. Predstavuje to riziko pre ekonomiku, vrátane silných tlakov na vyššie mzdy. Úlohou vlád v Európe, ale aj Európskej komisie, bude chrániť tých najslabších,“ povedal guvernér NBS.

Rozhodnutie o znížení tempa nákupov v rámci APP programu a skoršie ukončenie týchto nákupov najneskôr v septembri považuje Kažimír za správne. „Silne som ho podporoval,“ doplnil Kažimír. Celé to je podľa neho podmienené vývojom v ekonomike a finančnom sektore v nasledujúcich mesiacoch, čo považuje za rozumné v týchto neistých časoch. „Zároveň je to prejav nášho neoblomného odhodlania pokračovať v politike zabezpečujúcej postupný pokles inflácie k nášmu cieľu v najbližších rokoch. To si vyžaduje normalizáciu nastavenia menovej politiky po etapách,“ uviedol Kažimír.

Zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb nepríde podľa neho okamžite, to má zatiaľ svoj čas. Načasovanie a tempo prichádzajúceho sprísňovania menovej politiky sa určí podľa podmienok v ekonomike, spoločne s pribúdajúcimi informáciami. „Aj tu platí, že mimoriadne neistý vývoj nás nabáda k tomu, aby sme si príliš nezväzovali ruky. Po rokovaní máme maximálnu flexibilitu a široký manévrovací priestor,“ myslí si guvernér NBS.

Oživenie ekonomiky po pandémii sa podľa neho zrejme pribrzdí. Rastúce ceny komodít, stupňujúca sa neistota v ekonomike, ako aj sankcie uvalené na Rusko, budú doliehať na výkonnosť ekonomiky. Čo sa týka slovenského finančného sektora, ten je podľa Kažimíra v dobrej kondícii.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá