Časti tiel lietali vzduchom ako igelitky, bolo to ako súdny deň, uviedol svedok výbuchu. Afganci aj Taliban vinia USA

  • Stále nie sú známe presné počty ľudí, ktorí zahynuli pri výbuchu na Kábulskom letisku
  • Za výbuch môže jeden útočník, tvrdí Petangón. USA pokračuje v evakuácii, hrozia aj ďalšie útoky, ktoré očakávajú
  • Do sveta sa dostávajú svedectvá preživších, z ktorých mrazí. Telá mali lietať ako igelitky
  • Jeden z nich tvrdí, že si myslel, že nastal súdny deň. Niektorí Afganci vinia Američanov
Kabul victim
Jedna z obetí výbuchu v Kábule drží v ruke víza potrebné na vycestovanie z krajiny., SITA/AP, Wali Sabawoon
  • Stále nie sú známe presné počty ľudí, ktorí zahynuli pri výbuchu na Kábulskom letisku
  • Za výbuch môže jeden útočník, tvrdí Petangón. USA pokračuje v evakuácii, hrozia aj ďalšie útoky, ktoré očakávajú
  • Do sveta sa dostávajú svedectvá preživších, z ktorých mrazí. Telá mali lietať ako igelitky
  • Jeden z nich tvrdí, že si myslel, že nastal súdny deň. Niektorí Afganci vinia Američanov

Ešte stále nie je presne známe, koľko životov si vyžiadal včerajší samovražedný útok na kábulskom letisku v Afganistane. Americké médiá, vrátané denníka New York Times, sa odvolávajú na afganských predstaviteľov zdravotníctva a tvrdia, že pri útoku zahynulo až 170 ľudí a najmenej 200 bolo zranených. Tento odhad je priebežný a nezahŕňa ani 13 amerických vojakov, ktorí tiež zomreli pri útoku.

Podľa britskej stanice BBC zahynulo pri útoku najmenej 90 ľudí a ďalších 150 bolo zranených. Britské úrady informovali, že zabití boli aj dvaja britskí občania a dieťa ďalšej britskej občianky.

Panarabská stanica al-Džazíra však píše o najmenej 110 obetiach.

Za výbuch mohol jeden samovražedný útočník 

Pentagón je teraz presvedčený, že za útoky je zodpovedný jeden samovražedný útočník, uviedlo v piatok americké ministerstvo obrany (Pentagón) s tým, že k druhej explózii nedošlo, uvádza TASR.

„Sme názoru, že v hoteli Baron alebo v jeho blízkosti nedošlo k druhému výbuchu, že išlo o jedného samovražedného útočníka,“ povedal na tlačovej konferencii generál Hank Taylor.

zdroj: TASR/AP. Na satelitnej snímke letisko Hámida Karzaja v Kábule a miesto výbuchu pri (letiskovej bráne s označením) Abbey Gate 26. augusta 2021.

Pentagón pôvodne informoval, že v blízkosti kábulského medzinárodného letiska došlo k dvom samostatným útokom.

Predstavitelia Pentagónu tvrdia, že situácia je „extrémne nebezpečná“ a hrozia aj ďalšie útoky od teroristov z Islamského štátu. Na hrozbu ďalších útokov sa USA aktívne pripravuje a očakáva, že k nim dôjde. Napriek tomu pokračuje evakuácia, uvádza ABC News.

Telá a časti tiel lietali vo vzduchu ako tornádo

Útok sa odohral pri jednom z vchodov do letiska, Abbey Gate, kde sa zhromažďuje množstvo ľudí, ktorí sú držiteľmi víz. Bývalý americký ranger Jariko Denman pre televíziu ABC opísal bežné dianie pri bráne ako „moshpit (miesto na koncerte, kde sa tlačí a vzájomne do seba naráža množstvo ľudí) na steroidoch.“

Zatiaľ čo sa snažia Američania a Afganci zistiť, aký priebeh mal útok, do sveta sa dostávajú svedectvá preživších, z ktorých mrazí. 

zdroj: SITA/AP, Mohammad Asif Khan

Preživší Afganec opísal scény z letiska ako scény zo súdneho dňa. „Videl som telá a časti tiel lietať vo vzduchu ako tornádo, ktoré berie do vzduchu igelitové tašky. Videl som telá a časti tiel, starších a zranených mužov, ženy a deti roztrúsené v mieste výbuchu,“ uviedol Afganec pre agentúru Reuters. „V tomto živote nie je možné vidieť súdny deň, ale dnes som videl súdny deň, bol som toho svedkom na vlastné oči.“

Dodal, že telá, ktoré sa nachádzali v kanáli, sfarbili vodu, ktorá ním prúdi, na červeno.

zdroj: SITA/AP, Khwaja Tawfiq Sediqi

Ľudia zhoreli zaživa

„Ľudia horeli zaživa, ľudia nemohli dýchať,“ povedal pre Washington Post jeden z afganských očitých svedkov, ktorý čakal so svojou manželkou a rodinou na evakuáciu.

„Mŕtvi ľudia boli všade,“ povedal druhý Afganec. „Videl som ženu v krvi, zabalenú v prikrývke od krvi.“

Rovnaké zábery opisoval aj spravodajca Sky News Mark Stone, ktorý tvrdil, že z Kábulu prichádzajú zábery, ktoré nie je možné odvysielať, „pretože sú také strašné“. Videá zachytávajú miesto výbuchu pred bránou letiska, kde čakali tisíce ľudí.

zdroj: SITA/AP, Wali Sabawoon

Niektoré videá ale začali kolovať na sociálnych sieťach, pričom zachytávajú množstvo tiel v kanáli aj v blízkosti brány, krv a rozhádzané oblečenie i batožinu.

Do nemocníc boli prevezené desiatky ľudí. Rosella Micciová, vedúca oddelenia pohotovosti, uviedla pre Washington Post, že aj bez výbuchu bola jej nemocnica naplnená už na 80 percent svojej kapacity.

Zas**tá Amerika, niektorí Afganci vinia USA

Taliban tvrdí, že za výbuch nesú zodpovednosť Američania, pretože bezpečnosť letiska zastrešovali oni. Aj niektorí bežní ľudia vinia za posledné udalosti v Afganistane USA. Spojené štáty kritiku odmietajú a tvrdia, že cestu k letisku a checkpointy kontroloval práve Taliban.

Mám už toho po krk,“ povedal jeden Afganec na letisku. „Zas**tá Amerika, prečo evakuuješ ľudí a potom ich zabíjaš?“

zdroj: SITA/AP, Khwaja Tawfiq Sediqi

Bežní Afganci opisujú aj pocit zrady náhlym odchodom Američanov. Afganská aktivistka za ľudské práva Paštana Durraniová pre CNN uviedla, že odchod Američanov a dohoda s Talibanom vydávajú jasný príklad, že násilie a zneužívanie Talibanu je prijateľné.

„USA prišli pre svoj vlastný prospech a pre vlastnú vojnu, ale bojovalo sa len na našom území,“ povedala Durraniová. „Americký prezident povedal, že sme krajina, ktorá vedie drobné boje o naše kmene. Práve kmene ma chránia. Sú to rôzne etniká, ktoré ma chránia. Sú to iní spojenci ako tí, ktorých som si v priebehu rokov vybudovala a ktorí sú tu ochotní ma chrániť,“ dodala aktivistka, ktorá naráža na včerajšie slová Joea Bidena. Americký prezident tvrdil, že úlohou USA nikdy nebolo budovať demokraciu v krajine, ktorá nikdy nebola zjednotená.

Zdroje: New York Times, BBC , al-Džazíra, TASR, ABC News, ABC, Reuters, Washington Post, CNN, Sky News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech