Ceny bytov na Slovensku šli dole o tisíce eur. Môže si ich dovoliť čoraz menej ľudí

  • Ceny bytov na Slovensku už tretí štvrťrok klesajú
  • Väčšina z nich aj medziročne
sídlisko paneláky nehnuteľnosti reality banská bystrica
Sídlisko, Ilustračný obrázok, TASR/Lukáš Mužla
  • Ceny bytov na Slovensku už tretí štvrťrok klesajú
  • Väčšina z nich aj medziročne

Ceny bytov už tretí štvrťrok klesajú, väčšina aj medziročne. Vyplýva to z Trhových reportov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk. Podľa neho pokles cien bytov pokračuje aj v prvom kvartáli nového roka a vo viacerých mestách sa vrátili na úroveň zo začiatku roku 2022.

V mestských častiach Bratislava V, Košice II a IV a v Prešove niektoré segmenty medziročne klesli takmer o 10 percent. Kým na konci roku 2022 klesali ceny slovenských bytov štvrťročne, v tomto roku je zjavný pokles aj v medziročnom porovnaní.

Pozitívny trend

„Najvýraznejšie to môžeme vidieť pri menších bytoch, kde sú mínusové čísla vo väčšine regiónov,“ konštatuje portál s tým, že výnimkou je len Trnava s kvartálnym aj medziročným nárastom cien.

Poklesu cien vzdorujú aj centrálne časti Bratislavy a Košíc. „Z našich údajov je evidentný určitý trend, nakoľko ceny sú v poklese tretí kvartál za sebou,“ hovorí analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský s tým, že na začiatku roka 2022 začali ceny prudko rásť pre ohlásené zvyšovanie úrokových sadzieb.

„Aktuálne sme sa vrátili niekde na začiatok minulého roka. Tento trend môžu otočiť zmeny ekonomickej situácie na Slovensku i v Európe,“ dodáva.

Ceny dvojizbových bytov oproti minulému roku najviac poklesli v Bratislave V o 9,35 percenta, Košiciach III o 8,78 percenta, Košiciach IV o 9,4 percenta a v Prešove o 8,27 percenta. „Pri trojizbových bytoch pokles nie je až taký výrazný,“ konštatuje portál s tým, že celoslovenským trendom sa tradične vymyká centrum Bratislavy, kde ceny väčších bytov síce kvartálne mierne klesli, ale medziročne sú stále drahšie o 19,76 percenta.

Oveľa miernejšie rastú trojizbové byty v častiach Bratislava IV, Bratislava V, Košice III a v Nitre. „Segment trojizbových bytov je vždy stabilnejší, ako pri menších bytoch. Dôvodom je aj menší počet takýchto bytov na trhu,“ uzatvára Pružinský.

Dostupnosť bývania pre mladých

Úrokové sadzby na hypotékach však neustále stúpajú, čo niektorých odrádza od vlastného bývania. Dostupnosť bývania pre mladých sa podľa spoločnosti Partners Group zhoršuje.

Problémom nie sú len vysoké mesačné splátky, ale aj maximálny limit úveru, ktorý banka poskytne. Vyššie splátky zase môžu dostať do úverovej pasce ľudí, ktorí už úver na bývanie majú a fixácia na hypotéke sa im končí v najbližších dvoch rokoch.

ruky v ktorých sú položené bankovky
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Koncom minulého roka sa prvýkrát od roku 2019 začali ceny nehnuteľností na bývanie hýbať smerom nadol a mnohí v tom zacítili príležitosť. Podľa analytika Finančného kompasu Mateja Dobiša však tento trend neplatí plošne a pre všetky typy nehnuteľností.

Reálny pokles nehnuteľností je podľa neho vyčísliteľný len ťažko, keďže z trhu zmizli vplyvom vyšších úrokov ponuky, ktoré sa predávajúci rozhodli podržať.

„Z ponúk, ktoré sú online, však vidíme zatiaľ minimálne poklesy. Ceny nehnuteľností sa často zvyknú označovať ako nadhodnotené, aktuálne obdobie však môžeme vnímať ako test ich reálnej hodnoty,“ vysvetľuje Dobiš.

Nemožný odhad

Ako pokračoval odborník na investovanie zo spoločnosti Partners Group Maroš Ovčarik, oplatí sa počkať a využiť prípadne ešte väčší pokles.

„Makroukazovatele naznačujú spomalenie ekonomického rastu. Posledný kvartál minulého roku už ceny nehnuteľností začali klesať a úrokové sadzby na hypotékach sa strojnásobili oproti svojim historickým minimám zo začiatku roku 2022. To všetko hrá v prospech ďalšieho poklesu cien nehnuteľností,“ uvádza Ovčarik.

Aj pri nehnuteľnostiach však podľa neho platí, že predpovedať s istotou ich budúci vývoj je nemožné, podobne ako pri akciách. „Pokiaľ človek plánuje nehnuteľnosť vlastniť roky, dobrou správou je, že ceny nehnuteľností v dlhých horizontoch rastú. A pokiaľ nehnuteľnosť kupuje na bývanie a nie na špekuláciu, ani prípadný dočasný pokles jej hodnoty by ho nemal výraznejšie vyrušiť,“ dodáva Ovčarik.

Ako ďalej uviedla odborníčka na osobné financie z Partners Group Ivana Mikitová, ideálny moment na kúpu nehnuteľnosti neexistuje, rovnako ako pri investovaní. Zabezpečenie vlastného bývania je jedna zo základných potrieb a vždy bude podľa nej výhodnejšie vlastniť nehnuteľnosť, ako si ju prenajímať.

„Navyše, fixácia, ako aj úroková sadzba sa počas 30 rokov niekoľkokrát zmenia. Takzvaný normál v tomto prípade neexistuje. Hypotekárny sentiment by nemal byť dôvodom, aby sme menili naše sny a plány,“ dodala Mikitová.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá