Čerešnička na blamáži menom TechMatch

  • Kauza okolo konferencie TechMatch vyrástla aj mimo slovenskú startupovú komunitu, čo je určite dobré. Upozorniť na nekalé hospodárenie s verejnými zdrojmi je to najmenej, čo proti nemu môžeme urobiť. Ako plynie čas, vychádzajú na povrch nové smutné fakty, na základe ktorých sa odhaľujú skutočné škody, ktoré SBA pácha. Tu sa jedná o oveľa väčší prúser ako to, že wifi na pár dní za štátne peniaze stojí cez desaťtisíc.
image_1444900819.jpeg
  • Kauza okolo konferencie TechMatch vyrástla aj mimo slovenskú startupovú komunitu, čo je určite dobré. Upozorniť na nekalé hospodárenie s verejnými zdrojmi je to najmenej, čo proti nemu môžeme urobiť. Ako plynie čas, vychádzajú na povrch nové smutné fakty, na základe ktorých sa odhaľujú skutočné škody, ktoré SBA pácha. Tu sa jedná o oveľa väčší prúser ako to, že wifi na pár dní za štátne peniaze stojí cez desaťtisíc.

 

V tomto článku chcem zdôrazniť dve skutočnosti z úzadia fungovania tohto biznisu, ktoré sú navzájom prepojené. Prvou je „bezplatný“ prístup pre podnikateľov. SBA umožňuje podnikateľom, aby si vzali podporu a mohli sa tak zúčastniť TechMatchu zadarmo. Dôležité – účasť nie je zadarmo, je za podporu. Taktiež dôležité – keďže sa jedná o startupovú akciu, podnikatelia, ktorí o účasť môžu mať záujem sú ľudia, ktorí buď sú alebo chcú byť aktívni v budovaní startupov.  

 

 

V realite to funguje tak, že účastníci podpíšu vyhlásenie, že príjímajú podporu na účasť na podujatí. Táto možnosť je opísaná v texte tejto stránky. Vďaka tomuto podpisu sa naviažu priamo na európske peniaze pod zaujímavou klauzulou de minimis, ktorá je v zhrnutí vysvetlená tu. V prípade TechMatchu tak príjmu pomoc z EU fondov. Tie prevedú peniaze do rúk SBA, aby tak vykompenzovali účasť človeka, ktorý podpísal vyhlásenie. V prípade TechMatch sa podľa mojich informácií jednalo o 30.000 EUR. Inak povedané, za každého účastníka, ktorý šiel touto cestou na konferenciu „zadarmo“ dostane organizátor akcie (SBA) spomínanú sumu. TechMatch v tomto nie je ojedinelou záležitosťou. Tento trik bol použitý aj na minuloročnej akcii Startup Sharks.

 

Pekná špinavosť sama o sebe. Už to by stačilo. Bohužial ale ideme ďalej, ku druhej smutnej skutočnosti. Podľa klauzuly de minimis môže startup čerpať prostriedky touto cestou maximálne do objemu 200.000 EUR behom obdobia 3 rokov. Do tejto sumy sa samozrejme podpora v podobe „prepáčeného“ vstupného na TechMatch zarátava.

 

 

Pre úplnosť, väčšina fondov na podporu startupov, ktoré na Slovensku máme, prevádza prostriedky z európskych fondov do startupov taktiež pod klauzulou de minimis. Tie sa po pridelení konkrétnemu startupu (teda po investícií do neho výmenou za účasť) zarátavajú do limitu v rámci tejto klauzuly pre daný startup.

 

Viem, je to mierne komplikované. Predstavte si teda následovný scenár: Pracujete na novom nápade a pre inšpiráciu sa vyberiete na TechMatch. Zistíte, že ako podnikateľ sa tam môžete dostať zadarmo, stačí podpísať vyhlásenie. Idete teda do toho, však prečo nie, že? … Nevedomky ste takto prijali podporu 30.000 EUR z európskych peňazí. V priebehu nasledujúcich troch rokov chcete raisnuť peniaze pre váš projekt. Vyberiete sa tak za zástupcami niektorého z fondov, ako napríklad za Neulogy, ktorý čerpá prostriedky z eurofondov, pod klauzulou de minimis. Tí doposiaľ nedali nižšiu investíciu ako 200.000 EUR. Ak by nešli do výnimky, túto sumu vám dať nemôžu, pretože už ste zo svojho limitu odčerpali 30.000 EUR účasťou na TechMatch. Aby vás teda mohli financovať, museli by použiť financie z iných zdrojov. Čo situáciu značne skomplikuje a vašu pozíciu to veľmi zhorší. V Neulogy sú si tohoto faktu veľmi dobre vedomí a niektoré z ich startupov sa kvôli týmto dôvodom nemôžu na akcii zúčastniť.

 

 

Suma sumárum, vďaka tomu, že ste boli na konferencií TechMatch sa vám môže stať, že si zavriete dvere ku investorom. Nie je nutné vysvetľovať, že to je pri budovaní startupu vrcholne nežiadúce.

 

Uvažovať sa dá ešte ale ďalej. Odkiaľ idú ostatné prostriedky podpory, ktorými SBA dotuje? Ak z európskych fondov, tak sa na ne vzťahuje de minimis. Niekoľko Bohužiaľ známych využilo podporu SBA pri cestách na zahraničné konferencie. Ak teda napríklad niekomu kúpilo SBA lístok na Pioneers Festival, znamená to, že si tým znížil množstvo prostriedkov, ktoré bude môcť v najbližších troch rokoch čerpať? Ak áno, vedia o tom tí, ktorí takúto podporu dostali?

 

Keď sa vo svetle týchto skutočnosti pozriete na celú existenciu Slovak Business Agency zistíte, že verejná inštitúcia založená na podporu podnikania v krajine môže veľmi jednoducho dostať startupy do slepej uličky. Smutná realita fungovania verejných inštitúcií na Slovensku, ktorých výsledný efekt je presne opačný ako by mal byť.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech