Z Černobyľu sa stane obrovská solárna elektráreň

  • Zrútenie reaktoru v Černobyle na Ukrajine v roku 1986 bolo zďaleka najhoršou jadrovou katastrofou v histórii ľudstva.
fl20110417x1c
  • Zrútenie reaktoru v Černobyle na Ukrajine v roku 1986 bolo zďaleka najhoršou jadrovou katastrofou v histórii ľudstva.

Neobývateľná plocha má podstúpiť zmenu vďaka desiatkam investorov, vrátane významných nemeckých a čínskych spoločností. S financovaním vo výške miliárd dolárov, dúfajú, že zmenia plochu na gigantický komplex solárnych elektrární. Tie majú byť postavené v rozsiahlej evakuovanej zóne okolo elektrárne, ktorej priemer dosahuje viacero desiatok kilometrov.

foto: breakingenergy.com

Zóna bude prevzatá investormi, z ktorých niektorí ešte žiadajú o územné povolenie. Dve čínske spoločnosti chcú projektu darovať 1 miliardu dolárov v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Golden Concord Holdings (GLC), dcérska spoločnosť silnej čínskej skupiny zaoberajúcej sa energiou z obnoviteľných zdrojov, spolu so štátom vlastnenou China National Machinery Corporation chcú na mieste vytvoriť elektráreň s inštalovaným výkonom 1 gigawatt.

Ďalšia nemecká skupina chce postaviť 500 megawattovú elektráreň a mnoho ďalších má v pláne stavať malé 20 megawattové elektrárne v okolí. Celkový inštalovaný výkon bude dosahovať asi 2 gigawatty, čo je dosť energie pre 750 000 moderných domácností.

Cieľom tohto plánu nie je vzájomné porovnávanie medzi katastrofou jadrového výbuchu elektrárne a čistou obnoviteľnou energiou – aj keď mnoho ľudí má v mysliach práve tento obraz. Ide o to, že pôda je tu lacná a kvôli všadeprítomnej nebezpečnej radiácií pre ňu neexistuje veľa foriem využitia. Elektrárne tak môžu efektívne využiť v súčasnosti nevyužívané územie a zároveň využiť pripojenie pôvodnej elektrárne na rozvodnú sieť krajiny.

foto: nytimes.com

Nad reaktorom bol nedávno umiestnený obrovský sarkofág na ochranu krajiny pred prípadnými zrúteniami reaktora a následným únikom radiácie. Avšak vysoká úroveň radiácie v oblasti bude ešte dlho pretrvávať. Zatiaľ nie je jasné, aké bezpečnostné opatrenia budú zavedené na ochranu pracovníkov, ktorí budú stavať solárny park.

Ukrajina, ktorú trápi slabá ekonomika a proruské povstania na východe a juho-východe, bude jednoznačne spokojná s takou obrovskou medzinárodnou investíciou. Solárne elektrárne v oblasti podporuje nízkym nájomným pozemkov a garantovanými výkupnými cenami elektriny. 

foto: stuckincustoms.com

zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: japantimes.co.jp

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech