Česi dostali smart lavičku s výbornými funkciami

  • Zatiaľ, čo ešte pred pár rokmi nám telefóny ako je Nokia 3310 vydržali nabité aj niekoľko hodín, s výdržou batérií smartfónov je to o niečo horšie. Aj preto je dopyt po smart lavičkách čoraz väčší.
be
facebook.com/USEmbassyPrague
  • Zatiaľ, čo ešte pred pár rokmi nám telefóny ako je Nokia 3310 vydržali nabité aj niekoľko hodín, s výdržou batérií smartfónov je to o niečo horšie. Aj preto je dopyt po smart lavičkách čoraz väčší.

Obyvateľom českých Litoměřic najnovšie problémy s malou výdržou batérie, či nedostatkom mobilných dát vyrieši nová solárna lavička nabitá technológiami. Lavička CapaSitty ti nabije smartfón pomocou dvoch USB portov, ktoré sú samozrejme kryté pred vodou.

K dispozícii je tiež indukcia pre telefóny, ktoré podporujú bezdrôtové nabíjanie. Pre tých, ktorí sú schopní vyčerpať aj neobmedzené množstvo dát, lavička poskytuje bezplatné pripojenie k internetu. Smart lavička dokáže monitorovať aj spotrebu energie, či kvalitu ovzdušia. Všetku energiu pritom čerpá len z troch solárnych panelov s celkovým výkonom 150 W.

Súčasťou je aj batéria, ktorá zaručí, že lavička je schopná nabíjania aj v prípade londýnskeho počasia, kedy sa slnko objaví len výnimočne. Pred nabitím mobilu ťa teda nezastaví ani dážď, ani zima. Energia tejto lavičky hodnej 21.storočia, vydrží aj bez slnka približne 15 dní.

Nová lavička je vskutku kus, keďže jej hmotnosť je 350 kg. Vyrobená je z ocele, betónu a dreva. Práve vďaka využitiu týchto materiálov by mala odolať aj nekompromisným rukám vandalov. Oceľová konštrukcia, či temperované sklo by tak mali odolať aj pádu dlažobnej kocky z 20-tich metrov.

Cena solárnej lavičky je asi 100.000 Kč (3 700 eur), mesto však uhradilo iba 15 % z tejto sumy. Zvyšok bol financovaný z programu švajčiarsko-českej spolupráce.

Zatiaľ, čo v Česku ide o prvú smart lavičku, na Slovensku sme ich mohli testovať hneď na niekoľkých miestach. Inteligentná lavička bola na skúšku aj v Banskej Bystrici. Banskobystričania tak na Námestí slobody čakali na spoje mestskej hromadnej dopravy v príjemnej teplote aj v zime. Lavička bola totiž schopná udržať si teplotu do 30 stupňov Celzia. Novinku si vyskúšali aj v Košiciach, či v Bratislave, kde solárne lavičky nájdeš na Primaciálnom námestí alebo pred Fresh Marketom.


Osadzovanie smart lavičiek sa celkovo nesie v znamení konceptu Smart City. Cieľom je, aby mestá držali krok s dostupnými modernými technológiami a využívali ich pre svoj prospech, ale predovšetkým pohodlie ich obyvateľov. Týmto smerom sa výrazne uberá najmä Bratislava, kde už nájdeš okrem inteligentných lavičiek aj požičovňu elektromobilov, či bikesharing.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech