Česi sa snažia o bezpečnejší svet, prinášajú riešenie ako si ochrániť špičkové športové vybavenie

Česi sa snažia o bezpečnejší svet, prinášajú riešenie ako si ochrániť špičkové športové vybavenie

Česká firma Pealock prichádza s inteligentnou zámkou na športové vybavenie. Malá dizajnová zámka dokáže ochrániť lyže, bicykle, snowboardy, kolobežky a mnoho iných vecí. Zámka Pealock je prepojená s mobilnou aplikáciou, vďaka čomu máte neustály prehľad o chránenom vybavení. Financie na výrobu revolučnej zámky chce Pealock získať na americkom Kickstarteri. Kampaň odstartovala 21. júla a za prvý týždeň vybrala takmer $ 30000.

Nápad na inteligentnú zámku na športové vybavenie vznikol náhle, keď jeho tvorcu Mareka Valu okradli na svahu o jeho úplne nové lyže Atomic v hodnote 800 Eur. Po nahlásení udalosti poisťovni zistil, že na túto situáciu sa poistenie nevzťahuje, pretože lyže neboli zamknuté.

„Ako sa neskôr ukázalo, neboli sme jediní – v tom čase ukradli 4 páry lyží. Mysleli sme si, že vďaka špeciálnemu poisteniu športového vybavenia to nebude až taká strata, ale keďže lyže neboli zamknuté, nedostali sme od poisťovne ani jedinú korunu. Napadlo mi, že také veci by nemali byť možné. Veď svoj mobil, ktorý má rovnakú cenu ako nové lyže, tiež nenecháte ležať bez dozoru, no nie? Pri lyžiach sa to ale bežne stáva,“ detailne popísal Marek Vala vznik nápadu zámky na športové vybavenie.

Oficiálne čísla iba potvrdzujú Marekovu skúsenosť. Napríklad len v roku 2017 sa na území Rakúska odcudzilo lyžiarske vybavenie v celkovej hodnote približne 16 miliónov Eur. Počas roka 2018 vo Veľkej Británii odcudzili viac ako 96 000 bicyklov, čo je však iba zlomok v medzinárodnom meradle. Cena vybavenia navyše každým rokom rapídne stúpa.

Marek Vala so svojím zámkom už slávi prvej svetovej úspechy, vyhral totiž celosvetovú súťaž Red dot award 2020 v kategórii Design concept, kde sa hodnotí najmä dizajn a inovácie produktov.

Pealock nie je obyčajná zámka, obsahuje množstvo technologických vylepšení, ktoré znepríjemnia deň aj tomu najlepšiemu zlodejovi. Zámka sa skladá zo samotného tela, v ktorom je umiestnená elektronika. Má snímač pohybu, integrovaný alarm 110 db, GSM

a technológiu Bluetooth 5 pre prepojenie s mobilným telefónom užívateľa, LED indikátor stavu zámky a NFC technológie pre zamykanie/odomykanie, takže ju môžu používať aj ľudia, ktorí nemajú vlastný inteligentný telefón. Ďalšou dôležitou súčasťou zámky je ochranná páska, pomocou ktorej Pealock pripnete k chránenému predmetu.

Vo vnútri pásky vyrobenej z mimoriadne odolného a elastického materiálu sú oceľové lanká, ktoré zabraňujú prípadnému prerezaniu a vodiče, ktoré spúšťajú alarm v podobe hlasného zvuku vychádzajúceho priamo zo zámky a upozornenia v mobilnom telefóne používateľa. Vnútri pásku je navyše kevlarová výplň, ktorá je charakteristická svojou mimoriadnou odolnosťou, používa sa napríklad u nepriestrelných viest.

V mobilnej aplikácii Pealock sa zobrazujú oznámenia odoslané priamo zo zámky a je možné monitorovať stav batérie a spravovať ďalšie nastavenia pre jeho pohodlné používanie, například môžete nastaviť oneskorenie alarmu od jednej do desať sekúnd, záleží na vás, či dávate prednosť väčšiemu kľudu alebo ak chcete vedieť o každom pohybe.

Pealock má funkciu automatického zastavenia alarmu, pokiaľ sa s ním nehýbe po dobu piatich sekúnd, alarm sa automaticky vypne. Okrem toho je v rámci aplikácie možné spravovať viac zámok naraz, napríklad zámky vašich detí.

Vďaka týmto funkciám a technológiám je Pealock ľahko použiteľné a kompaktné zariadenie, zámok váži len 140g. Hoci prvotná myšlienka bola vytvoriť zámku na lyže, vďaka svojej všestrannosti a dvom rokom vývoja je použiteľná pre ochranu všetkého, čo sa dá ukradnúť.

V Pealocku mysleli aj na tých zlodejov, ktorí namiesto šperháků berú do akcie kliešte a kladivá. V zámku inštalovaný akcelerometer má nastavený limit otrasu, takže pri údere kladivom dá jasne najavo, že niečo nie je v poriadku a informuje majiteľa.

S vysokou kvalitou však prichádza aj vyššia cena. Kým klasické mechanické zámky možno zakúpiť už od niekoľko sto korún, v prípade Pealocku sa bavíme o čiastke vyše štyritisíc korún. Pokiaľ ho však porovnáme s inou elektronikou alebo elektronickými zámkami vybavenými alarmom, zistíme, že sa nejedná o nijako drastický cenový rozdiel.

„Je potrebné si uvedomiť, akú hodnotu človeku bude zámok chrániť, napríklad elektrobicykel za 100 tisíc, elektrokoloběžku za 30 tisíc alebo lyže za 20 tisíc,“ pripomína Vala, ktorý z dôvodu kvality opustil od nápadu vyrábať zámok v Číne a teraz ho kompletne vyrába a montuje v Česku, čo je tiež jeden z dôvodov vyššie ceny.

Aj napriek tomu existuje spôsob, ako Pealock získať o niečo lacnejšie a to v kampani na americkom Kickstarteri, počas ktorej je možnost kúpiť zámek za $159. Z týchto peňazí chce Marek čiastočne financovať sériovú výrobu. Podporiť ich môžete aj vy nákupom zámku.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá