Do Česka prišiel real estate crowdinvesting. Teraz sa môžeš podieľať na financovaní konkrétnych developerských projektov

  • Prostredníctvom takzvaného crowdfundingu, teda komunitného financovania, už nemusíš prispievať len na koncerty, knihy či vývoj počítačových hier. Spoločnosť Upvest spúšťa historicky prvú real estate crowdinvestingovú platformu v Českej republike www.upvest.cz.
foto3
Upvest
  • Prostredníctvom takzvaného crowdfundingu, teda komunitného financovania, už nemusíš prispievať len na koncerty, knihy či vývoj počítačových hier. Spoločnosť Upvest spúšťa historicky prvú real estate crowdinvestingovú platformu v Českej republike www.upvest.cz.

Fintech spoločnosť Upvest ponúka developerským spoločnostiam externý zdroj financovania formou mezanínových úverov na realizáciu konkrétnych developerských projektov. Na druhej strane spektra ponúka investorom možnosť podieľať sa na výnosoch z týchto úverových zmlúv, keď celý proces investovania prebieha online. Platforma tak prináša revolučnú možnosť online investovania do konkrétnych developerských projektov s minimálnou výškou investície v rádoch tisícov korún.

„Chcel som priniesť koncept mezanínového financovania na český trh. Real estate mi prišlo ako najvhodnejšie odvetvie, keďže spoločnosti už využívajú bankové financovanie a usilujú o najvyššiu možnú mieru zadĺženosti. Hypotéza, ktorá sa potvrdzuje, teda bola, že by tu mal existovať dopyt po externých zdrojoch umožňujúcich prekročiť túto hranicu, ktorú už banka neuspokojí,“ uviedol David Musil, absolvent financií a ekonómie na univerzite v Cambridge, ktorý s konceptom platformy prišiel.

Foto: Upvest

Podriadené, čiže mezanínové financovanie formou úverov v spojení s konceptom crowdinvestingu, ako spôsobu získavania kapitálu, tak dovolí ľuďom investovať v rádoch jednotiek, desiatok či stoviek tisíc českých korún do developerských projektov bez toho aby im náklad na analýzu a pred-investičné previerky, ktorých vykonanie je pre tento typ investícií veľmi dôležité, neznížil výnos na neatraktívnu výšku či dokonca nespôsobil výslednú stratu investície.

„Celý koncept platformy vrátane inovatívneho právneho a produktového riešenia ma natoľko zaujal, že som chcel byť súčasťou tohoto projektu,“ povedal Jan Holásek, spoluzakladateľ advokátskej kancelárie Havel, Holásek & Partners, ktorý je spoločne s Petrom Malik, finančným riaditeľom developerskej skupiny Moravská stavební, členom investičnej komisie a zároveň aj investorom v Upvest.

Foto: Upvest

Prvý projekt, do ktorého sa dá prostredníctvom platformy Upvest investovať, je developerský projekt bytového domu Rezidence u Grébovky, situovaný na Prahe 4. Projekt je vo fáze stavebnej realizácie a investori môžu získať čistý ročný výnos vo výške 5% s trinásťmesačnou očakávanou splatnosťou. Developerom projektu je spoločnosť Moravská stavební, jeden z najväčších českých developerov, ktorý úspešne zrealizoval viac ako 20 developerských projektov.

Zdroj: tlačová správa Upvest

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech