Chceš získať grant na svoj nápad? Prihlás svoj projekt a buď úspešný

  • Mirka a Samo prihlásili svoj novátorsky projekt so žiadosťou o grant a boli úspešní
  • Porota AXA fondu im udelila financie na vedeckú prácu vo výške takmer tritisíc eur
  • Tento rok sa koná už 8. ročník programu
axa_tituka
Archív AXA
  • Mirka a Samo prihlásili svoj novátorsky projekt so žiadosťou o grant a boli úspešní
  • Porota AXA fondu im udelila financie na vedeckú prácu vo výške takmer tritisíc eur
  • Tento rok sa koná už 8. ročník programu

Mirska a Samo minulý rok prihlásili svoj novátorský projekt so žiadosťou o grant a boli úspešní. Myšlienka vývoja biomateriálu PEEK a jeho využitia ako alternatívneho náhradného implantátu oslovila odbornú porotu AXA fondu, ktorá im udelila na ďalšiu vedeckú prácu financie vo výške takmer  tritisíc eur. Tento rok skupina AXA spolu s Nadáciou Pontis otvára už 8. ročník tohto programu a svoj projekt môžeš teraz prihlásiť aj Ty!

Miriam Feretovú a Samuela Smotera spája nielen jedna stredná škola, ale aj projekt z oblasti tkanivového inžinierstva, na ktorý sa im podarilo v minulom roku získať grant. Spolužiaci sa snažia skúmaním biopolyméru PEEK (polyéteréterketónu) nájsť alternatívu ku kovovým titánovým implantátom, ktoré sa preukazujú ako škodlivé. Práve na tomto biomateriále a s pomocou mezenchýmových kmeňových buniek odobraných z tukového tkaniva, skúmali jeho vplyv na ľudský organizmus.

Podľa ich zistení je naše telo tento materiál schopné nielen bez problémov prijať, ale vďaka pozitívnemu účinku na rast buniek dokonca aj prebudovať na svoje vlastné tkanivo. „ V rámci nášho laboratórneho výskumu chceme biomateriál PEEK obohatiť o ďalšie chemické látky a prímesy, konkrétne o trikalciumfosfát a hydroxyapatit, aby bola priľnavosť materiálu ešte lepšia,“ hovorí stredoškoláčka a mladá výskumníčka Miriam Feretová.

Kým Mirka sa v rámci projektu viac venovala zmesiam, Samuel sa sústredil na priľnavosť materiálov. O túto oblasť sa začal zaujímať aj vďaka svojej mame, ktorá je ortopédkou. „V druhej časti nášho projektu, sme sa zamerali na biomateriály, na ktorých sme skúmali adherenciu, teda akým spôsobom dosadajú na seba tieto materiály. Naše poznatky je možné ďalej využiť v tkanivovom inžinierstve a tiež v biomedicíne ako alternatívu pri výrobe implantátov, napríklad kolenného kĺbu,“ vysvetľuje význam svojho výskumu Samuel Smoter. Inovatívne poznatky mladých vedcov by mohli priniesť nielen pokrok vo využívaní zdravotne neškodných implantátov, ale aj vystriedať dnes využívané titánové náhrady.

Mladí výskumníci mohli svoj projekt realizovať aj vďaka finančnej podpore grantového programu AXA Inovátor skupiny AXA pre Českú republiku a Slovensko, do ktorého sa študenti zapojili. „Títo mladí vedci sú dôkazom toho, že má zmysel venovať sa svojím nápadom aj vo voľnom čase,“ hovorí Peter Socha, Deputy CEO a Chief Distribution Officer skupiny AXA Česká republika a Slovensko, ktorá aj tento rok otvára svoj grantový program AXA Inovátor na podporu mladých vedcov. “Niekedy nápad nie je realizovateľný bez peňazí. Už sedem rokov stretávame mladých ľudí, u ktorých vnímame talent, ale ktorí potrebujú podporiť či trošku nakopnúť. Za tie roky vidím, že to funguje a vypláca sa to. Mladí ľudia to nielen oceňujú, ale už vidíme aj výsledky niektorých, ktorých sme oceňovali v minulosti,“ dodáva Socha.

Skupina AXA má inovácie zakódované vo svojej DNA a dokáže tak prispieť k zmene a zlepšeniu životov ľudí na dennodennej báze. Práve preto sa veľmi aktívne zasadzujeme o napĺňanie nových, inovatívnych myšlienok,“ hovorí Robert Gauci, generálny riaditeľ skupiny AXA pre Česko a Slovenskú republiku. „Verím, že skutočný inovátor by mal hľadať riešenia reálnych problémov. Aj tento rok, už po ôsmykrát, sme pripravení rozdeliť medzi najlepšie vedecko-výskumné projekty sumu 30 000 eur,“ uzatvára Gauci.

Ak Ťa baví veda a pracuješ na zaujímavom projekte, požiadaj o grant na www.axafond.sk. Urobiť tak môžeš do 13. marca 2019.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá